česky english Vítejte, dnes je středa 20. listopad 2024

Den otevřených dveří na FEKT VUT v Brně

Dne 3. 12. 2010 proběhl první den ze série dnů otevřených dveří na brněnské „elektrofakultě“. Zvídaví zájemci se sešli v novém sídle fakulty na Technické 10, Brno, které bylo otevřeno v říjnu tohoto roku a je opravdu krásným domovem této významné technické fakulty. Pro studenty byla nachystána přednáška o studiu, prohlídka odborných laboratoří, soutěž o hodnotné ceny, ale také živí roboti nebo představení možností uplatnění např. v projektech center excelence CVVOZE, SIX nebo CEITEC.

Z prohlížených laboratoří vzbudila velký zájem série pracovišť pro kompletní návrh a tvorbu desek plošných spojů s možností finálního osazování součástek. Při tvorbě schémat a návrhu DPS mají studenti možnost vyzkoušet a porovnat práci v návrhových prostředích PADS, OrCAD a specializovaném programu pro tvorbu výstupní dokumentace BluePrint PCB. Předměty Návrhové systémy plošných spojů a Počítačové návrhové systémy zajišťují erudovaní vyučující doc. Bača a doc. Novák v moderní počítačové učebně vybavené nejnovějšími výukovými pomůckami, audiovizuálním vybavením a interaktivní tabulí. Každý student má k dispozici vlastní počítač, samozřejmostí je individuální přístup ke každému studentovi.

Den otevřených dveří na FEKT VUT v Brně.jpg

Navazující „Laboratoř plošných spojů“ je vybavena technologií panel plating s možností výroby 2V DPS. Vrtačka firmy Bungard zpracovává data z návrhových systémů a vyvrtaný oboustranně plátovaný základní materiál je následně zpracováván v lince PROTOCAD/BUNGARD. Po zvodivění základního materiálu koloidním grafitem jsou otvory pokoveny galvanickou mědí. Oboustranně nalaminovaný tuhý fotorezist je exponován a vyvoláván ostřikem ve vodném roztoku uhličitanu sodného. Po stripování fotorezistu je oboustranně aplikována tekutá nepájivá maska a zpracována foto-procesem. Povrchová úprava odhalených měděných ploch je realizována im Sn, připravuje se zavedení OSP.

V laboratoři povrchové montáže probíhá výuka montážních technologií s důrazem na povrchovou montáž součástek. Studenti se prakticky i teoreticky seznámí s chemií pro montážní technologie i s kompletním technologickým postupem na SMT lince od firmy DIMA. Od problematiky aplikačních technologií přes programování na osazovacím poloautomatickém pracovišti až po pájení v průběžné přetavovací peci a práci na opravárenských pracovištích kontaktních i bezkontaktních. Hlavní důraz je položen na kvalitu produkce s požadavky dle IPC 610 rev. D a diagnostiku defektů s využitím metody smáčecích vah, technologie zhotovování mikrovýbrusů a pozorováním na optickém mikroskopu. Kontaktní osobou je Ing. Starý, Ph.D.

Další dny otevřených dveří se budou konat na fakultě 7. ledna 2011 od 10 hodin v aule fakulty, „Věříme, že nás opět navštíví hodně zájemců, jelikož máme co nabídnout, nejen z hlediska zázemí a studia, ale také studentských aktivit a uplatnění,“ dodávají všichni tři zainteresovaní pracovníci Bača, Novák, Starý, zaměstnanci Ústavu elektrotechnologie.

Více informací o fakultě naleznete na webových stránkách www.feec.vutbr.cz nebo na www.facebook.com/FEKTVUT.