Pro testování osazených DPS kombinovanou metodou JTAG byl vyvinut ve firmě Ryston Electronics uvedený testovací a měřicí systém.
Systém je tvořen základní deskou s převodníkem USB-JTAG, řízeným z PC přes USB, řadou adaptérů na konektory testované desky s digitálním, popř. analogovým rozhraním, programovatelných napájecích obvodů s měřením odběru, generátorů časových průběhů a programového vybavení do PC, jednak pro online řízení testeru, jednak pro přípravu testů.
Testovací systém dovoluje přímo zkoušet desky, vyvinuté v CAD systému jako PADS/Mentor Graphics nebo Orcad a obsahující čipy s JTAG rozhraním. Umožňuje však nepřímo zkoušet i desky a systémy bez tohoto rozhraní, avšak příprava testu je komplikovanější.
Základní jednotka USB-JTAG je tvořena poměrně jednoduchou deskou, na které jsou osazeny čipy rozhraní USB, programovatelné obvody s testovacími módy JTAG a speciálním módem.
Programové vybavení pro řízení adaptéru pracuje např. pod Windows XP a skládá se z několika programů:
Nepřímé módy tedy většinou umožňují nalézt chyby i v oblasti nepřístupné přímo JTAGu, např. v analogové síti, ale příprava testů je komplikovanou inženýrskou záležitostí, protože tvůrce testu musí pochopit funkci těchto obvodů a často vyrobit různé přípravky.
Naproti tomu přímý mód JTAG umožňuje otestovat části desky, tvořené nejčastěji hustě montovanými BGA součástkami s mnohavodičovým propojením (např. 32bitovou sběrnicí), které prakticky nelze testovat jinak.
Po zavedení tohoto testeru v naší výrobě i u našich zákazníků vzrostla řádově rychlost a kvalita zkoušek osazených desek a často se podařilo najít chybu u „neprůstřelných“ desek, což se předtím nedařilo často ani zkušeným technikům. Navíc testovací systém je možno zaintegrovat do systému řízení kvality, a tak získávat automaticky data o zkouškách, a dále třeba programovat software nebo obsah EEPROM individuálně do desek dle jejich identifikátoru, čímž lze dosahovat dalších úspor a předcházet chybám.