V tiskové zprávě laboratoří Human Media Lab při Queen’s University v Kingstone v kanadském Ontariu [1] jsou uvedeny zajímavé informace o prvním „papírovém“ počítači, založeném na thin-film technologii s ohebným displejem. Slovem „papírový “ je zde míněna skutečnost, že počítač připomíná spíše list papíru než jakýkoliv počítač a protože se s ním dá zacházet jako s papírem. Lze ho nejenom nosit v kapse jako kus papíru, ale i na zápěstí jako náramek (obr. 1) a také na něj lze psát jako na papír. „Papírové“ provedení umožňuje, aby se počítač přizpůsobil prostoru, např. při jeho vložení do kapsy.
Obr. 1 Papírový počítač jako náramek
Kromě technické stránky věci, je asi nejzajímavější způsob jeho ovládání. Jak říká jeho tvůrce, Dr. Roel Vertegaal, ředitel laboratoře: „S počítačem pracujete jako s malým kouskem papíru, ohnutím z něho máte mobilní telefon, přehnutím rohu v něm obracíte stránky, nebo po něm píšete tužkou“. Interakce lidí s počítači je ostatně námětem výzkumu tohoto oddělení univerzity. Dobře to je vidět na video záznamu na webových stránkách laboratoří [1]. Ohýbání flexibilního displeje vlastně nahrazuje zadávání povelů z klávesnice.
Obr. 2 PaperPhone ovládaný ohýbáním
Autor dále předpokládá, že mobilní telefony založené na stejném principu, nahradí dnešní „chytré” telefony už za 5 až 10 let. Prototyp takového telefonu, který byl laboratoří vyroben a nazván Paper-Phone, lze popsat jako flexibilní iPhone, protože umožňuje nejen telefonovat, ale také uložit knihy, přehrávat hudbu a mnoho dalších funkcí. Rozdíl oproti současnému telefonu je hlavně v tom, že je jeho 9,5cm displej ohebný a že se ovládá právě ohýbáním (obr. 2).
Obr. 3 Zápis na displej
Jak říká Dr. Vertegaal, „Bezpapírová kancelář je tady. Všechno může být uloženo digitálně a jednotlivé papírové počítače lze na sebe ukládat podobně, jako se to dnes dělá s papírem, nebo je rozhodit po stole”. A pokud je skutečně potřeba něco napsat, potom to lze udělat přímo na displeji (obr. 3).
Tento papírový počítač ohlašuje novou generaci počítačů, které budou lehounké, thin-film a ohebné. Nebudou spotřebovávat žádnou energii, když se s nimi nebude pracovat, a budou v lidech vyvolávat pocit, že pracují s papírem.
Vývojový tým zahrnoval i pracovníky z Arizona State University (ASU), ASU‘s Flexible Display Center a E Ink Corporation.
Human Media Laboratories při Queen’s University je přední kanadská laboratoř zaměřená na media, která má na svém kontě několik významných vynálezů v této oblasti. Interakce člověka s počítači a uživatelské interface jsou jedním z hlavních námětů jejich práce.
Více informací o práci laboratoře Human Media lab je k dispozici na jejích webových stránkách [2].