Na webových stránkách firmy Mentor Graphics [1] je k dispozici virtuální laboratoř Hyperlynx PI Virtual Lab, která je určena všem, kteří si chtějí vyzkoušet software pro analýzy rozvodu napájení na DPS.
Obr. 1 DC Drop Analysis
Tato virtuální laboratoř je určena pro ohodnocení programu Hyperlynx PI bez nutnosti instalace jeho ostré verze. Připojením na tuto laboratoř je k dispozici plná virtuální verze programu Hyperlynx PI včetně datových souborů a návodů pro řešení 3 připravených úloh:
Co se lze na virtuální laboratoři naučit?
Při práci s Hyperlynx PI BoardSim projde uživatel postupně všemi potřebnými kroky vedoucími k analýze poklesu napájecího napětí (DC Drop), zhotoví 3D pohledy na napětí přes celou napájecí plochu a naučí se identifikovat problematická místa s vysokou proudovou hustotou, která by mohla vést k přílišnému poklesu napětí (Current Density Analysis).
Obr. 2 Decoupling Analysis
Pomocí Hyperlynx LineSim PDN Editor uživatel zjistí, jak je snadné provést analýzy blokování napájecího napětí (Decoupling Analysis) a v programu Hyperlynx LineSim se naučí identifikovat rezonanční oblasti desky. Zjistí, kde v napájecích plochách dochází ke zvlnění napětí způsobenému mimo jiné I/O spínáním a jak situaci zlepšit.
Obr. 3 Plane Noise Analysis
K přístupu do virtuální laboratoře je třeba heslo, které se získá po založení účtu (nic se samozřejmě neplatí, jedná se jen o vyplnění osobních údajů zájemce). Po vytvoření účtu obdrží zájemce e-mail s instrukcemi pro připojení a práci ve virtuální laboratoři. Získá také navíc i přístup k velkému množství článků týkajících se vývoje a výroby elektroniky (tzv. White papers), stejně jako k on-line webinářům a dalším akcím pořádaným firmou Mentor Graphics (např. on-demand webinář „Design Strategies for PCB Decoupling” [2] věnovaný problematice analýz Power Integrity).