česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Změny v RoHS: Součástí jednotného značení CE

Označení výrobků logem CE má v Evropské unii zažitý význam, proto by se v budoucnu jeho úloha měla dále rozšířit. Od ledna 2013 bude součástí CE rovněž prokázání splnění RoHS (Restriction of Hazardous Substances), počítá s tím nový návrh Evropské komise. Pro spotřebitele je to dobrou zprávou, ale jaké důsledky bude mít změna na výrobce elektronických zařízení v EU?

Abychom na tuto otázku mohli odpovědět, musíme se nejprve podívat na hlavní důvod zařazení RoHS pod značku CE. Zjednodušeně řešeno, hlavním cílem je rozšíření rozsahu produktů, na které platí povinnost označení CE. Od 2. 1. 2013 budou muset být všechna zařízení, která spadají do kategorie nové směrnice o nebezpečných látkách (2011/65/EU), označena CE. Smyslem těchto změn, které iniciovala Evropská komise, je také zavedení jednotných pravidel a s tím i možnost volné distribuce produktů v rámci společného evropského trhu. Tedy již bez nutnosti zajišťování zvláštních prohlášení o shodě v každém jednotlivém členském státě. Pokud tedy výrobce po tomto datu označí elektronické zařízení logem CE, automaticky prohlašuje, že produkt byl navržen, testován a vyroben tak, aby splnil všechny základní požadavky platných směrnic dle nového přístupu. Nejen že tím prohlašuje, že daný produkt je bezpečný, ale že je i 100% vhodný pro použití ve funkci, pro kterou byl navržen, aniž by to mělo mít negativní dopad na okolí. Zjednodušeně řečeno, jedná se o komplexní přístup k prokázání shody, která je důvodem pro jeho zařazení do RoHS.

Změny v RoHS Součástí jednotného značení CE 1.jpg

V současné době se směrnice RoHS zaměřuje na omezení šesti hlavních látek: olova, rtuti, kadmia, šestimocného chrómu, polybromovaných bifenylů a polybromovaných difenyletherů. Hodnoty maximální koncentrace v homogenních materiálech jsou přitom rozděleny tak, aby pokrývaly rozsah osmi kategorií. Po připravovaných změnách bude v roce 2014 oblast působnosti RoHS obsahovat deset kategorií a v roce 2019 se dále rozroste až na konečných 11 kategorií (dále jen kategorie s „otevřenou působností“). Za účelem prokázání shody je výrobce povinen poskytnout dostatečný důkaz v podobě technické dokumentace nebo informací, známých jako prohlášení o shodě (COC – Certificate of Compliance). Nicméně nejsou dané žádné zvláštní pokyny a nařízení, jakou formu by měla mít tato evidence pro daný typ aplikací. Na druhé straně dvojznačnost do určité míry odstraňuje právě označení CE, které má způsoby plnění jasně dané.

K prokázání shody a možnosti označení produktu značkou CE jsou potřeba tři prvky: technická dokumentace výrobku, prohlášení o shodě (DoC – Declaration of Compliance) a nakonec samozřejmě označení standardizovanou značkou CE. V technické dokumentaci produktu musí být zároveň uvedeny důkazy o dosažení této shody, spolu se specifiky uvedenými v Modulu A přílohy č. 2–č. 768/2008/ES. Složka s evidencí technických dokumentů musí obsahovat: obecný popis výrobku, koncepční návrh a výrobní výkresy (s nezbytným popisem/vysvětlením), seznam harmonizovaných norem, se kterými je výrobek v souladu (pokud byly použity), výsledky výpočtů, zkoušek atd., včetně konečného protokolu o provedených zkouškách. Za druhé, DOC (definovaný v VI. příloze směrnice CE 2011/65/EU) musí obsahovat detailní informace, jako je jméno a adresa výrobce, firma přebírající zodpovědnost, základní údaje o prohlašovaném produktu, potvrzení o splnění požadavků RoHS, stejně jako informace o dalších harmonizovaných normách a popis výrobce.

Změny v RoHS Součástí jednotného značení CE 2.jpg

Jak jsme si již uvedli, nové požadavky pro dosažení CE jsou mnohem náročnější, především díky DoC, která je součástí dané směrnice. Její existence, potažmo její požadavky, jsou v přímém protikladu k osvědčení o shodě, které může vzhledem k neurčitosti současné RoHS legislativy existovat ve více formátech. To je matoucí nejen pro výrobce, ale i samotné výkonné orgány. Je pravděpodobné, že CoC bude v případě hotových produktů a zařízení v budoucnu zcela nahrazen DoC, je však ještě nutné zajistit příslušnou směrnici také pro samotné součástky. Jakmile jsou splněny všechny potřebné náležitosti, má výrobce poslední povinnost – opatřit svůj produkt značkou CE.

Takže jaký vliv budou mít připravované změny ve směrnicích CE a RoHS z pohledu povinností pro výrobce elektronických zařízení? Bezezbytku se naplní všechny předchozí obavy v podobě zvýšené zátěže při shromažďování dodatečných údajů. Vyšší množství informací, které budou muset být nově obsaženy v technické dokumentaci výrobků, si nutně vyžádají zvýšení nákladů a zatížení pro výrobce. Přesto výbor CE, který je zodpovědný za psaní harmonizovaných norem v EU z hlediska souladu se směrnicí RoHS uvádí, že požadované úkony nejsou nic jiného než to, co by již nyní měli všichni výrobci dělat. Shromažďování informací podle DoC může být tedy jednoduchým úkolem, ale také nemusí, protože všechny dokumenty budou muset být v případě elektrických a elektronických zařízení prodávaných v EU uvedeny výhradně předepsaným způsobem. Každopádně pouhé označení výrobku CE by neměl být problém, protože většina výrobků prokazatelně splňuje jednu z dalších směrnic, které jsou již nyní součástí balíku nařízení.

Ve skutečnosti se směrnice pro označení CE chovají jako několik samostatných nařízení. To znamená, že výrobky, které nemohou spadat do působnosti RoHS, mohou být stále předmětem nařízení z jedné nebo více dalších přidružených směrnic. Jedním z takových příkladů jsou vývojové kity. Zatímco většina vývojových kitů je od RoHS osvobozena (přípravky používané výhradně pro výzkum a vývoj budou vyloučeny 2. 1. 2013), mohou být stále v dosahu jednoho nebo více směrnic týkajících se CE, jako je například EMC (elektromagnetická kompatibilita). Stejně tak i kabely jsou častým předmětem mnoha diskuzí. V jejich případě hovoří současná legislativa tak, že pokud se kabel dodává jako součást nějaké sady, tj. například napájecí kabel pro notebook, podléhá nařízení RoHS a tudíž nově i CE. Nicméně situace se komplikuje v případě, kdy se kabel prodává samostatně. V tu chvíli se na něj nařízení pro RoHS nevztahují (nevyužívá elektrickou energii a není součástí jiného zařízení), ale mohl by i nadále spadat pod jinou směrnici týkající se CE. O kterou se konkrétně jedná, záleží například na velikosti napětí, pro které je určen, neboť definice jeho rozsahu se pro jednotlivé směrnice liší. Kolem kabelů a RoHS však v Evropské komisi probíhá i nadále řada diskuzí, takže lze očekávat další změny. Základním klíčem k pochopení je skutečnost, že RoHS je pouze jedním aspektem z celé řady oblastí, které jsou pro získání shody nutné.

Je jasné, že otázka prokázání shody nemusí být pro výrobce nutně problémem, ale hodně záleží na objemu výroby, pro který daná nařízení platí. Také je důležité si uvědomit, že odpovědnost za prokázání shody se vztahuje na celý dodavatelský řetězec. Speciální povinnosti pro výrobce, dovozce a distributory, jsou uvedeny v článku 7, 9, 10 a 11 RoHS, v souladu s odkazem na harmonizované předpisy z přílohy č. 1 článku R2, R4, R5 a přílohy 1 článku R6 nařízení k CE 768/2008/EC. Pokud vezmeme v úvahu i požadavky ostatních směrnic, které se označení CE týkají, máme většinu nařízení spojených se získáním dat k REACH již dávno platných. Přesto je výhodnější nezatěžovat novými právními předpisy stávající zaměstnance, ale využít možnosti oddělení a zajištění samostatného zdroje.

Hlavním důvodem spojení značení CE a nařízení RoHS jsou především praktické záměry. Již samotná značka CE má být v budoucnu dostatečnou zárukou vyloučení nebezpečných látek i splnění dalších směrnic, které jsou její součástí. Zároveň se také jasně definují procesy kontroly dodržování podmínek RoHS a další podmínky. Bohužel samotný fakt toho, že požadavky na elektronická zařízení budou mnohem komplexnější, povede zřejmě ke zvýšení výrobní zátěže a může se také stát, že to pro některé firmy bude velkým problémem. Významný dopad se dá očekávat na všechny výrobce elektronických zařízení v Evropě, ale zejména malé a střední podniky, jejichž výroba bude v plném rozsahu podléhat požadavkům na CE, nemusí mít k dispozici dostatečné množství prostředků na zvládnutí všech nových úkolů. Potom se může stát, pokud si daný výrobce z časového nebo i finančního hlediska nemůže splnění všech podmínek výroby dovolit, že se jejich plnění prostě vyhne. Tím se však dostáváme do rozporu se zamýšleným cílem.

Více informací o nových podmínkách kolem RoHS lze získat na právním portálu element14, špičkovém informačním zdroji, zaměřeném na současnou i připravovanou legislativu kolem výroby elektronických zařízení. Jedná se o jedinečnou kombinaci bohatého zdroje informací, odborného diskusního fóra i unikátní služby Zeptejte se specialistů, který je vaším průvodcem mezinárodní legislativou týkající se elektroniky. Právní portál element14 navštivte na adrese: http://www.element14.com/community/community/legislation.

www.farnell.com/cz

www.element14.com