česky english Vítejte, dnes je úterý 19. listopad 2024

Identifikace v průmyslu

Dne 5. 10. 2011 se v Brně na Výstavišti v Business Centre konal půldenní seminář Identifikace v průmyslu, jenž byl součástí doprovodného programu současně MSV i veletrhu Transport a logistika. Identifikace je hraniční obor a uplatňuje se ve výrobě i v logistice. Seminář uspořádalo nakladatelství FCC Public ve spolupráci se společností Veletrhy Brno a Českomoravskou elektrotechnickou asociací a pod záštitou sdružení GS1 Czech Republic.

Seminář se věnoval nejčastěji používaným metodám identifikace v průmyslu: čárovým a maticovým kódům a RFID. O systémech GS1 pro optické kódy, RFID i pro automatickou výměnu obchodních zpráv a synchronizaci dat na úvod hovořil Ing. Michal Bílý z GS1 Czech Republic. Následovaly přednášky o aktivitách v oblasti identifikace na vysokých školách – o laboratoři ILAB-RFID na VŠB-TU v Ostravě hovořili ve společné přednášce doc. Vladimír Kebo a Ing. Jiří Švuba o Centru pro automatické identifikace na FEL ČVUT přednášel Ing. Lukáš Vojtěch. Další dvě přednášky se věnovaly optickým kódům. O identifikační technice značky Cognex hovořil Ing. Vladimír Hampl z firmy Applic a o maticových kódech a dalších metodách optické identifikace Ing. Milan Šťovíček z firmy FCC Průmyslové systémy. Oba přednášející se věnovali mj. problematice čtení poškozených a obtížně čitelných kódů, což je v průmyslu velmi častá úloha. Existuje mnoho metod, jak zlepšit čitelnost kódů např. speciálním osvětlením a jak zlepšit rozpoznání kódů vhodnými algoritmy. Základem je ovšem kvalitní kód. V přednášce Milana Šťovíčka byly uvedeny a vzájemně porovnány základní metody označování dílů a polotovarů ve strojní výrobě. Jde však o širokou oblast a podle diskuse k přednáškám je to pro posluchače zajímavé téma. Příští seminář o průmyslové identifikaci se mu proto bude věnovat hlouběji.

Identifikace v průmysluIdentifikace v průmyslu.jpg

Další přednáška Ing. Miloše Kubíka z firmy Turck se věnovala využití RFID v průmyslu. Zatímco ještě před pár lety se v této souvislosti hovořilo o tom, k čemu by se metoda RFID v budoucnu možná mohla využívat, nyní mohl Ing. Kubík uvést řadu konkrétních příkladů ze zahraničí i z České republiky, kde už RFID úspěšně funguje, a to i v takových úlohách, kde se dříve použití RFID jevilo jako problematické.

Závěrečné dvě přednášky se věnovaly netradičním metodám identifikace. Ing. Pavel Líška z firmy Point.X hovořil o hlasové identifikaci v logistice a Mgr. Marek Houda z firmy Optaglio o tzv. holografických tečkách, které se používají pro forenzní značení, zejména pro ochranu důležitých dílů a výrobků proti padělání nebo proti odcizení. S holografickými tečkami se počítá mj. také v automobilovém průmyslu, kde by stanice technické kontroly a autorizované servisy měly umět při prohlídce vozu identifikovat vyměněné díly, popř. rozpoznat, že jde o kradené vozidlo.

Na semináři se výstavkou techniky určené pro identifikaci podílela také firma Schmachtl.

Účastníci hodnotili kladně výběr i úroveň přednesených referátů. Pořadatelé zpřístupnili všechny prezentace na webové stránce www.fccpublic.cz/ konference a vybrané přednášky budou zpracovány do podoby článku a zveřejněny v časopise Automa.