Zvětšení výstavní plochy o 15 % oproti veletrhu productronica 2009, o 15 % více vystavovatelů a více než 1200 firem na productronice 2011 – to se zdá být rekordní výstavou?
Jsem velmi rád, že vývoj veletrhu productronica po roce 2009, který byl z důvodu krize velmi obtížný pro všechny účastníky trhu, nabral zřetelně vzrůstající směr. Díky pozitivnímu ekonomickému vývoji a novým trendům productronicy se můžeme všichni těšit na velmi úspěšný veletrh. I pokud jde o návštěvníky, očekáváme nárůst oproti předchozí akci. Kromě celého hodnotového řetězce inovační výroby elektroniky klademe v roce 2011 zvláštní důraz na nová a inovační témata, jako je výroba baterií (akumulátorů) a zásobníků energie nebo tištěné a organické elektroniky – z toho vyplývají nejen dodatečné synergické efekty, ale také nové příležitosti pro naše vystavovatele.
Jaké jsou hlavní „zlaté hřeby“ letošního veletrhu?
Pro letošní ročník veletrhu productronica jsme definovali čtyři témata jako „zlaté hřeby“: výrobu baterií (akumulátorů) a zásobníků energie, efektivní řízení výroby, EMS (Electronic Manufacturing Services) a tištěnou a organickou elektroniku. Absolutním „zlatým hřebem“ bude určitě také CEO Kulatý stůl v první den konání této akce. Zde budou špičkoví zástupci branže diskutovat téma „Budoucnost průmyslové výroby v Německu a Evropě“. Navíc se bude poprvé konat nová „PCB Community Area“ (na veletrhu productronica 2011 bude ústředním místem setkání).
Christian Rocke, projektový manažer veletrhu productronica
Co čeká návštěvníky v nové „PCB Community Area“?
Nová platforma byla zahájena na žádost průmyslu PCB (plošných spojů) a je podporována předními společnostmi a ZVEI. Výsledkem je, že celou halu B1 věnujeme tomuto segmentu ve zcela novém designu: centrální uzel a tím tzv. komunikační bod tvoří tzv. tržiště. Zde poskytují Networking Areas (lokální datové sítě), Speakers Corner (řečnický koutek) a Postershow (výstava plakátů) dostatek místa pro představení segmentu a umožňují rozhovory v „srdci branže“. Paralelně pořádané workshopy EIPC doplňují koncept. Prozatím požadavek na plochu (výstavních míst) přesahuje kapacitu, takže musíme použít i halu B2.
Téma EMS bylo doposud doménou elektroniky. Znamená „zlatý hřeb“ – den EMS pro productronicu 2011 odklon od starých principů?
Téma EMS není na productronice nikterak nové a bylo také v minulosti její nedílnou součástí. Nicméně, vzhledem k silnému růstu u dodavatelů elektronických montážních celků, zařízení a systémů vzrostla také poptávka u firem v oboru EMS (elektronické výrobní služby), což adekvátně vedlo k vyšší poptávce na productronice. K tomu se přidává to, že tato branže hledá druhou silnou platformu kromě elektroniky, aby mohla prezentovat svá řešení a vývoj. Tomu jsme vyhověli tím, že jsme nazvali téma EMS „zlatým hřebem“, abychom vystavovatelům umožnili speciální prezentaci.
SAP se prezentuje poprvé se svým řešením SAP Manufacturing Execution (SAP ME) spolu s partnerskými společnostmi. Jak to zapadá do konceptu veletrhu productronica?
Toto vyhovuje požadavku veletrhu pokrýt celý hodnotový řetězec, a to dokonce výborně. Právě otázky transparentnosti, kvality, shody atd. jsou ve výrobě elektroniky středem pozornosti a vyžadují řešení.
Za prvé je třeba vytvořit více transparentnosti všech funkcí a procesů, kritických pro výrobní proces. Za druhé, elektronický průmysl bude „poháněn“ stále přísnějšími a rozsáhlejšími požadavky na dodržování kvality a shody. Pokud jde o jejich realizaci, čelí především výroba velkým problémům. A právě tato různá softwarová řešení, jako jsou ERP, MES a SCADA pro efektivní management výroby elektroniky ukazují vystavovatelé veletrhu productronica 2011.
Výroba baterií (akumulátorů) a zásobníků energie v hale B2 byla v roce 2011 nově zahrnuta do nomenklatury. Co si od toho slibujete?
Elektrická mobilita – lokálně bez emisí, tichá, pružná a vysoce účinná je pojem, o kterém teď všichni mluví. Akceptace a tím komerční úspěch elektrické mobility na celém světě závisí především na vývoji technologie baterií. Je to právem hlavní téma v průběžné zprávě Národní platformy pro elektrickou mobilitu federální vlády. Přitom vysokoenergetické zásobníky energie musí být nejen výkonnější, ale především levnější. Masivní snižování nákladů se podaří pouze vysoce integrovanou výrobou a souhrou všech hráčů v celém procesním řetězci – tj. výrobců, konstruktérů strojů a pracovníků výzkumu. Výroba elektroniky je nejlepším příkladem, jak se to může podařit. Témata vysokoenergetických zásobníků a výkonové elektroniky jsou důležitá nejen pro mobilní, ale i pro stacionární využití. Výroba energie z obnovitelných zdrojů, jako např. fotovoltaika vyžaduje nejen výkonné přenosové sítě, ale také kapacity pro dočasné skladování. Zejména pro decentralizované zásobování energií mohou zásobníky pro skladování energie hrát významnou roli. To vše dokonale zapadá do portfolia veletrhu productronica.