česky english Vítejte, dnes je středa 25. prosinec 2024

Programovatelné funkční generátory řady DG 4000

DPS 5/2012 | Články
Autor: Micronix

Každý rok se u příležitosti nejvýznamnějších veletrhů, kam Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně určitě stále patří, snaží vystavující firmy představit nové, zajímavé produkty, které mají potencionální předpoklad zaujmout nebo již jsou na trhu a vzbudily velký zájem.

Jedním z takových produktů jsou i generátory řady DG 4000 od firmy Rigol. Jedná se o multifunkční generátory, které kombinují značné množství funkcí v jednom přístroji. Mezi tyto funkce patří samozřejmě programovatelný generátor funkcí, pulsní generátor, generátor harmonických, analogově/digitální modulátor a čítač.

Programovatelné funkční generátory řady DG 4000

Obr. 1 Vše je uloženo v pevném plastovém šasiv mléčné barvě s váhou 3,2 kg.

Řada DG 4000 se dělí do tří modelů podle frekvenčního pásma. DG 4162, DG 4102, DG 4062, s rozsahem 160 MHz, 100 MHz a 60 MHz. Všechny tři modely mají dva nezávislé kanály se stejnými funkcemi, avšak co je podstatné – s možností precizního nastavení fázového posunu mezi sebou a jednotného nastavení frekvence. Díky tomu jsou opravdovými dvoukanálovými signálovými generátory s typickou výstupní impedancí 50 Ω.

Uživatelsky přívětivé rozhraní, spolu s ergonomickým rozložením ovládacích prvků, umožňuje intuitivní, rychlé a přesné ovládání. Další možnosti ovládání jsou pomocí různých standardů a připojení, které pro uživatele mohou znamenat usnadnění řešení měření. Generátory je možné připojit k PC přes rozhraní LAN nebo USB. K ovládání pak slouží software Ultra Sigma, pro tvorbu uživatelských průběhů Ultra Signal Studio. Pak je zde také možnost vytvořit si vlastní program pomocí podporovaných SCPI příkazů.

Pokud se zaměříme na ostatní vlastnosti přístroje, tak na první pohled zaujme 7" LCD displej s rozlišením 800×480 bodů. Z předního panelu vystupují čtyři BNC konektory, dva pro každý kanál. Jeden je pro výstup generovaného signálu a druhý slouží jako zdroj synchronizačních pulsů. Generování průběhů je založeno na přímé digitální syntéze (DDS). Díky tomu je signál a výstup z generátoru stabilní, precizní, čistý a s velmi nízkým zkreslením. Generovaný signál je rekonstruován s 14bitovým vertikálním rozlišením při 500 milionech vzorků za sekundu. Maximální amplituda může být až 10 V špička-špička se zabudovaným ochranným obvodem, který odpojí výstup, pokud je odebíraný proud příliš velký nebo došlo-li ke zkratu.

Vysoká je 2ppm frekvenční stabilita výstupu a nízký, až −115 dBc/Hz, fázový šum. V základním vybavení těchto generátorů je 150 přednastavených průběhů, které jsou připravené k okamžitému načtení z interní paměti přístroje. Univerzální analogovou a digitální modulací (AM, FM, PM, ASK, FSK, PSK, BPSK, QPSK, 3FSK, 4FSK, OSK, PWM) získávají tyto přístroje další možnosti využití, například ve sdělovací technice. Pro zjišťování dalších vlastností různých obvodů nebo zapojení je možné využít schopnost generovat harmonické, a to až do 16. řádu. Mezi standardní vybavení generátorů firmy Rigol již patří různé módy přelaďování (lineární, logaritmický nebo po krocích), zdroj šumu a možnost přerušování (Burst) s interní periodou 2 μs až 500 s.

Vestavěný, velmi přesný frekvenční čítač má frekvenční rozsah 200 MHz a obsahuje i statistické funkce načítaných hodnot a signálů.

O tom, že se jedná o mimořádný přístroj, svědčí i ocenění, které tento generátor řady DG 4000 získal. Research & Development Magazine, který udílí každý rok 100 cen (R & D 100 Award), jej jmenoval 21. června 2012 jako jednoho z vítězů roku 2012. 100 těchto prestižních ocenění vybírá nezávislá porota odborníků z produktů, které byly v průběhu minulého roku vyvinuty a dány na trh. Jen pro zajímavost, jaké produkty například tyto ceny drží. Patří mezi ně elektronický blesk (1965), bankomat (1973), halogenové lampy (1974), fax (1975), tekutý krystal (1980), Kodak Photo CD (1991), Nicodermová náplast (1992), protinádorový lék Taxol (1993) a HDTV (1998). RIGOL získal před rokem R & D 100 Award 2011 se svými digitálními osciloskopy DS řady 6000 (o tomto produktu jsme psali již v minulých číslech) a se sérií DG 4000 letos. RIGOL je tedy jedinou společností, která získala toto prestižní ocenění dvakrát a ještě k tomu ihned po sobě.

Rigol přichází na trh ještě s dalšími novinkami, které nejspíš budou mít premiéru také na letošním MSV. Jedná se o osciloskopy řady DS 2000 a 4000 a spektrální analyzátor DSA 815. Tyto jsou zajímavé zejména cenou, která bude až třetinová proti vyšším modelům, přičemž technické „ořezání“ je jen poměrně malé.

Firma Micronix, jako výhradní dodavatel přístrojů Rigol, předvede tyto a ještě mnohé další zajímavé přístroje od jiných výrobců v tzv. „živém koutku“, tzn. zapnuté a při měření.

Ostatní spojení a adresy (elektronické i fyzické) pro získání podrobnějších informací jsou uvedeny v následujícím inzerátu firmy Micronix.

Obr. 1 Vše je uloženo v pevném plastovém šasi v mléčné barvě s váhou 3,2 kg.