česky english Vítejte, dnes je neděle 24. listopad 2024

Analýza prodeje EDA produktů v 1. čtvrtletí 2012

DPS 6/2012 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

V létě oznámila organizace EDA Consortium (EDAC) výsledky průzkumu prodeje EDA produktů (Electronic Design Automation) ve světě za 1. čtvrtletí 2012. Celkový obrat prodeje se v porovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil o 6,3 % na téměř 1 537 miliónů dolarů. Nárůst prodeje byl zaznamenán ve všech kategoriích EDA produktů (s výjimkou služeb), a to ve všech částech světa mimo Japonska. Průzkum se týkal firem, které vyvíjejí software a další nástroje pro elektronický průmysl nebo nabízejí služby s tím spojené. Ty v daném období zaměstnávaly téměř 28 tisíc lidí, což představuje meziroční nárůst 5,3 %.

Kategorie EDA produktů

Největší sekcí EDA je jako obvykle kategorie Computer Aided Engineering (CAE), která zahrnuje software a nástroje pro kreslení schémat, simulace, analýzy, návrh FPGA a podobně. Tohoto druhu softwaru se prodalo v 1. čtvrtletí 2012 po celém světě za téměř 565 miliónů dolarů, což představuje nárůst cca 12 % oproti stejnému období roku 2011. Druhé místo obsadila kategorie IC Physical Design & Verification s obratem 351 miliónů dolarů a meziročním zvýšením 10,2 %.

Analýza prodeje EDA produktů v 1. čtvrtletí 2012 1.jpg

Obr. 1 Přehled prodeje EDA produktů (zdroj: EDA Consortium)

Na další pozici je kategorie Semiconductor Intellectual Property (SIP), kdy prodej ve sledovaném období dosáhl 391 miliónů dolarů (nárůst 5,4 %).

Dařilo se i softwaru v kategorii Printed Circuit Board / Multi-Chip Module (PCB & MCM), když se obrat zvýšil na 147,5 miliónů dolarů (přírůstek 5,1 %).

V kategorii služeb (Services) se obrat snížil na 82,4 miliónů dolarů, což představuje propad o 3,8 %.

Oblasti prodeje

Amerika (Americas) se již tradičně stala největším spotřebitelem EDA produktů, kterých během 1. čtvrtletí 2012 nakoupila za 661,5 miliónů dolarů, což představuje meziroční nárůst 9,8 %.

Druhé místo zaujala oblast APAC (Asia/Pacific) s nákupem za 351,3 miliónů dolarů (přírůstek 14,4 %). Tato oblast nezahrnuje Japonsko, které je hodnoceno samostatně.

Oblast EMEA (Europe, the Middle East, Africa) zakoupila EDA produkty za téměř 262 miliónů dolarů (nárůst 8,2 %).

Přestože Japonsko nakoupilo celkem za 262,4 miliónů dolarů, je to oproti stejnému období minulého roku propad o více než 11%. I z tohoto výsledku je ovšem zřejmé, že Japonsko samo o sobě je i nadále velký uživatel EDA produktů, když je jeho spotřeba větší než celé Evropy.

Výsledky za uplynulých 15 let

Jeden z výsledků průzkumů organizace EDA Consortium je na obr. 1, kde je zachycen obrat prodeje jednotlivých kategorií EDA produktů po celém světě za posledních 15 let. Zde je dobře vidět, že prodej má i přes občasné výkyvy neustále stoupající tendenci. Z obrázku je také patrné, že nejznámější kategorie EDA nástrojů – software pro návrh plošných spojů (PCB/MCM) – představuje poměrně malou část. Naopak CAE software (Computer Aided Design) má od začátku zcela jasně vedoucí postavení mezi EDA produkty.

MSS Report a EDA Consortium

Kompletní výsledky průzkumu jsou shrnuty ve zprávě MSS (Market Statistics Service) Report, která obsahuje detailní informace členěné podle jednotlivých kategorií EDA produktů a oblastí prodeje. Tuto kompletní analýzu poskytuje EDA Consortium v rámci předplatného každé čtvrtletí.

EDA Consortium je mezinárodní asociace firem, které produkují nástroje a služby určené pro potřeby vývoje a výroby elektronického průmyslu. Více informací lze nalézt na www.edac.org.