Pokud se zajímáte o CAE software pro simulaci obvodů výkonové elektroniky, potom může být program PLECS od společnosti Plexim správnou volbou. Je dostupný ve dvou verzích: PLECS Block set pro napojení na MATLAB/Simulink a PLECS Stand alone jako samostatný, nezávislý program.
Obr. 1 Prostředí programu PLECS
Princip práce v programu PLECS lze stručně popsat takto: V editoru schémat se nakreslí potřebné zapojení přetažením vhodných symbolů z knihoven a jejich propojením tažením spoje od vývodu k vývodu nebo k již položenému spoji. Po přiřazení potřebných údajů jednotlivým symbolům a nastavení různých parametrů pro simulaci lze simulaci spustit.
Program umožňuje prohlížení průběhů naměřených dat v násobných oknech. Vybrané parametry mohou být měněny za chodu simulátoru, takže lze ihned sledovat účinky provedených změn. To se týká většiny parametrů, jako např. saturačních limitů, parametrů zdrojů a pasivních lineárních součástek.
Obr. 2 Příklad simulace obvodu s elektrickou a termální doménou
Simulované obvody mohou obsahovat aktivní, pasivní a elektromechanické součástky. Pro simulaci aktivních součástek se používá zjednodušený model polovodičů založený na ideálním spínači. Tyto modely mají velmi rychlou odezvu a současně zajišťují vysokou stabilitu měření. Pasivní součástky používají modely z rozsáhlé knihovny, přičemž nelineární rezistory, indukčnosti a kondenzátory jsou také podporovány. Knihovna navíc obsahuje modely transformátorů v různých konfiguracích.
Protože se v aplikacích výkonové elektroniky nejedná jenom o elektrické obvody, podporuje PLECS i simulace v termální, magnetické a mechanické doméně. Protože PLECS dokáže simulovat i chování elektromechanických součástí, má pro tento účel i knihovnu modelů těchto komponentů. To umožňuje simulovat i řídicí algoritmy motorů a pohybu obecně.
Kromě komerční verze programu je k dispozici i verze pro studenty a akademickou sféru. Zájemcům je také k dispozici 30denní zkušební verze.
Více informací o programu PLECS najdete na stránkách www.plexim.com.