Osciloskop T565 je přímým nástupcem předchozího modelu T531, od nějž se liší zejména vestavěným voltmetrem k měření velikosti pozorovaných napětí. Vyráběl se od roku 1956 nebo 1957 v podniku Křižík Praha Smíchov, bývalé firmě VILNES, jejíž majitel, Vilém Nessel, který pracoval v Křižíku i po znárodnění, se podílel na jeho konstrukci.
Osciloskop umožňoval měření průběhu od stejnosměrných napětí po kmitočty do 2MHz. Vstupní napětí se dalo regulovat v rozmezí 10mV - 500V. Časová základna se dala odpojit a k měření využít oba zesilovače, Y i X, dokonce šlo měřené průběhy připojit přímo na vychylovací destičky obrazovky pomocí vstupů na zadní stěně, po zasunutí banánku se odpojil příslušný zesilovač.
Osciloskop byl vestavěn v kovové skříni, svařené z ocelových profilů a kryté přišroubovanými panely. Obrazovka, umístěná na zešikmené části čelního panelu, měla průměr 10 cm a byla východoněmecké výroby, typu B10S1. K pozorování jevů za denního světla bylo možno použít plechové stínítko, případně na obrazovku nasadit nástavec pro fotografování. Přístroj byl osazen elektronkami 8x EF42, 3x 6L31, 2x 6F32, 3x UY1NS. Elektronky EF42 s paticí Rimlock se u nás nevyráběly a po celou dobu se dovážely z Maďarska od firmy Tungsram.
V druhé polovině 60. letech byl osciloskop modernizován, typ změněn na T565A, černé bakelitové knoflíky byly nahrazeny moderními plastovými a bylo změněno osazení elektronkami a částečně i zapojení. Nové osazení elektronek bylo: ECC85, 4x EF184, 3x 6L31, 2x EL83, EF42, 3x UY1NS. Velký kmitočtový rozsah zesilovačů a časové základny umožňovaly rozsáhlé použití osciloskopu T565A v nejrůznějších oborech, jako např. v radiotechnice, slaboproudé i silnoproudé elektrotechnice, ve fyzice, chemii, biologii, a to jak ve výzkumu, tak i v provozu.
Vcelku malé rozměry a provozní spolehlivost udržely tyto osciloskopy velmi dlouho v provozu zejména jako dílenská měřidla. Dokonce ještě koncem 80. let jsou tyto osciloskopy doporučovány v servisních dokumentacích k magnetofonům a dalším přístrojů nf techniky.
Schéma ke stažení: www.oldradio.cz/meraky/t565sch.pdf
Dokumentace ke stažení: www.oldradio.cz/meraky/t565.pdf
Více informací na: www.oldradio.cz