česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Novinky na ForEnergo

DPS 6/2014 | Články
Autor: Micronix

Na letošní listopadové elektrotechnické výstavě ForEnergo v Praze bude představeno i několik novinek, a to jak z oblasti měření v silnoproudé elektrotechnice, tak měření z oblasti slaboproudé elektrotechniky, která naše čtenáře zajímá asi více.

V loňském roce jsme psali o novinkách firmy Rigol. A nevyhneme se tomu ani letos. Je to totiž jedna z mála firem, která nabízí každý rok více než desítku zajímavých novinek,které nejsou jen drobnými inovacemi, ale opravdu novými modely s výrazně pokročilými parametry.

Rigol zavedl u osciloskopů standardní urychlení pásma synchronizace na 1 GHz,u analyzátorů spektra do 3 GHz, ale je už připravena novinka do 7 GHz (jí budeme věnovat celý článek v nějakém příštím čísle). V novinkách figurují i laboratorní zdroje, generátory funkcí s možností programování průběhů a pod. Rozšířilo se i ostatní vybavení, jako je například rozhraní, kde dnes je běžné kromě USB a USB – Host i GPIB a LXI. To vše za více než přijatelné ceny. A nezanedbatelnou skutečností je i u většiny přístrojů standardní 3 letá záruka.

U osciloskopů se nabízí takové parametry, jako je šířka pásma až do 1 GHz se vzorkováním až 5 GSA/sec, s hloubkou paměti, kterou předhánějí konkurenci – až 140 mil. bodů. A samozřejmě že obsahují mnohé další funkce, jako je FFT analýza, Persistence, Zoom, XY grafy, režim role, režim záznamu a další.

Velmi zajímavé a v portfoliu Rigolu velmi kvalitní střední třídou jsou zejména nové osciloskopy série DS2000A. Pokrývají frekvenci až 300 MHz se dvěma kanály a širokým amplitudovým rozsahem (500 μV/div – 10 V/div), přitom poskytují extrémně nízkou úroveň šumu, čímž je možno zachytit i menší signály. Pokud uvážíme max. vzorkovací frekvenci 2 GSa /sec a 14 Mpts standardní hloubku paměti, přičemž její rozšíření na 56 Mpt je možné za příplatek, dostává se zákazníkům do ruky vynikající osciloskop za velmi příznivou cenu. Navíc tyto osciloskopy obsahují i možnost synchronizování a dekódování sériových sběrnic, jako jsou RS232, I2C, SPI, CAN (obr. 1).

Obr1

Obr.1 

Tato řada se ještě nabízí ve verzi rozšířené o 16 kanálovou logickou analýzu, což znamená, že máme k dispozici 2 analogové (4 v případě čtyřkanálového typu osciloskopu) a 16 logických, přičemž kterýkoliv z nich můžeme ještě navolit pro analýzu sériových sběrnic. Tato řada má pak označení MSO2000A.

Obě varianty jsou také dostupné s možností vestavěného generátoru funkcí, což je pak nabízeno s pomlčkou S za označením (MSO /DS/ 2000A-S). Veškeré zobrazení je pak u této řady realizováno na dostatečně velkém, 8 palcovém displeji.

Novinky přichází také u osciloskopů Rigol v základní řadě. Jedná se o čtyřkanálové osciloskopy označené jako řada DS 1000Z. Je to nová, tzv. ekonomická série, přičemž nabízí mnoho funkcí a široké možnosti analýzy. Tyto 4kanálové osciloskopy řady DS1000Z synchronizují průběhy v pásmu 70 nebo 100 MHz. Zobrazení je na 7palcovém displeji. I tyto disponují technologií ULTRAVISION, což je dosvit četnosti signálů, a lze tedy i dle sytosti vykreslení analyzovat častěji nebo sporadicky se vyskytující signály (obr. 2). Uvážíme-li poměrně velkou paměť – 12 Mpts a možnost přikoupení synchronizace nebo i analýzy sériových linek, získáváme za cenu mírně nad 10 tis. Kč opravdu kvalitní osciloskop.

Obr2

Obr. 2

Stejné jako u již zmíněných „dvoutisícovek“ je zde nabízena varianta řady MSO1000Z, což je řada DS 1000Z obohacená 16 logickými kanály. A právě obě tyto řady mohou mít opět variantu s pomlčkou S. Tedy MSO1000Z –S nebo DS 1000Z –S a znamená to, že tyto obsahují ještě generátor funkcí. Ne ale jednoduchou sinusovkou, jak by se mohlo předpokládat při stanovené ceně, ale plnohodnotný funkční, dokonce programovatelný generátor.

Samozřejmě se stále nabízí již osvědčené vyšší řady osciloskopů Rigol. Konkrétně DS 4000 a nejvyšší DS 6000 s šířkou měřicího pásma 1 GHz a vzorkováním 5 GSa/sec. Řada 4000 ovšemnově také ve variantě provedení MSO.

Rovněž v generátorech se obdobně objevila nová řada Z vycházející z řady DG 1000. Tato novinka má tedy označení DG1000Z. Má solidní paměť – 8 Mpts nebo za příplatek 16 Mpts s cílem usnadnit tvorbu složitějších, libovolných křivek. Přitom obsahuje až 160 vestavěných průběhů pro rychlý a snadný přístup k několika předem definovaným signálům. Tyto generátory poskytují +/–1 ppm frekvenční stabilitu a –125 dBc/Hz fázový šum, a to s vysokou věrností signálu. Řada DG1000Z disponuje až 200 MSa/sec vzorkovací frekvencí a pomocí 14bitového vertikálního rozlišení lze dosáhnout jemné rozlišení a detaily signálu. K dispozici jsou dva modely, DG1032Z (30 MHz) a DG1062Z (60 MHz). Tytogenerátory navíc nabízejí širokou škálu modulací včetně AM, FM, PM, ASK, FSK, PSK a PWM.

Další novinka je z oblasti RF generátoru signálu a jedná se o řadu DSG3000. Ta nabízí standardní možnosti AM/FM/ØM analogové modulace, stejně jako možnosti pro I/Q modulace a I/Q „baseband“ výstup. Nejvyšší model DSG3060 má maximální frekvenci 6 GHz. Díky vysoké čistotě signálu je fázový šum měření < –110 dBc/Hz @ 20kHz (typický) s širokým rozsahem výkonu od –130 až do+13 dBm. Signální generátor DSG3000RF má standardní pulzní modulaci s „on/off“ poměrem až do 80 dB s amplitudovou přesností u volitelného generátoru pulsů < 0,5 dB (typicky).

Většinu těchto novinek, jakožto i další, již osvědčené modely od firmy Rigol, stejně jako mnoho dalších typů přístrojů z oblasti měřicí techniky od jiných výrobců představí na letošním veletrhu ForEnergo společnost Micronix s. r. o. Ta je výhradním zástupcem pro Českou a Slovenskou republiku nejen výrobní firmy Rigol, ale mnoha dalších renomovaných výrobců profesionální měřicí techniky. Pro návštěvníky je připraven kromě ucelené výstavy ostatních vzorků ve vitrínách i tzv. „živý koutek“, kde bude vystaveno mnoho přístrojů v zapnutém stavu s možností, aby si návštěvníci tyto přístroje mohli vyzkoušet při měření.

Pozvánku s umístěním stánku společnosti Micronix a termínem konání veletrhu ForEnergo naleznete, včetně veškerého spojení na firmu Micronix, s. r. o., v následujícím inzerátu.