Bez desek plošných spojů by mohlo fungovat pouze velmi málo elektronických výrobků. Během své mnohaleté historie se DPS vyvinuly z jednoduché věci, kterou bylo možné vyrobit doma v kuchyni, v technický zázrak, na kterém po celém světě každodenně závisí i lidské životy. A přesto málokdo ví, jak se vlastně desky plošných spojů vyrábějí.
Jaká je pravděpodobnost, že elektronické zařízení obsahuje desku, která je ve všech ohledech dokonalá? Někteří lidé v oboru elektroniky si tuto otázku jistě položili sami, ale běžní uživatelé elektronických výrobků se nejspíš nikdy nezamysleli třeba nad tím, jak stále náročnější požadavky na výrobu (např. v rámci ochrany životního prostředí) mohou přivodit problém s funkčností výrobku.
Aby bylo možné matematicky určit pravděpodobnost zhotovení desky plošných spojů v perfektní kvalitě, musí se všechny výrobní postupy analyzovat do nejmenších detailů a přesně tak definovat všechny parametry, které mají na její výrobu vliv.
Představme si malou, 6vrstvou desku se 100 součástkami (25 různých typů) a sledujme její cestu od výroby až do konce životnosti.
Prvotní podoba desky vzniká již v představách vývojáře, který konvertuje počáteční nápad do finálního funkčního elektronického výrobku. Z více než 5 miliónů dostupných součástek si může vybrat ty, které se nejlépe hodí pro daný účel a navrhne jejich propojení tak, aby bylo dosaženo správné funkčnosti výrobku.
Výběr součástek vhodných pro daný účel, stejně jako výběr materiálu desky má rozhodující vliv na vzhled, komplexnost, funkčnost a spolehlivost desky Výroba DPS představuje téměř nekonečné množství kombinací plošných spojů. Podívejme se tedy na některé volby, které má vývojář před sebou:
Matematicky vyjádřeno, máme už nyní 3 × 9 × 3 = 81 možných kombinací. A to jsme vyloučili možnost mít na jedné desce dvě různé povrchové úpravy vývodů, stejně jako použití pokročilých materiálů, jako jsou např. Bismaleimide Triazine a různé typy PTFE (PolyTetra- FluoroEthylene).
Když vývojový pracovník ukončí svoji práci, pošle návrháři desky rozpisku materiálu a schematické zapojení spolu s důležitými informacemi o provedení zapojení na desce. Úkolem návrháře je rozmístit na desce všechny součástky a propojit je plošnými spoji. Tato práce má rozhodující dopad na komplexnost desky v těchto oblastech:
Matematicky jsme nyní na 81 × 3 × 3 × 7 = 5 103 možných kombinací, přičemž ani nebereme v úvahu vliv slepých, pohřbených a HDI via otvorů, stejně jako neuvažujeme dopad různých neobvyklých povrchových úprav desky.
Nyní se dostáváme k vlastní výrobě desky, což je poměrně složitý proces s mnoha různými aspekty. Stačí, když se podíváme na výrobní dokumentaci a budeme se snažit jí správně porozumět. A co teprve, když se zamyslíme nad všemi postupy potřebnými pro výrobu naší 6vrstvé desky. Nepochybně budeme udiveni, kolik kroků bude potřeba k tomu, abychom získali funkční a hlavně spolehlivou desku.
V průmyslu desek plošných spojů se používá výraz „yield“ (čili „výnosnost“). Ten vyjadřuje procentuální podíl počtu desek bez závad dodaných zákazníkům vzhledem k celkovému počtu desek zadaných do výroby. Tento podíl se pohybuje většinou kolem 93 %. Podíl nevyhovujících desek závisí na mnoha faktorech, jako jsou např.:
Naše 6vrstvá deska projde všemi těmito kroky. Pro jednoduchost předpokládejme, že zmíněné kroky zahrnují pouze 2 různé varianty.
Matematicky máme nyní 5 103 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 = 41 803 776 možných kombinací.
Vyrobená deska může být nyní předána na osazení a také pájení, jehož procesy jsou nyní výrazně ovlivněny zavedením předpisů RoHS. Pájení včetně přípravy zahrnuje mnoho dílčích procesů s dále popsanými variantami, které mají dopad na kvalitu vyráběné desky.
Matematicky už máme 41 803 776 × 4 × 270 × 3 × 10 × 2 = 2 708 884 684 800 možných kombinací.
Nyní můžeme vzít 2 708 884 684 800 možných kombinací postupů při vývoji, návrhu a výrobě desky, z nichž mnohé ovlivňují desku negativně, a převést ho do skutečného světa elektroniky, např. ve Švédsku.
Počet desek vyrobených ve Švédsku (spolu s dovezenými) se pohybuje kolem 55–60 miliónů za rok. Otázkou je, kolik z nich bude poruchových ještě před uplynutím předpokládané doby jejich životnosti.
Předpokládejme, že 10 % všech desek vyrobených ve Švédsku je negativně ovlivněno oním „matematickým faktorem“ 2 708 884 684 800 možných kombinací. To potom znamená, že se každý rok porouchá 5,5–6 miliónů elektronických výrobků. Vezmeme-li v úvahu počet obyvatel Švédska, znamená to, že se každý Švéd v produktivním věku (16–65 let) setká v průměru s jedním porouchaným elektronickým výrobkem ročně.
Je otázkou, jestli je tento odhad správný. Nejjednodušší způsob, jak to ověřit, je vlastní zkušenost s tím, kolik elektronických zařízení nám za uplynulý rok přestalo fungovat. V mém případě to byla televize, notebook, tiskárna, mobilní a bezšňůrový telefon a lednička, tedy celkem 6 zařízení. A vzhledem k zavádění výrobních procesů bez použití olova lze předpokládat, že se poruchovost v budoucnu ještě zvýší.
Mělo by nás to znepokojovat? Zřejmě ne, vždyť my spotřebitelé jsme si již zvykli na skutečnost, že elektronické výrobky přestanou jednoho dne fungovat (zejména s blížícím se uplynutím záruční doby). Tato situace nás vede k tomu, že jsme si zvykli vyhazovat starší výrobky a kupovat nové, lepší a mnohdy také levnější.
To je sice výhodné pro nás – uživatele, ale matka příroda tím trpí. Zde je vidět, jak je těžké změnit lidské chování, které má negativní vliv na životní prostředí (avšak pozitivní na naše peněženky). Vždyť i dobře míněné předpisy RoHS paradoxně přispěly k zvýšené produkci odpadů tvořených vadnými elektronickými výrobky.
Jako zdroj užitečných informací pro předcházení problémům při výrobě a zpracování desek plošných spojů může sloužit například dokument „IPC CHECKLIST“, který vypracovala organizace IPC Europe.