Se založením společnosti Messe München před 50 lety začala i úspěšná historie veletrhu electronica. Již v roce 1964 měli vystavovatelé z tuzemska i ze zahraničí obrovský zájem o výstavní plochy. Veletrh vznikl z podnětu amerických společností a během velmi krátké doby se stal vrcholnou událostí celé elektronické branže. Na rozdíl od ostatních veletrhů nabízí kompletní přehled a úplné portfolio elektronického průmyslu − od komponentů a systémů přes jejich aplikaci až po služby.Za posledních 50 let zde bylo představeno mnoho nových technologií a inovací – např. mikročipy. V letošním roce očekáváme více než 2 600 vystavovatelů, kteří své nejnovější výrobky z oblasti elektronického průmyslu představí více než 70 000 návštěvníkům, kteří přicestují do metropole Bavorska z celého světa.
Interview s Anke Odouli, vedoucí projektu veletrhu electronica
Témata jsou velmi různorodá. Rozpoznat určitý trend není tak snadné. Poptávka je po energeticky účinných technologiích a důležitou roli hraje i téma bezpečnosti. Z tohoto důvodu stojí v centru pozornosti veletrhu vestavěné systémy, automobilový průmysl a osvětlení. Jako červená nit se tak prolínají celou akcí − od novinek ve veletržních pavilónech až po přednášky rámcového programu. Kromě toho jsme pro naše ústřední témata poprvé získali významné partnery, kteří budou organizovat přednášky na jednotlivých fórech a budou informovat návštěvníky o aktuálních otázkách současnosti i budoucnosti. A to vždys ohledem na praktické využití.
Inovace automobilů sez 80 % týkají právě elektroniky a softwaru. Podle německého sdružení ZVEI se objem zakázek v oblasti automobilové elektroniky bude zvyšovat až do roku 2025, a to na více než 430 miliard eur. Na základě těchto prognóz jsem si jistá, že v této oblasti opět uvidíme celou řadu novinek. Kdo by se chtěl informovat o nových strategiích a moderních technologiích, neměl by chybět na konferenci „electronica automotive conference“. Zde se budeme soustředit na ústřední témata, jakými jsou osvětlení, aplikace senzor fusion a konektivita. Mimo jiné zde budou přednášet Dr. Wolfgang Huhn ze společnosti Audi, Jean-Francois Tarabbia z firmy Valeoa Prof. Hermann Eul z Intel Corporation. Konference začíná den před zahájením veletrhu, v pondělí 10. listopadu.
Možnosti pro použití vestavěných systémůse dnes objevují téměř ve všech oblastech života a výzvy jsou proto velmi rozsáhlé. V centru zájmu stojí systémy orientované na budoucnost, protože především ty hrají rozhodující roli pro úspěšnost jednotlivých výrobků. Konference „embedded platforms conference“ se zaměří na optimální součinnost jednotlivých složek tak, aby bylo možné pro konkrétní případy uplatnění vyvinout co nejlepší hardwarový a softwarový ekosystém. Odborníci ze společností IAR, Infineon, MicroConsult,Silica a Texas Instruments zde představí nové platformy a metody řešení a tipy týkající se implementace vestavěných systémů, poskytnou praktickou podporu pro návrh podle konkrétních výběrových kritérií. Zastřešujícími tématy budou mimo jiné internet věcí, chytrá domácnost, systémové a softwarové inženýrství. Konference proběhne 12. a 13. listopadu v tiskovém centru Ost.
Jedním z mých favoritů je „CEO Roundtable“, který se koná první den veletrhu. Lídři mezinárodních ekonomik budou na tomto fóru diskutovat na téma „Internet of Things: Possibilities, Challenges and the Question of Security” (Internet věcí: možnosti, výzvy a otázka bezpečnosti). Těším se na živou výměnu názorů mezi panem Carlem Bozottim ze společnosti STMicroelectronics, panem Richem Clemmeremz NXP, panem Greggem A. Lowem z Freescale a Dr. Reinhardem Plossem ze společnosti Infineon.
Mladí lidé, kteří chtějí vstoupit do světa elektronického průmyslu, jsou u nás na správné adrese − především v pátek na akci Student Day. Nabízí studentům vynikající možnost k navázání kontaktů a může sloužit jako odrazový můstek pro jejich kariéru. Kromě panelové diskuse na téma „Kariéra − vstup do zaměstnání“ a společného oběda se sponzory „Networking −Lunch“ bude na programu i předávání cen COSIMA-Awards. Zde budou studenti prezentovat své nápady v oblasti využití mikrosystémů.