Pokud vás zajímá, jakou mzdu byste dostali za svou práci v USA, potom se podívejte na webové stránky [1], kde je k dispozici kalkulátor. Ten bere v úvahu vaše pracovní zařazení, náplň práce, věk, nejvyšší dosažené vzdělání, region v USA a průmyslové odvětví.
Na obrázku je uveden příklad inženýra – vývojového pracovníka ve věku 40–44 let, který pracuje ve firmě zabývající se spotřební elektronikou na západním pobřeží USA. Průměrný plat vychází na 97 tisíc dolarů ročně, přičemž celkové možné rozpětí mzdy se pohybuje mezi 72 až 121 tisíci dolary.
Pokud si vyzkoušíte zadat různé údaje, snadno zjistíte, jaký vliv mají jednotlivé parametry na výslednou mzdu. Když použijeme uvedený příklad jako základ a budeme se držet pozice vývojového pracovníka, potom bude vliv ostatních položek na průměrný plat vypadat následovně:
Pro věk platí, že výše platu stoupá s věkem a kulminuje zhruba kolem 40 let, kdy pak začíná trochu klesat. Celkový rozdíl ale není nijak výrazný a mzda se pohybuje mezi 90 až 97 tisíci dolary. Kupodivu ani různý stupeň dosaženého vzdělání nepředstavuje velký rozdíl. V daném případě se výše platu pohybuje od 90 tisíc dolarů pro absolventa střední školy až po 97 tisíc dolarů pro zaměstnance s titulem Ph.D. I místo, kde se firma nachází, nehraje významnou roli, když nejnižší plat (cca 92 tisíc dolarů) je na severu centrální části USA (North Central), zatímco nejvyšší (97 tisíc) na západním pobřeží (Pacific). Také konkrétní obor, ve kterém firma podniká, přináší určité rozdíly. Nejvyšší mzdy mají pracovníci ve vývoji integrovaných obvodů a polovodičů (asi 101 tisíc dolarů), nejnižší potom ve výrobě a práci na zakázku (cca 96 tisíc dolarů). Když se potom podíváme na nejméně příznivou variantu (věk do 25 let, střední škola, sever centrální části USA, výroba), potom je kalkulace ročního platu 80 tisíc dolarů. Naproti tomu nejlepší možná kombinace (věk 40–44 let, titul Ph.D., západní pobřeží USA, vývoj IO) představuje roční plat zhruba 101 tisíc dolarů.
Jak je vidět, rozdíly v průměrných platech nejsou nijak velké, což potvrzují i výsledky studie, která je každoročně k dispozici na serveru electronic design [2]. Tyto minimální rozdíly jsou způsobeny velkou poptávkou po vývojových pracovnících. Výše uvedené mzdy jsou však průměrné. Když se podíváme na graf na obrázku, vidíme, že rozdíl mezi minimálním a maximálním možným platem je poměrně značný (až polovina průměrné mzdy).
Roční plat ve výši dvou miliónů korun se na naše poměry může zdát vysoký, ale při tomto porovnávání je potřeba brát v úvahu i nepoměrně vyšší životní náklady v USA.