Odhaduje se, že v současné době existuje více než 500 různých řešení vyvinutých v 65 zemích světa, která lze označit jako nositelné technologie (Wearable Technologies – WT). Tedy jako techniku, která je nošena na lidském těle a má např. monitorovací, bezpečnostní, zdravotní a mnoho dalších funkcí. To, že nositelné technologie jsou téměř vždy založeny na využití elektroniky, snad není třeba ani dodávat. Největší přehlídkou produktů a řešení v tomto oboru je soutěž WT Innovation World Cup. Ta proběhla začátkem února tohoto roku v Mnichově v rámci akce WT Wearable Week, kde byly vyhlášeny nejinovativnější aplikace nositelných technologií v 5 různých kategoriích – Sports & Fitness, Healthcare & Wellness, Gaming & Lifestyle, Safety & Security a Smart Clothing.
Nejlepším inovačním nápadem roku (WT Innovator of the Year) se stal náramek Smart Festival Wristbands (obr. 1) vyvinutý nizozemskou společností Sendrato BV [2], který zvítězil i v kategorii Gaming & Lifestyle. Porota ocenila jeho snadné použití, vzhled i dojem z jeho nošení a funkce, které řeší komunikační problémy na různých akcích, kterých se účastní velký počet lidí. Náramek obsahuje RF rádio, pasivní RFID čip a MCU pro získávání energie z okolního prostředí. Umožňuje např. sledovat koncentraci návštěvníků, zajišťovat bezhotovostní platby, povolovat vstup apod.
V kategorii Sports & Fitness zvítězil látkový senzor StretchSense (obr. 2) pro sportovce od stejnojmenné společnosti StretchSense Ltd. z Nového Zélandu [3]. Jedná se o textilii, která funguje jako senzor, aniž by narušovala celkový vzhled oblečení. Senzor, který je velmi lehký a odolný, je napojený na obvod Blue- Tooth. Během pohybu se látka natahuje a senzor tak může dodávat přesná data o pohybu člověka. Tento látkový senzor lze k oděvu přišít, přilepit nebo přišpendlit, aniž by došlo k jeho poškození.
Výrobek nazvaný dermoPatch (obr. 3) od francouzské firmy Feeligreen [4] zvítězil v kategorii Healthcare & Wellness. Jedná se o elektronický modul velikosti 20 × 20 mm o výšce 1 mm, který lze přes ohebnou podložku přiložit na lidskou pokožku a aplikovat tak léky a kosmetické přípravky. Postup známý pod názvem iontophoresis umožňuje s pomocí elektrického proudu přenášet přes kůži do lidského těla léčebnou látku, a to několikanásobně rychleji než dosud běžnými postupy.
Vítězem kategorie Safety & Security se stal nejdokonalejší elektronický airbag systém pro řidiče motocyklů nazvaný Tech-Air od italské společnosti Alpinestars Inc. [5].
Vítězem v oblasti Smart Clothing se staly ponožky Fitness Socks (obr. 4) od společnosti Sensoria z USA [6]. Osoba, která je nosí např. při běhání, pomocí nich získává informace o rychlosti, vzdálenost a účinnost svého běhu. Ponožky jsou měkké, komfortní a lze je prát. Obsahují tři zabudované senzory v různých došlapových částech chodidla, čímž umožňují monitorovat pohyb. Data jsou z ponožky přenášena bezdrátově pomocí BlueTooth Smart do chytrého telefonu, v němž je nainstalována potřebná aplikace. Telefon vyhodnocuje získaná data a informuje o výsledku zvukem i obrazem.
WT Innovation World Cup je soutěž, v rámci které se každoročně oceňují nejlepší produkty v oboru nositelných technologií (WT). Poprvé proběhla v roce 2009 a od té doby se na ní představilo více než 3 000 inovativních řešení. Přihlásit se může každý zájemce – registrace je zdarma na webových stránkách soutěže [7]. Vítěze vybírá mezinárodní porota, která posuzuje nejen samotné produkty, ale bere v úvahu také jejich možné praktické využití a potenciální komerční úspěch.
Další významnou událostí v oboru WT bude konference Wearable Technologies Conference 2015, která se bude konat 9.–10. 7. 2015 v San Franciscu.