Dne 19. dubna tohoto roku uplynulo přesně padesát let od chvíle, kdy Gordon E. Moore publikoval v magazínu Electronics svůj přelomový článek o tom, že tranzistory – základní stavební kameny mikroprocesorů a digitálního věku – budou geometrickou řadou zvyšovat svůj výkon a zároveň se bude snižovat jejich cena. Tehdy v roce 1965 asi sotva tušil, že přišel s revoluční myšlenkou, jež do historie vstoupí jako „Mooreův zákon“ a bude motorem zcela zásadních technologických změn v následujícím půlstoletí. Bylo to tři roky před vznikem společnost Intel, jejímž byl spoluzakladatelem.
O tom, že ne vše v našem životě se řídí těmito zákony, svědčí následující příklady:
Mooreův zákon je aspirace, nikoli přírodní zákon. Je realizován ohromným množstvím lidí, kteří se přibližují samotným hranicím fyzikálních zákonů. Dnes továrny společnosti Intel produkují každou sekundu více než 10 miliard tranzistorů. Jsou základem pro různá elektronická zařízení, která slouží miliardám lidí po celém světě.
První polovodičové tranzistory byly velké jako guma na konci tužky. V důsledku Mooreova zákona by se do tečky na konci této věty vešlo přes šest milionů dnešních Tri-Gate tranzistorů.
Dnešní tranzistory jsou lidským okem neviditelné. Abyste mohli takový tranzistor vidět, museli byste běžný čip zvětšit na velikost obytného domu.
Všudypřítomný duch inovace v souladu s Mooreovým zákonem i nadále transformuje nejen technologický průmysl, ale celý svět. Mladí tvůrci, nadšení vynálezci, vědci, lékaři a nespočet dalších lidí po celém světě budou přicházet s novými převratnými nápady a průlomovými objevy, které si dnes nedokážeme ani představit.
Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti inovací informačních technologií. Navrhuje a vytváří nezbytné technologie, které tvoří základ výpočetní techniky po celém světě. Intel také jako lídr korporátní odpovědnosti a udržitelnosti první na světě nabízí komerčně dostupné procesory bez obsahů konfliktních surovin.
Další informace o firmě Intel jsou dostupné na www.intel.com/pressroom a http://blogs.intel.com, o procesorech bez konfliktních surovin se dozvíte více na conflictfree.intel.com.