česky english Vítejte, dnes je sobota 21. prosinec 2024

Nová generace True RMS multimetrů UNI-T

DPS 5/2015 | Články
Autor: Ing. Miroslav Martikán

V roce 2015 uvedl UNI-T na trh celou škálu zajímavých klasických a klešťových multimetrů. Kdo by si myslel, že zásadní změna je pouze v designu, tak je na omylu. Měřicí přístroje UNI-T právě prodělaly jeden z největších vývojových skoků v historii značky. O čem to mluvím?

V první řadě došlo ke kompletnímu přepracování vstupní části a všechny rozsahy jsou nyní chráněny dle nejnovějších norem. V praxi to znamená především redesign a posílení desky plošných spojů, přidání ochranných termistorů, varistorů, případných izolačních prořezů na desce a používaní kvalitních keramických pojistek. Keramické pojistky jsou velice zásadní především pro bezpečnost uživatele při měření v přepěťové kategorii CATIII nebo CATIV. Zde totiž může dojít k obloukovému výboji a keramické pojistky jsou zhotoveny ze speciálního materiálu, který tento výboj hasí. Tyto pojistky jsou rovněž několikanásobně dražší než klasické skleněné.

Díky těmto zásadním úpravám nové produkty UNI-T nyní vyhovují nejen certifikaci CE, ale rovněž ETL Intertek, a jsou tedy US listed, což značce otevírá dveře na náročný americký trh, kde momentálně dominuje firma FLUKE.

Přístroje UNI‑T vždy vynikaly nad konkurencí velmi podařeným designem. Není proto žádný překvapením, že nové řady opět přicházejí se svěžím vzhledem v osvědčené, oku lahodící červeno‑šedé kombinaci. Při návrhu bylo myšleno především na uživatele a dobrou ergonomii. Jedna ze zásadních změn je přemístění vstupních zdířek klešťových multimetrů. Měřicí kabely již netrčí pod úhlem 90°, ale naopak přirozeně vystupují ze spodní hrany přístroje, a přední panel tak působí mnohem přehlednějším a čistým dojmem.

Další zajímavou funkcí je NCV – bezkontaktní detekce napětí. Pouhým přiložením horní hrany multimetru (nebo malého výstupku na konci kleští) dojde k indikaci přítomnosti síťového napětí. Jedná se o nesmírně užitečnou funkci v každodenní praxi. Představte si, že něco měříte v rozvaděči klešťovým multimetrem, nyní můžete rychle ověřit, který jistič nebo vodič je pod napětím a který ne. Navíc některé nové modely (série UT216) mají integrovánu silnou led svítilnu pro osvětlení místa měření.

Nové klešťové multimetry UNI-T

Zaměřme se nyní na jednotlivé řady a modely. Malé a univerzální klešťové multimetry s průměrem kleští 17 mm jsou přístroje řady UT211. Mají velice jemné proudové rozlišení 0,1 mA, čímž v podstatě konkurují některým přístrojům specializovaným na měření unikajících proudů. To vše v malém a univerzálním multifunkčním provedení.

Vyšší střední třída, jak co do velikosti (průměr kleští 30 mm), tak do funkcí, to je řada UT216. Za zmínku stojí, že model UT216D (obr. 1) je vybaven OLED displejem, který má v porovnání s LCD nižší spotřebu, vynikající čitelnost na slunci a obecně mnohem lepší pozorovací úhly. Modely UT216C a UT216D mají mimo jiné také funkci měření náběhových (inrush) proudů.

1

Velkým překvapením je řada pro profesionály silnoproudaře – UT220. Pro ilustraci zmíním některé funkce modelu UT222: měření proudů do 2 500 A, napětí do 1 000 V, frekvence, odporu, kapacity, teploty. Přístroj rovněž umožňuje měření inrush proudů, má low pass filtr a je schopen zobrazit tři hodnoty současně. To nejzajímavější je však mV výstup. Ten v podstatě umožňuje zobrazit časový průběh proudu o velikosti řádově tisíců ampér. S UT221 a UT222 pouhým připojením sondy osciloskopu k tomuto výstupu můžete rychle a bezpečně tento signál zobrazit (převodový poměr je 1 A = 1 mV). Tyto přístroje vyhovují CATIII 1000 V a CATIV 600 V.

Nové multimetry UNI-T

Z multimetrů je vhodné věnovat pozornost řadě UT139, která se vyznačuje velice odolnou a bezpečnou konstrukcí při zachování nízké ceny. Modely se mezi sebou liší přesností a výbavou.

Na druhé straně spektra se nachází nový high‑end model UNI‑T UT181A (obr. 2). Tento přístroj je přímo nabitý zajímavými funkcemi. Na první pohled zaujme velký barevný displej s rozlišením 320 × 240 bodů, který zvládá zobrazit grafy a max. zobrazitelná hodnota je 60 000. Do NAND flash paměti se dá uložit až 20 000 záznamů, po připojení k PC je tato kapacita neomezená. Přístroj umožňuje měření napětí do 1 000 V, proudů do 10 A, odporu, vodivosti, kapacity a dvou různých teplot současně. UT181A sama inteligentně pozná, pokud zapojíte hroty v kombinaci neodpovídající právě zvolené funkci. V takovém případě spustí alarm a neprovede měření, dokud nedojde k nápravě. Přístroj je prachotěsný a odolá tryskající vodě (IP65), opět vyhovuje CATIII 1 000 V a CATIV 600 V.

2

TRUE RMS přístroje z tohoto článku umožňují správné měření efektivní hodnoty u střídavých signálů a všechny mají automatické přepínaní rozsahů. Dvojí certifikace (CE + US listed ETL Intertek) je nezpochybnitelnou zárukou kvality těchto přístrojů.

Na závěr musím poznamenat, že se mi do toho článku nepodařilo dostat úplně všechny informace o novinkách, jednoduše proto, že změn a vylepšení je mnoho.

Pro podrobnější informace prosím navštivte webové stránky www.uni-t.cz. Pokud máte zájem o kompletní katalog UNI-T 2015, který je k dispozici zdarma, napište přímo dovozci na e-mail info@tipa.eu.