Pátý ročník mezinárodní konference a výstavy organické a tištěné elektroniky LOPE-C 2013 (Large-area Organic and Printed Electronics Convention), který se konal 11.–13. června v Mnichově, se díky své aplikační i obchodní nabídce a intenzivnímu dialogu mezi průmyslem, ekonomikou a výzkumem etabloval jako významná mezinárodní platforma tištěné elektroniky. Akce přilákala řadu nových návštěvníků, zatímco vystavovatelé se prezentovali mnohem větším počtem výrobních zařízení.
LOPE-C 2013 skončila velmi úspěšně. 1 800 účastníků z téměř 40 zemí světa představuje oproti loňskému roku nárůst o více než 20 %. Nejrůznější aplikační řešení prezentovaná na výstavě byla důkazem skutečnosti, že si tištěná elektronika již našla na trhu svou pozici. 110 vystavovatelů z 19 zemí představilo praktické aplikace, jako jsou např. senzory do sedadel pro automobilový průmysl, přenosný měřič hladiny cukru v krvi, identifikační štítky odolné proti poškození a další.
Významu akce odpovídá i její mezinárodní úroveň: kromě Německa, země s nejvíce vystavovateli, se prezentovaly hlavně firmy z Francie, Velké Británie, Nizozemska, Švýcarska a USA. V letošním roce byl na LOPE-C poprvé i společný japonský pavilon a poprvé také vystavovaly firmy z Brazílie, Dánska a Řecka.
Organická a tištěná elektronika se stále častěji stává součástí různých sériově vyráběných produktů. Aniž si to uvědomujeme, je základem mnoha výrobků, které každodenně používáme. Mezi průkopníky v této oblasti patří automobilový a farmaceutický průmysl, spotřební elektronika i výrobci obalů. Zatímco automobilový průmysl a spotřební elektronika se již opírají o specifické tištěné elektronické aplikace, další průmyslová odvětví nové oblasti použití teprve objevují.
Obr. 1 Tržní potenciál organické a tištěné elektroniky
Tržní potenciál organické a tištěné elektroniky diskutovaný během konference je podle asociace OE-A (Organic and Printed Electronics Association) v příštích 10 letech odhadován na více než 50 miliard dolarů (obr. 1).
Očekává se, že trh s tištěnou elektronikou dosáhne v roce 2016 objemu 6 miliard dolarů a v roce 2020 více než 20 miliard. Pro rok 2017 se také předpokládá, že trh se substráty (nejvíce flexibilními) dosáhne 2,5 miliardy, prodej biosenzorů a organických/tištěných senzorů je odhadován na 12 miliard dolarů, zatímco například prognóza podílu LED/OLED na trhu s osvětlením pro rok 2020 je téměř 50 miliard dolarů.
Obr. 2 Ukázka aplikace tištěné elektroniky
Na jedné z přednášek („A Smarter Everyday Powered by Printed Electronics“) prezentoval Davor Sutija, zástupce firmy Thin Film Electronics ASA z Norska, nejen tržní potenciál a nové možnosti tištěné elektroniky, ale také první tištěný integrovaný systém – viz obr. 2 (www.thinfilm.no/products/sensor-labels).
Jeho předpokládaná prodejní cena v roce 2014 bude cca 0,3–0,5 dolaru, zatímco současná srovnatelná konvenční alternativa stojí 5–15 dolarů.
Kromě přednášek, panelových diskusí a odborných kurzů, byla pro návštěvníky velkým lákadlem také výrobní linka tištěné elektroniky. Poprvé byl celý proces výroby tištěné elektroniky na veletrhu reálně demonstrován. Pracovní skupina OE-A „Upscaling Production“ instalovala výrobní linku ve spolupráci s dvěma výzkumnými centry a jedenácti mezinárodními společnostmi. Na lince se vyráběly v několika tiskových a lakovacích procesech plně funkční, interaktivní testery baterií. Výrobní linka vyráběla zkoušečky baterií velikosti kreditní karty. Na papír nebo film byly s využitím řídicího systému firmy Coatema naneseny na šířku 100 mm 3 funkční vrstvy v několika tiskových a lakovacích procesech. Jakmile přes tester tekl proud, objevilo se logo. Na demo lince měli návštěvníci možnost se seznámit i s dalšími výrobními procesy. Mezi dalšími exponáty byly inkoustové tiskárny, vysoce přesné dávkovače materiálů, stejně jako procesní řídicí a monitorovací systémy nebo zařízení na sintrování.
Další ročník výstavy a konference LOPE-C se bude konat opět v Mnichově ve dnech 26.–28. května 2014.