česky english Vítejte, dnes je pondělí 18. listopad 2024

Představujeme zajímavé společnosti: FLAJZAR, s.r.o.

DPS 5/2013 | Články
Autor: Redakce

Firma Flajzar byla pro mne celá léta spojena s různými elektronickými stavebnicovými moduly (tak, jak jsem je měl možnost vídat na výstavě Amper). To ale již delší dobu není její jedinou náplní, a tak bude jistě zajímavé podívat se na tuto nenápadnou, ale velmi aktivní firmu trochu podrobněji.

Obr. 1 Sídlo společnosti FLAJZAR

Obr. 1 Sídlo společnosti FLAJZAR

Pan Tomáš Flajzar měl vždy elektroniku v krvi a zároveň dokázal čerpat ze svého okolí inspiraci pro vymýšlení užitečných věcí. Když chtěl ale před více než dvaceti lety začít podnikat, zjistil, že je na živnostenský list ještě úředně příliš mladý, resp. neměl tehdy požadovanou 5letou praxi. Nezbylo, než aby se jeho otec, sám elektrotechnik, za něho zaručil a dělal mu odborného garanta. Tak mohl konečně začít realizovat své nápady, které do té doby nosil v hlavě, a vyvíjet a vyrábět různé elektronické stavebnice a elektroniku na zakázku. V té době byla velká poptávka po regulaci a dálkovém ovládání, a tak bylo pořád co dělat.

Obr. 2 GSM zásuvka FLAJZAR

Obr. 2 GSM zásuvka FLAJZAR

Jednou ho jeden z jeho zákazníků, který byl rybářem, požádal o zhotovení signalizace, která by rybáře upozorňovala na záběr ryb. Ti si v té době vyráběli různá signalizační zařízení sami – jednalo se většinou o amatérské elektromechanické provedení, se kterým se obtížně manipulovalo, komplikovaně nastavovalo a bylo často poruchové. Pro nadšeného elektronika to byla ideální příležitost vymyslet něco nového, lepšího. Žádné páčky a mikrospínače, ale kolečko s magnetem, který spínal jazýčkové relé, jeden integrovaný obvod. Vlasec klouzal po kolečku, nic se netrhalo, bylo to naprosto spolehlivé, jednoduché a baterie vydržela i několik let. Jeden z prvních takových signalizátorů záběru, který se vyráběl pod označením TBI-861, měl zaručenou životnost baterií dokonce až 6 let, byl vodotěsný a stal se okamžitě hitem mezi českými rybáři.

Obr. 3 Signalizátor záběru ryb Fishtron Solar TX

Obr. 3 Signalizátor záběru ryb Fishtron Solar TX

Signalizační zařízení pro rybáře vyrábí firma Flajzar dodnes (pochopitelně s úpravami odpovídajícími dnešním technologickým možnostem) a vyváží je do mnoha zemí světa, včetně USA. I když se může signalizátor záběru ryb jevit snadnou záležitostí, na které není co vylepšovat, moderní technologie našly své uplatnění i v tomto relativně jednoduchém zařízení. Vestavěný Li-ion akumulátor dobíjený solárním článkem nebo přes USB, rozlišení směru tahu vlasce, dálkový přenos signalizace a další funkce spolu s moderním designem signalizátoru představují skutečně výrobek světové úrovně. Není divu, že si tyto signalizátory, které se dodávají pod obchodní značkou FISHTRON, oblíbili tisíce rybářů po celém světě.

Obr. 4 Miniaturní elektronický alarm EMA

Obr. 4 Miniaturní elektronický alarm EMA

S rybáři a jejich potřebami je spjatý i další stěžejní produkt firmy Flajzar, kterým je zabezpečovací technika a dálkové ovládání. Někdy si chce rybář odpočinout ve stanu a mít jistotu, že nepropásne záběr ryby, a zároveň, že mu nikdo nepovolaný nevnikne do auta, které má zaparkované někde opodál u cesty. A tak se první zkušenosti s využitím elektroniky v tomto oboru získaly opět právě díky rybářům.

Dnes je pod značkou Flajzar dostupných hned několik výrobků zabezpečovací techniky, z nichž některé navíc získaly prestižní ocenění – např. moderní miniaturní alarm EMA pro vozidla nebo 3G kamera pro zabezpečovací účely.

Obr. 5 Nástěnný GSM alarm

Obr. 5 Nástěnný GSM alarm

Dálkově ovládaná GSM zásuvka si zase nachází čím dále větší uplatnění zejména v domácnostech.

V prvních letech svého podnikání si pan Flajzar vystačil v podstatě sám, ale s tím, jak produkce narůstala, nezbylo než zaměstnat další pracovníky (i když jak sám říká, nikdy předtím na větší rozšiřování firmy nepomýšlel). To byl ostatně také jeden z důvodů, proč přešel z podnikání ve formě fyzické osoby na společnost s ručením omezeným až po deseti letech. Dnes má firma Flajzar přes dvacet zaměstnanců. Aby bylo možné i při narůstajících objemech výroby zachovat malou, jednoduše řízenou, a tím pružnou firmu, využívá se v současné době ve velké míře outsourcing. Přímo ve firmě je zachován „jen“ vývoj a konstrukce, kompletace, výstupní kontrola a expedice – tedy činnosti, které zaručují mít pod dohledem hlavní procesy při vzniku výrobku a jeho uvádění na trh. Důraz je dále kladen na vlastní grafiku a design. Ale řada ostatních procesů a činností se řeší externími dodavateli nebo spolupracovníky. Firma Flajzar má dnes mnoho desítek spolupracujících firem v České republice, které dle dodané dokumentace vyrábějí formy, lisují plastové díly, provádějí povrchové úpravy, spolupracují v oblasti průmyslového designu, certifikace a patentových rešerší. Dále jsou externě osazovány desky plošných spojů, externě se provádí i jejich lakování a další „chemické“ procesy výroby, jako je lepení, barvení. Pan Flajzar se pak také rozhodl vyjmout z firmy i další, kdysi běžné činnosti, jako je zpracování účetnictví, starost o IT, právní služby, služby v oblasti bezpečnosti práce – to vše zabezpečují taktéž smluvní partneři. Kromě partnerů v České republice má firma Flajzar další okruh zhruba 70 spolupracujících firem v Číně a Hongkongu. Ti pro firmu vyrábějí a dodávají kabely, kontakty, různé mechanické i elektrické díly, tlačítka, klávesnice, fólie či plasty. Na vše dohlíží pověřený pracovník přímo v Číně, který je zárukou vysoké kvality dodávaných komponentů. V Číně se však neosazuje, nekompletuje, ani se z této oblasti nedovážejí klíčové polovodičové komponenty, jako jsou mikroprocesory, stabilizátory a senzory. Zkrátka součástky a díly, které jsou základem vysoké kvality výrobků a nebylo by možné je jednoduše překontrolovat, ty jsou i nadále dodávány od ověřených partnerů z Evropy, Irska, USA a Japonska. Následná montáž a kontrola je pak prováděna také v České republice.

Doba, kdy se společnost Flajzar zabývala také dovozem finální elektroniky, zejména z Číny, je dnes již téměř minulostí. Pan Flajzar si uvědomuje, že v dnešní době, kdy je trh a internet zaplaven „tuctovými“ výrobky z Číny, navíc v době tak zvané „krize“, je jediná cesta jak udržet a rozvíjet zaměstnanost a zajistit rozvoj vlastní společnosti – a sice vyvíjet a vyrábět vlastní unikátní výrobky. Vývojové oddělení se schopnými lidmi dovoluje sestavit téměř libovolný výrobek od pouhé myšlenky, přes návrh elektroniky a designu, zajistit certifikaci, výrobu, balení a expedici. Výrobky, nebo jejich části, které vznikly ve firmě Flajzar, tak můžeme nalézt v lékařských pomůckách, v průmyslových provozech, ve státních organizacích, u velkých energetických firem, stejně jako v menších provozovnách. I když je zaměření vývoje firmy Flajzar velmi různorodé, aplikace s mikroprocesory, GSM technologie, RF přenosy a ethernet zůstávají těmi nejaktuálnějšími. Následným probíhajícím krokem je spojení všech těchto věcí do sítí, cloudových služeb, opatření aplikacemi pro iPhony, tablety, telefony s Androidem… Přitom ale tak, aby z hlediska uživatele byly velmi jednoduché, s minimem nutného nastavení. Cílem je tvořit produkty, které není třeba instalovat a nastavovat, ale které po zakoupení pracují ihned a samy, intuitivně, neobtěžují svého uživatele, a ten následně má radost z jejich používání...

Více informací najdete na webech: