Švýcarská společnost Fluxim při univerzitě ZHAW (Zurich University of Applied Sciences), která se věnuje vývojovým nástrojům pro organickou elektroniku, představila simulační software Laoss. Jedná se o nástroj zaměřený specificky na návrh velkoplošné organické elektroniky, jako jsou OLED pro displeje a osvětlení a organické solární články.
Protože jednou z výhod organické elektroniky je možnost vytváření velkých komponentů nepravidelných tvarů, lze software Laoss použít pro návrh optimálního rozmístění elektrod jakéhokoliv tvaru. Tím se zamezí nejednotnosti v rozmístění elektrod, která jinak vzniká vlivem odporu mezi elektrodou a nabíjecími vrstvami.
Komerční význam OLED displejů a osvětlení stále roste, a tak vzniká i potřeba velmi jemně doladit všechny detaily. A právě simulační software Laoss je jedním z prostředků, jak toho dosáhnout.
Při návrhu solárních článků dokáže vyhodnotit některé důležité údaje, jako jsou napětí naprázdno, zkratový proud, maximální výkon atd. Také pomůže nalézt optimální tvar elektrod a určit nejlepší materiál s ohledem na průhlednost a vodivost. Protože se moduly solárních článků skládají z několika článků zapojených v sérii, umožňuje Laoss určit optimální počet článků v modulu s cílem minimalizovat jeho neaktivní plochy.
Obr. 1 Výsledky simulací v programu Laoss – proud v elektrodě (vlevo) a elektrický potenciál v elektrodě (vpravo)
Při návrhu OLED panelů napomáhá Laoss dosáhnout jejich optimalizace tak, aby byly uniformní s vysokým jasem.
Na webových stránkách výrobce [1] jsou uvedeny podrobnější informace, včetně úvodu do problematiky návrhu OLED displejů a solárních článků.
Odkazy:
[1] www.fluxim.com/solaos-introduction/
(mklauz) @dps-az.cz