Nedávno proběhlá konference NIDays společnosti National Instruments (NI) se konala v Aquapalace Hotelu v Praze, kam se již tradičně sjeli nejen její představitelé, ale především lidé, kteří s jejich zařízeními a programovým vybavením pracují. Právě uživatelům je věnován nemalý prostor pro představení řešení nejrůznějších problémů z různých oblastí, v nichž využili nástroje od NI. Mezi ně je vloženo několik bloků věnovaných představení nových produktů i celkového směřování vývoje firmy NI.
Úvodní přednáška se týkala rozšiřování tématu Industrial Internet of Things (IIoT), přesněji řečeno jak využít velké množství naměřených dat k jednoduchému řízení. Jako příklad sloužila architektura jednotky RIO. Tedy velké množství vstupů a výstupů, jejichž signál je předzpracován v FPGA a analyzován CPU, které zároveň zprostředkovává komunikaci s okolím.
V návaznosti na požadavek přenosu velkého množství dat, ale i na téma Industrial Internet of Things se mluvilo o nutnosti připojovat stále více zařízení do sítí. Propojení velkého množství zařízení metalickými kanály je mnohdy na pracovištích obtížné. Dnešní bezdrátová komunikace ovšem není stavěna na podobnou zátěž a bylo by, podle přednášejících, nutné rozšířit její možnosti zavedením sítí 5. generace. Opět pole, na němž se hojně využívají produkty NI, jako například verze LabView pro komunikaci, která implementuje LTE protokol. Prezentujícím představený jako protokol, který budou využívat i sítě 5. generace.
Tyto sítě sdílí s pojmem Industrial Internet of Things několik bodů, kterými byl tento specifikován, na jedné z přednášek od pracovníků NI. Prvním je požadavek na výkon, protože zmiňované velké množství nasbíraných dat vyžaduje výkonnou přenosovou síť, ale i kontroler, který s tímto množstvím dat dokáže pracovat. Nejlépe takovým způsobem, že vybere informace užitečné pro další zpracování a pouze ty vysílá dál, ostatní zpracovává sám.
Neodmyslitelnou součástí obou je také konektivita. Sítě tuto vlastnost zprostředkovávají a internet ji vyžaduje v nejvyšší možné míře. Všechna zařízení potřebují mezi sebou komunikovat pro předávání naměřených hodnot, synchronizaci svojí činnosti, řízení a sdělování svého stavu.
Společným bodem je i zmíněné řízení, které potřebuje jak rozsáhlá síť, tak prvky pro sběr a přenos dat.
Ve druhé části přednášek hostů z Austinu (USA) byl zmíněn především význam propojení akademické sféry s vývojem nové techniky, a to zejména podpora škol a jejich projektů, které se staly komerčními nebo na to mají potenciál. Tři příklady za všechny ze soutěže Student design competition: umělý trenažér pro trénování budoucích chirurgů; řízení kola, motorky (její udržení ve vzpřímené poloze je při řízení počítačem velmi náročné) a kolečkové křeslo schopné vyjet schody. Vize je totiž taková, že současné studenty musíme připravovat na budoucnost nikoliv na práci se současnými, ale novějšími prostředky a problémy. Odtud pramení podpora studentských prací i ve složitějších oblastech jako je robotika, strojové vidění a zpracování obrazu.
Setkání se zástupci vedení společnosti National Instruments z Austinu se neslo v podobném duchu, převážně se mluvilo o IIoT a vzdělávání. Byla zmíněna i pozice NI ambasadora na školách, tedy někoho, kdo i z řad studentů může poskytovat informace a školení ohledně produktů firmy NI.
Následujíc blok přednášek zakončený zkouškou CLAD (Certified LabVIEW Associate Developer) obsahoval například představení vytváření projektu kontroly životnosti mostu postaveném v minulém století. V projektu s řádkovou kamerou na stříhání vláken do žárovek bylo možné se dozvědět jaké má výhody a použití oproti normální kameře. Konverze radionuklidu fluoru pro přípravu radiofarmaka byla jedna z prezentací, která vyrazila dech všem přítomným v sále.
Celý den také bylo možné si vyzkoušet v hale vystavené exponáty nebo zamířit do sekce pro vyzkoušení reálného programování produktů NI v jejich prostředích.
Konference se nesla v duchu diskuzí a představování řešení komplikovaných a na první pohled možná skoro neřešitelných problémů. Na tomto setkání bylo také možné rozvinout diskuzi s mnoha předními výrobci elektroniky a automatizace stejně snadno jako s vědci z různých oborů či manažery National Instruments.