česky english Vítejte, dnes je středa 15. leden 2025

Quadcept – zajímavý nástroj pro kreslení schémat a návrh DPS

DPS 1/2016 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Na nedávné konferenci PCB West v kalifornském San Jose mi byl předveden EDA program, který mne zaujal natolik, že jsem se rozhodl si ho sám vyzkoušet. Jedná se o program Quadcept stejnojmenné japonské firmy, který je určen pro kreslení schematických zapojení a návrh desek plošných spojů. Japonsko je známé svou vyspělou elektronikou, ale EDA programy?

Z rychlého předvedení programu zástupcem firmy jsem nabyl dojmu, že se jedná o technicky poměrně výkonný nástroj střední úrovně. Kromě jiného mě také zaujala možnost jeho provozování v cloudu. Zajímavá je také obchodní politika výrobce programu – program nelze koupit, ale pouze pronajímat po měsících nebo letech, což může být pro některé uživatele výhodné.

Jedná se vlastně o dva programy – Circuit Designer pro kreslení schémat a PCB Designer pro návrh desek. Lze je provozovat buď samostatně, nebo oba současně.

Instalace zkušební verze, která zahrnuje oba programy, proběhla bez problémů. Jak je patrné z obr. 1, jedná se o moderní pracovní prostředí, ve kterém ale návrhář zvyklý na klasické ikony a menu může být trochu nejistý, co v tomto programu nabídky povelů vlastně znamenají. To bylo také důvodem, proč jsem se ve své snaze vyzkoušet si program sám daleko nedostal a raději si prostudoval příklady a videa na webu výrobce.

Obr. 1, 2

Schematický editor umí například táhnout spoje od vývodu k vývodu automaticky, přičemž obchází překážky. Vizuální dojem byl nakonec docela dobrý, úspora času značná. Spoje lze táhnout i hromadně, včetně spojů od vývodů ke sběrnici, což je jistě další výhoda. Přímo ve výkresu lze dělat poznámky, třeba pro návrháře desky. K dalším možnostem programu patří například to, že vývody schematického symbolu lze ve výkresu přemístit na symbolu do jiné polohy podle potřeby zapojení. Další věcí, která zaujala mou pozornost, byla možnost propojit dvě různé zemnicí sítě (např. GND + AGND) v jednom místě, aniž by to vzbudilo pozornost kontroly zapojení (ERC).

Pokud jsou oba programy nainstalovány společně, potom lze přejít z kreslení schématu do návrhu desky kliknutím na odpovídající povel (obr. 2). Nezaznamenal jsem, že by program přenesl všechny součástky do desky k další práci automaticky a najednou, ale možná to jde. Určitě ale lze jednotlivým nebo hromadným výběrem součástek ve schématu je postupně přenést do desky. Při skupinovém výběru součástek ve schématu se potom vloží do desky postupně jedna po druhé.

Program umožňuje interaktivní a auto- -interaktivní routování spojů na desce. Sběrnici lze routovat tak, že se položí první spoj, čímž se definuje trasa, kterou potom postupně další tažené spoje sledují. Jinou možností potom je táhnout všechny spoje najednou. Spoje mohou být taženy i pod jakýmkoliv úhlem a program podporuje automatické zúžení spoje (necking), stejně jako tažení spojů diferenciálních párů nebo zakličkování spojů na požadovanou délku. Práce s pevnou měděnou plochou, stejně jako s obrysem desky je docela zajímavá – jednoduchým způsobem lze plochy dle potřeby vytvarovat nebo udělat zářezy a výřezy v obrysu desky.

V návrhu desky je ještě celá řada dalších, dnes již obvyklých možností v programech střední třídy – kótování, on- -line DRC, testovací plošky na spojích, keepout oblasti včetně zadání výšky, part wizard pro vytváření pouzder součástek podle IPC standardů, 3D zobrazení desky rozšířené i pro prohlížení jednotlivých vrstev desky atd.

Obr. 3, 4

Program přichází s databází asi 250 tisíc součástek vytvořených ve spolupráci s americkým distributorem Digi-Key. Ten ostatně připravuje rozsáhlé databáze i pro další programy, například pro PADS.

Výstupní možnosti programu jsou klasické, rozšířené o ODB++ a DSN, který se hodí pro přenos do jiných programů, např. HyperLynx pro simulaci signálové integrity. Přímo z programu lze spustit CAM program Pollex od korejské firmy Polliwog pro kontrolu výstupních dat a přípravu pro výrobu. Zajímavou možností je zhotovení osazovacího panelu stejných nebo různých desek.

Jistě užitečnou vlastností programu je možnost porovnávat dvě schémata nebo desky mezi sebou, stejně jako konvertovat netlisty z různých zdrojů. Podle dostupných zdrojů je také možné načítat desky z programu CR-5000 Board Designer od firmy Zuken, ale i z dalších programů, jako je např. OrCAD (interface EDIF 2.0 by ostatně měla umožnit načítat desky z různých zdrojů).

Jak už bylo zmíněno, Quadcept je cloudový program a není tudíž vázán na určitý počítač. Uživatel licence má možnost ho provozovat z libovolného počítače. Počet zakoupených licencí rozhoduje o tom, kolikrát může být program spuštěn současně z různých míst. V případě, že uživatel nemá internetové připojení, je možné program provozovat samostatně (Standalone).

Zkušební verze programu je omezena na 100 pájecích plošek na desce. Překročení tohoto limitu neumožní schéma nebo desku editovat a tisknout.

Quadcept běží pod OS Windows Vista, 7, 8/8.1.

A nakonec možná to nejzajímavější – cena. Jak bylo zmíněno na začátku, program lze pouze pronajímat, a to buď měsíčně, nebo ročně. Aktuální ceny jsou uvedeny v tabulce 1.

Tab. 1

Výhodou je, že není potřeba platit za aktualizaci programu, uživatel má vždy nejnovější verzi.

Více informací i možnost stažení programu Quadcept jsou k dispozici na: www.quadcept.com/en/product/cd.html.