česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Chytré hodinky – lídr trhu

DPS 2/2016 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Chytré hodinky táhnou dodávky nositelné elektroniky nahoru

Podle organizace IDC (International Data Corporation ) [1] překročí v roce 2019 dodávky nositelné elektroniky ve světě hranici 200 milionů kusů, což odpovídá průměrnému pětiletému nárůstu zhruba o 28 %. Tento výrazný růst je způsoben zejména zvýšeným prodejem chytrých hodinek.

Většinu nositelné elektroniky dnes stále ještě představují produkty s jednoduchými funkcemi. Tato situace se má v příštích letech výrazně změnit, a to díky chytrému oblečení, produktům pro vidění, naslouchacím přístrojům atd. Zatímco dnešní nositelná elektronika není ve svém výsledku o moc chytřejší než odpovídající analogová zařízení, v příštích letech lze očekávat výrazně vylepšené produkty.

Chytré hodinky – lídr trhu

Nejvíce rozšířenou nositelnou elektronikou budou chytré hodinky, kterých by se už v roce 2016 mělo prodat kolem 34 milionů a v roce 2019 téměř 90 milionů kusů. Chytré hodinky umožňují přes bluetooth přístup k chytrému telefonu, upozorňují na příchozí volání, emaily a SMS. Mohou mít také kalendář, připojení pro snímače tělesných funkcí a pohybu, navigaci a další zajímavé možnosti známé z chytrých telefonů.

Podle prognóz organizace IDC povedou trh s chytrými hodinkami produkty firmy Apple – watchOS, a to hlavně díky loajální základně uživatelů produktů firmy Apple a rozšiřujícímu se výběru nabízených aplikací. Hodinky Android Wear by měly být na druhém místě. Seznam dalších výrobců chytrých hodinek neustále roste a zahrnuje známé technologické společnosti (ASUS, Huawei, LG, Motorola, Sony) i tradiční výrobce hodinek (Fossil, Tag Heuer). Chytré hodinky Pebble, které lze propojit s chytrým telefonem s operačním systémem iOS nebo Android budou i nadále existovat kvůli své jednoduchosti a ceně, ale vedoucí role na trhu nedosáhnou. Hodinky Tizen od Samsungu budou konkurentem pro AndroidWear díky své kompatibilitě s většinou chytrých telefonů používajících Android. Navíc mohou převzít mnohé z technologického vývoje firmy Samsung, např. v oblasti QWERTY klávesnice na obrazovce chytrých hodinek.

Na trhu by měl být prostor i pro další chytrá zařízení nošená na rukou, která budou používat Real-Time Operating System (RTOS), což umožní provozovat různé aplikace od jiných dodavatelů. Taková chytrá zařízení budou zaměřená na specifické potřeby trhu, a zřejmě se tak nestanou hlavním sortimentem nositelné elektroniky.

Tolik tedy zpráva IDC. Podívejme se nyní podrobněji na příklad nejnovějších chytrých hodinek: hodinky OXY Smart watch jsou nabízeny od konce roku 2015 [2]. Jsou provedeny jako klasické, solidně provedené hodinky s kovovým pouzdrem a náramkem z nerezové oceli a jsou vodotěsné. AMOLED displej je chráněný proti poškození velmi odolným sklem. Hodinky lze připojit k chytrým telefonům s různým OS (Android, iOS i Windows 10). Zajímavostí je jistě i skutečnost, že OXY je Open Source projekt, na kterém se podílí řada vývojářů z různých částí světa.

Za necelých 300 dolarů se mohou OXY hodinky pochlubit následujícími technickými parametry:

  • Energeticky nenáročná CPU Ingenic M200 Chipset (až do 1,2 GHz)
  • Paměť 1GB RAM + 8 GB Flash Drive
  • Zabudovaný snímač chůze a srdečního rytmu
  • OS Android 5.1.1 ELF OS upravený pro OXY (email, kalendář, upozornění, volání, počasí, rozpoznání hlasu atd.)
  • Hlasový vstup s Microsoft Cortana API
  • Dotykové ovládání pomocí TouchOne klávesnice
  • Kompatibilita s Android 4.3 a výše, iOS 8 a výše, Windows 10 Mobile
  • Open Source platforma – OXY OS je dostupný na BitBucket a může být plně upraven podle potřeb
  • Baterie vydrží nejméně 2 dny v provozním režimu a 5 a více dnů v Standby režimu