Vývoj zásuvné karty do počítače (v současnosti již volba směřuje prakticky jen na sběrnici PCI Express, dále v textu označovaná jen PCIe) je atraktivní zejména pro aplikace, u kterých je preferováno kompaktní řešení (nikoliv tedy distribuované např. prostřednictvím LAN nebo USB) nebo velmi krátká reakční doba softwarové obsluhy.
Následující odstavce jsou věnovány vývoji vlastní karty a zmíněny jsou rovněž možné nástrahy a komplikace.
Jak je z uvedených bodů patrné, úspěšná realizace vlastní PCIe karty klade některé specifické požadavky na jednotlivé kroky vývoje a profesionální řešení pak navyšuje náklady o roční poplatky související se členstvím v PCI-SIG a o náklady na aktualizaci certifikátů (aktuálně více než 80 tisíc korun ročně). Za zvážení tedy stojí, zda podstupovat celý vývoj samostatně, nebo zda při vývoji nespolupracovat se zkušeným partnerem.
TEDIA v současné době nabízí celou řadu PCIe karet vystavěných na unifikovaném jádře s FPGA, dvojicí flash pamětí pro uložení firmware (provozní a záložní pro případ selhání provozní paměti např. při neúspěšné aktualizaci firmware) a samostatnou EEPROM pro uložení konfiguračních a kalibračních konstant. Všechny paměti jsou přístupné servisními programy umožňujícími pohodlně aktualizovat jejich obsah.
Při vývoji vlastní karty lze v prvním kroku zvážit, zda nevyhovuje hardware některé ze standardních karet a zda nelze celý vývoj omezit na vytvoření nového firmware FPGA. Vývoj nového firmware, resp. zpravidla jen modifikaci stávajícího, může provést vývojové oddělení TEDIA nebo jej lze vyvinout i vlastními silami za předpokladu zkušeností s FPGA Altera. Výhody této varianty jsou zřejmé – odpadá vývoj a výroba specifického hardware (nová karta vzniká jen přeprogramováním standardně dodávaného typu) a rovněž dostupnost ovladačů (za předpokladu, že specifický firmware splní podmínky slučitelnosti se standardními kartami).
Druhou možností je volba modulární karty (viz obrázek) využívané mj. jako základ řady multifunkčních karet TEDIA. V tomto případě je specifická hardwarová část řešena násuvným modulem (může obsahovat například mikropočítač, jehož firmware je plně v režii autora specifické karty) a FPGA na kartě je upraveno do funkce inteligentního rozhraní pro specifický modul. I v tomto případě platí, že pokud firmware FPGA splní podmínky slučitelnosti se standardními kartami, jsou automaticky k dispozici i ovladače. Vývoj a výrobu násuvného modulu, resp. FPGA karty, může řešit každý zájemce samostatně nebo ve spolupráci s TEDIA.
A poslední možností je vývoj zcela nového hardware. I v případě této varianty však může být zajímavé využít zkušeností vývojového oddělení TEDIA, neboť ve většině případů nebude nutné začínat „od čistého stolu“ a logickým důsledkem pak bude zkrácení doby vývoje a nižší náklady.
Nezanedbatelnou předností spolupráce při vývoji, resp. výrobě, zajišťovanými TEDIA je přidělení unikátní sady identifikačních údajů.
Společnost TEDIA se vývojem PCI a PCI Express karet zabývá systematicky jako jednou z klíčových činností, je dlouholetým členem PCI-SIG a vývojové oddělení úspěšně realizovalo téměř stovku typů PCI a PCIe karet. Aktuálně jsou na trh dodávány dvě desítky standardních DAQ typů karet a další desítka typů komunikačních.