EMC je technický obor zabývající se vzájemným působením elektrických a elektronických zařízení a systémů, tak aby se vzájemně nerušily prostřednictvím elektromagnetických jevů.
Plnění požadavků EMC je jeden ze základních předpokladů pro uvedení zařízení na trh a vystavení prohlášení o shodě.
Požadavky EMC jsou závislé na prostředí, ve kterém zařízení pracuje. Základními prostředími jsou:
K těmto se přidávají další se specifickými požadavky, jako je armáda, automobilový průmysl, doprava, dráha, letectvo, námořní aplikace aj. Pro každé z těchto prostředí jsou stanoveny EMC požadavky, které jsou uvedené v příslušných normách (ČSN, EN, ISO, MIL-STD, ČOS atd.) nebo dalších předpisech (EHK 10, směrnice EU, ...).
Obraz o rozsahu norem a předpisů lze získat v příloze „Osvědčení o akreditaci zkušební laboratoře č. 1103 při Vojenském technickém ústavu, s. p., odštěpném závodu VTÚPV ve Vyškově“. Zkušebna EMC je její součástí. (http://www.cia.cz/Subjekt.aspx?ID=9475)
Zkušební laboratoř VTÚ s. p., odštěpný závod VTÚPV ve Vyškově, dále zabezpečuje zkoušky elektrické bezpečnosti, klimatické zkoušky, mechanické a seismické zkoušky.
Zkušebna EMC je zaměřena především na zkoušky vojenské techniky a zkoušky pro automobilový průmysl. Provádí však zkoušky EMC i pro ostatní zákazníky. Mimo standardních zkoušek EMC zkušebna dále zajišťuje měření elektromagnetické stínicí účinnosti (útlumu) místností, skříní, kontejnerů, krytů, kabelů a materiálů.
Organizačně je zkušebna členěna do dvou laboratoří:
Laboratoř EMI – elektromagnetického vyzařování. Ověřuje, jak zařízení ovlivňuje své okolí, a provádí měření:
Laboratoř EMS – elektromagnetické odolnosti. Zjišťuje reakce zařízení na různé elektromagnetické jevy, např.:
Zkušebna má dlouhodobou tradici a patří k předním laboratořím EMC v rámci České republiky i v Evropě. Je vybavena špičkovým přístrojovým vybavením. Z důvodu specializace na vojenská zařízení disponuje unikátním vybavením: