Ať již budeme navrhovat střídače, optimalizovat napájecí zdroje, testovat komunikační linky, měřit na bočnících, řešit otázku elektromagnetických interferencí či elektrostatických výbojů, nebo jindy zase potlačovat vliv zemních smyček, budou nás v řadě případů provázet rušivá a mnohdy opravdu velká, souhlasná napětí, se kterými tak můžeme činit tzv. „naslepo“.
Vhodné řešení naštěstí existuje a provázet by je mohlo kompletní galvanické oddělení, přesně jako v případě technologie IsoVu™ od společnosti Tektronix stavějící na optických vláknech. Ve spojení s osciloskopem vybaveným rozhraním TekVPI takový systém s přehledem zvládne nejen malé rozdílové signály s velkou šířkou pásma, ale rovněž přítomnost velkých souhlasných napětí. Co vývojáři nabídne?
Možnosti systému IsoVu™ s potlačením souhlasného signálu na úrovni 120 dB (100 MHz) společnost Tektronix představila již v roce 2016, aby k nim aktuálně přidala další nové produkty stavějící na velkém rozsahu rozdílových napětí a stejně tak i vstupní impedanci. Díky šesti novým modelům rodiny IsoVu™ tak budeme schopni přesně změřit rozdílové signály od 5 mV až do více než 1 000 V, v rámci frekvenčního rozsahu počínaje stejnosměrným proudem a konče 800 MH z a navíc za současného výskytu souhlasných napětí až do 60 kV – viz obr. 1.
Obr. 1 Díky oddělení měříme malé signály navzdory souhlasným napětím v řádu desítek kV
Amplitudami to však zdaleka nekončí. Zmínit musíme rovněž rozdílové vstupy s kapacitou na úrovni jen 2 pF a odporem až 40 M?, to abychom měřený obvod, lhostejno ve které jeho části, zatížili a ovlivňovali pokud možno co nejméně. Navíc se přitom vyhneme klasickým sondám vztaženým přes osciloskop zpátky k zemi.
Vybírat můžeme mezi pásmy 200, 500 a 800 MHz při uvážení délky optického kabelu 3 nebo též 10 m. Parametrově by se tří- a desetimetrové verze od sebe lišit neměly, takže si svůj měřicí systém pohodlně přemístíme dostatečně daleko od zdrojů rušení – testovaného zařízení a souvisejících interferencí. Dosavadní model pracující až do 1 GHz pak v nabídce zůstává i nadále.
Řešení zaujalo nejen nás, ale třeba i ve společnosti EPC (Efficient Power Conversion) zabývající se technologiemi GaN pro řízení napájení, která se rozhodla nabídnout spoje kompatibilní s výše zmiňovaným systémem na všech nových vývojových deskách. Jednu z nich, vyhrazenou 100V polovičnímu můstku – EPC9063, vidíme včetně zapojení na obr. 2.
Obr. 2 Podporu systému IsoVu™ nabídnou všechny nové desky firmy Efficient Power Conversion,
zde konkrétně EPC9063 včetně blokového diagramu
Přímý přístup k signálům hradla obou FETů zde umožňují konektory J11 a J12 typu MMCX. Nové verze izolovaného měřicího systému IsoVu™ můžeme dle výrobce očekávat ještě letos.
(robenek) @dps-az.cz