česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Visible Things™ od Avnet Silica usnadňuje první kroky k IoT

DPS 4/2016 | Články
Autor: Avnet Silica

Možnost propojení všeho – od senzorů až po cloud

Společnost Avnet Silica vyvinula referenční platformu Internetu věcí (IoT) nazvanou Visible Things™ založenou na přístupu typu edge-to-enterprise. Platforma propojuje vše – od senzorů až po IT firemní systémy a zákazníci oceňují především její flexibilitu nastavení, která je úzce spjata s výrobními procesy. Visible Things™, která je panevropskou IoT strategií Avnet Silica, je určena pro pomoc firmám při uvádění IoT do praktického života. Více jsme se o tom dozvěděli v rozhovoru s Uwe Hirschem – technickým marketingovým manažerem společnosti Avnet Silica.

Kde se dnes nachází Avnet Silica v rámci „Avnet IoT Global Vision“?

Avnet Silica přispívá do Avnet IoT Global Vision zejména v oblastech, jako integrované hardwarové řešení s programovým vybavením pro tzv. vertikální trhy – trhy se specifickými požadavky. Tato základní koncepce se odráží v naší referenční platformě Visible Things™, kterou jsme představili v rámci výstavy embedded world. Ta zajišťuje hardware a software, které naši zákazníci mohou využít pro přímé napojení inteligentních senzorů nebo jiných el. zařízení do svých cloudových a podnikových systémů.

Do jaké míry spolupracujete na své IoT strategii s Avnet Technology Solutions, Avnet IT oddělením a dalšími částmi Avnet Electronics Marketingu?

S Avnet TS jsme spolupracovali velice úzce, abychom našim zákazníkům mohli nabídnout kompletní řešení IoT. Jedním z důvodů bylo i to, že naši kolegové z Avnet TS jsou špičkoví specialisté v oblasti IT a podnikových řešení, mezi která patří například cloud a úložiště, stejně jako oblast síťové infrastruktury. Zákazníci mohou s Avnet IoT Global Vision také použít dostupné cloudové služby, jakou je například Avnet Cloud Marketplace. To jim umožňuje využití různých cloudových řešení a dodavatelů při současnémmzachování jednoduchého napojení na Avnet. S tímto konceptem také nabízíme řešení pro situace s více klienty – tím se splní klíčový požadavek zákazníků, kteří implementují řešení Internetu věcí. Navíc kdykoliv potřebujeme, spolupracujeme také s našimi kolegy z ostatních divizí Avnet EM.

Jaké softwarové služby související s IoT můžete zákazníkům nabídnout? Máte pro ně návaznost na Avnet TS?

Pokud zákazníci potřebují na svých koncových zařízeních provozovat embedded software, jsme pro ně tím pravým partnerem. Máme v této oblasti k dispozici vlastní zdroje a rovněž spolupracujeme s externími zdroji. Pokud jde o komunikační stack Visible Things™, používáme pro bránu externí řešení, rozšířené o implementaci bezpečnostních funkcí a mechanismy, které zajišťují kompatibilitu s různými poskytovateli cloudových a komunikačních technologií v rámci dané hardwarové platformy. Pokud zákazníci požadují cloudový software nebo síťovou infrastrukturu do svých datových center a cloudů, využijeme naše kolegy z Avnet TS. Našim zákazníkům zajistíme správné kontakty a nabídneme se jako prostředník mezi nimi.

Jak přesně organizuje Avnet Silica svou IoT strategii?

Zjednodušeně řečeno, pro celou aplikaci jsme vytvořili čtyři týmy. Naše aplikační a prodejní týmy pracují přímo na projektu se zákazníkem. Spolupracují také velmi úzce s našimi lokálními obchodními a technicko-marketingovými manažery, kteří disponují širokou sítí lidí přímo v terénu a vědí, co je pro různé trhy potřeba. Naše technické týmy pak s oběma uvedenými skupinami pracují paralelně. Jsou nezávislé na dodavatelích a jsou schopni se vypořádat s řešením pro MCU, bezdrátové systémy, napájení a senzory. Tyto technologické týmy vybírají nejvhodnější produkty pro dané aplikace. A konečně, náš ArchiTech tým se zaměřuje na požadavky z daného prostředí i srovnání z oboru a vyvíjí příslušná hardwarová a softwarová řešení.

Visible Things™ od Avnet Silica usnadňuje první kroky k IoT

Kdo tento vývoj koordinuje v rámci širší strategie IoT?

Celý proces je koordinován naším inovačním týmem. To znamená tam, odkud pochází strategie a kde jsou přijímána rozhodnutí o dalším postupu. Inovační tým byl založen loni v červenci, ve stejnou dobu, kdy došlo ke spojení firem Silica a Avnet Memec.

Avnet Memec – Silica nebo spíše Avnet Silica, jako je tomu nyní, se záměrně rozhodl vertikální trh nedělit už před delší dobou. Došlo k posunu paradigmatu se vznikem strategie IoT?

To je jistě jeden ze způsobů, jakým společnost Avnet Memec ovlivnila chod ve sloučené organizaci. Avnet Memec zavedla svou vertikální tržní strategii v posledních letech velmi úspěšně a my to vidíme jako zcela nezbytný krok, pokud v daném odvětví chceme zajistit vývoj a řešení šitá na míru. Musíme na to mít vhodné specialisty – lidi, kteří vertikální trhy znají opravdu dobře. To je základním předpokladem toho, aby bylo možné vytvořit ještě více specifických řešení.

Říkáte, že jste vyvinuli edge-to-enterprise platformu Visible Things™ – co přesně znamená pojem edge-to-enterprise?

Edge-to-enterprise je systém, jehož vstupní a výstupní body – jinými slovy senzory, pohony a řídicí jednotky – jsou připojeny do podnikových systémů, jakými jsou například IBM, Microsoft a SAP.

Zde je příklad. Dejme tomu, že máme stroj, který je monitorován. Nechceme jen jednoduše ukládat a vizualizovat získané údaje – chceme také automatizovat procesy prediktivní údržby. K tomu je nutná integrace do podnikových systémů, přičemž zpětná vazba musí být dostupná. Takže ještě předtím, než dojde k chybě stroje, musí být spuštěna akce na základě údajů získaných ze stroje, jako je například generování zprávy pro servisního technika.

Většina systémů IoT totiž až doposud nabízela jen aplikaci k zobrazení nebo vizualizaci dat. Ale to je jen prvním krokem v oblasti Internetu věcí. Základní myšlenka jde mnohem a mnohem hlouběji.

Váš příklad předvídatelné údržby mne vede k otázce o rozdílu mezi IoT a Průmyslem 4.0.

V podstatě vidíme IoT jako generický způsob propojení přístrojů a řízení čehokoliv pomocí dat – mít k dispozici data a použít je k provádění analýz.

Průmysl 4.0 vidíme jako součást IoT, i když je důležité mít na paměti, že je velký rozdíl mezi tradičním Internetem věcí v automatizaci domácnosti a budov a automatizovaném výrobním procesu jako je tomu v případě průmyslu 4.0. Průmysl 4.0 má zcela odlišné požadavky na výrobu, spolehlivost, komunikaci či prostoje.

V rámci komunikace v reálném čase u průmyslu 4.0 se v současné době mluví hodně o principu TSN – Time-Sensitive Networking. Jak své zákazníky podporujete i v této oblasti?

Máme vlastní tým, který je zaměřen výhradně na komunikační otázky, včetně vysoce výkonných komunikačních protokolů a zmíněných TSN. Mnoho lidí stále vyčkává na úplné dokončení standardu TSN. Vedeme řadu diskuzí se zákazníky a víme, že mají o TSN velký zájem. Pouze čas ukáže, zda TSN nahradí stávající komunikační sběrnice, například tím, že pracuje s OPC-UA nebo s nimi přestane konkurovat.

Vrátíme-li se k platformě – v čem vidíte největší přínos Visible Things™ pro vaše zákazníky? Nebo jinak řečeno: co může Visible Things™ nabídnout a jiné platformy IoT nemohou?

Všimli jsme si již v průběhu nějaké doby, že firmy propagují platformy IoT, ovšem hodně z nich je tvořena pouhým rozšířením stávajícího IoT v rámci marketingových kampaní. Někteří pouze přidali IoT jako slogan do stávajícího názvu produktu.

Ale abych se vrátil k vaší otázce: my jsme velmi flexibilní a můžeme používat různá hardwarová řešení a v budoucnosti to bude platit i o softwarových řešeních. Každý jednotlivý funkční blok naší platformy Visible Things™ byl podroben porovnávacímu testu. S touto platformou jsme také vždy otevřeni vůči partnerům – s několika již spolupracujeme, přičemž jsme jim i navrhli začlenit jejich produkty do naší platformy.

Další věc, která je pro naše zákazníky nesmírně důležitá, je, že Visible Things™ je úzce spjata s výrobními procesy. Neprodáváme platformu jako hotový produkt, který musí zákazník buď přijmout, nebo ho nechat být. Místo toho ji nabízíme jako referenční platformu. Zákazníci ji mohou snadno použít k ohodnocení, demonstraci a výběru komponent, které jsou pro danou aplikaci relevantní a nezbytné. Vytvořili jsme si bránu, která může běžet na řadě mikrokontrolérů, od malého Cortex M3 až po výkonný Cortex M7. Zákazníkovi dáváme zdarma software, který jsme vyvinuli. Softwarové stacky od dalších dodavatelů mohou běžet v licencovaném módu.

Jak si stojí Visible Things™ ve srovnání s levnými platformami, jako je Raspberry Pi?

Určitě můžete udělat hodně práce i s Raspberry Pi, ovšem tyto levné platformy nelze použít v průmyslovém měřítku.

Můžete nám nastínit budoucí plány pro platformu Visible Things™? Na kterých dalších rozšířeních a nových funkcích se v současné době pracuje?

Máme v plánu několik věcí. Pokud jde o senzory, mohu vám už říci, že již brzy budeme poskytovat senzory pro získávání energie, které jsme sami vyvinuli. V současné době nabízíme dvě různá řešení pro získávání energie od jiných dodavatelů. Co se týká komunikace, představili jsme na výstavě embedded world malou rozšiřující desku pro EtherCAT komunikaci a budeme nabízet integraci aplikací s cílem zvýšit její využitelnost v oblasti Průmyslu 4.0. Rovněž pracujeme na integraci Mesh sítí.

Co se týká bezpečnosti, máme již vytvořen zabezpečený prvek první verze a v budoucnu budeme podporovat další bezpečnostní prvky. Připojení k síti nám již brzy zajistí podpora pájitelných embedded SIM karet (eUICC), které přineseme společně s naším partnerem  Morpho.

Na jaké typy společností se s touto platformou zaměřujete?

Zaměřujeme se na všechny typy společností – od začínajících, které potřebují komplexní řešení při snaze se uchytit a rozvinout, až po velké podniky, které se naopak snaží dívat se za hranice svých stávajících produktů a plánují dopředu. Pomáháme jim tím, že odstraníme jednu z překážek stojící mezi jejich stávajícím sortimentem produktů a přechodem na IoT. Těmto společnostem chceme ukázat příležitosti, které jim nové technologie, postupy a obchodní segmenty mohou přinést.

Mimo vlastní platformu, jak podporujete zákazníky, kteří s IoT teprve začínají nebo by rádi navrhovali aplikace kompatibilní s IoT?

Dobrým způsobem, jak mohou zákazníci nahlédnout do IoT a zjistit o něm více, je naše řada seminářů, které pravidelně pořádáme. Používáme je k diskuzím o věcech, jako jsou oblasti IoT a definice pojmu IoT. Důležité je ukázat všem firmám společnou nit procházející Internetem věcí – od senzorů až po cloud – a vysvětlit hodnotu, kterou jim IoT nabízí. Zákazníkům to skutečně pomáhá v porozumění IoT a v pohledu na věc z širšího úhlu.

Naši specialisté jsou navíc připraveni poskytnout podporu přímo u zákazníka. V případě potřeby můžeme také pořádat semináře věnované problematice, která je zajímá, a to v daném místě. Pokud potřebují pomoc s rozvojem IoT, můžeme jim poskytnout podporu, kterou potřebují, našimi vlastními týmy i kolegy z řady dodavatelských partnerů.

Nevidíme IoT jenom jako technickou síť, ale také jako síť našich zákazníků a partnerů. Často jsme zajistili kontakty mezi společnostmi, zákazníky a/nebo partnery, které potom pokračují společně na nějakém nápadu.

A proč je právě Avnet Silica předurčen jako dodavatel IoT?

Docela jednoduše proto, že máme k dispozici všechny stavební prvky, které umožňují dostat se z koncového zařízení do databáze nebo cloudu, a to prostřednictvím různých komunikačních kanálů a bezpečnostních mechanismů. S předními průmyslovými partnery, silnými týmy ve všech oblastech trhu a naší přítomností na lokálním trhu máme jako dodavatel IoT vedoucí pozici!