Největší světový veletrh elektroniky – electronica 2016, který proběhl v Mnichově začátkem listopadu pod heslem Connected Worlds – Safe and Secure, zanechal jasný vzkaz – Internet věcí je nedílnou součástí elektroniky.
Téměř tři tisíce vystavovatelů z více než 50 zemí světa předvedlo 73 tisícům návštěvníků výsledky své práce.
Největší počet návštěvníků byl jako obvykle z Německa, dále následovala Itálie, Rakousko, Velká Británie, Francie, Švýcarsko, USA, Izrael, Rusko, Polsko a Slovinsko. Největší přírůstek návštěvníků byl z Francie, Číny, Slovinska, Turecka a Izraele, zatímco největšími vystavovateli byly firmy z Německa, Číny, Tchaj-wanu, USA a Velké Británie.
Plně obsazené haly výstaviště a velký počet návštěvníků indikovaly každému velmi dobře připravenou akci s nanejvýš zajímavým obsahem – polovodičové a pasivní součástky, software, embedded systémy, měřicí technika, napájecí zdroje, desky plošných spojů, elektromechanické systémy, displeje atd.
Kdo měl čas projít všechny haly, nemohl si nevšimnout, že zhruba třetina vystavovatelů na veletrhu s elektronikou nabízela produkty pro automobilový průmysl. Není divu, když podle statistik je 80 % inovací v automobilech uskutečněno s pomocí mikroelektroniky a softwaru. Asistence při řízení vozidel, různé snímače a LED světla jsou hitem dnešní doby. To bylo ostatně také důvodem, proč již den před zahájením samotné výstavy proběhla Automotive Conference, které se zúčastnilo 228 odborníků z 20 zemí.
Kromě vlastní výstavy probíhaly denně další konference a diskuzní fóra předních odborníků z různých oborů. V duchu hlavního motta veletrhu tak proběhla již první den akce CEO Roundtable – debata vědců a firem z polovodičového průmyslu. Ta ukázala, že bezpečnost je nejen důležitá, ale hlavně také velmi komplexní, takže může být úspěšně řešena pouze úzkou spoluprací s IT průmyslem. Internet věcí a bezpečnost byly také tématem další konference nazvané Embedded Platforms Conference. Dalšími diskutovanými tématy na veletrhu byly např. průmyslový software, IT bezpečnost, Big Data&Cloud, Smart Factory, M2M komunikace či embedded systémy.
Poprvé proběhla na veletrhu také akce Fast Forward, která měla za cíl podpořit začínající talentované jednotlivce i skupiny. Celé čtyři dny soutěžilo 35 účastníků z celého světa o cenu Fast Forward Award v kategoriích Idea, Prototype a Start-up.
Příští veletrh electronica proběhne opět v Mnichově, a to ve dnech 13.–16. listopadu 2018.
Dvoudenní konference Smart Summit byla věnována vlivu Internetu věcí na fungování domácností, průmyslu i celých měst. Proběhla v druhé polovině září v Olympia centru v Londýně a byla doprovázena také výstavou.
Přednášky zaměřené na chytré domy, chytrá města a chytrý průmysl probíhaly paralelně, takže bohužel nebylo možné zúčastnit se všech. Rozhodl jsem se zaměřit hlavně na téma chytrých měst. Tyto přednášky byly opravdu velmi zajímavé.
Přednášející z různých zemí prezentovali své vize, jak by chytrá města měla vypadat, co vše budou jejich obyvatelé v budoucnu potřebovat a jaké technické prostředky budou nutné k tomu, aby města byla opravdu chytrá.
Tak např. přednášející z Rio de Janeira vysvětlil problematiku velkých měst, která se potýkají s nekonečným přílivem obyvatel z venkovských oblastí. Vždyť mnohé městské aglomerace už dnes mají několik desítek milionů obyvatel, kteří potřebují ze strany města poskytovat nejrůznější služby (bydlení, energie, doprava, bezpečnost či zdravotní péče). Na druhé straně město potřebuje mít o svých obyvatelích přehled, mít možnost s nimi jednoduše komunikovat. Chytré město by si také mělo umět poradit s dopravou v ulicích, odklízením odpadků i nenadálými situacemi.
Zatímco zmíněná přednáška představovala úvod do problematiky velkých měst, prezentace městského odboru z Moskvy už přímo ukázala, co si pod pojmem Smart City město tohoto typu představuje, a naznačila i možnosti řešení. Celý tento moskevský odbor s mnoha vysoce kvalifikovanými pracovníky propracovává strategii chytrého města a má za úkol ji uvést v život. V čem spočívá? Moskva usiluje o jakýsi „městský Google“, kdy občan může přes svůj mobilní telefon či počítač zadat klíčová slova a systém mu poradí. Potřebuje k lékaři? Informační systém mu podle zdravotního problému najde nejbližšího volného lékaře a také ho objedná. Potřebuje něco od městského úřadu? Podle typu dotazu ho systém přepojí na zodpovědného pracovníka nebo předá jeho dotaz dále, umožní mu stáhnout různé formuláře a potřebné údaje také odeslat. Žádné čekání ve frontách, žádné papírování. Systém v případě potřeby také poradí s vyhledáním nejbližšího volného místa na parkování. Tisíce kamer v ulicích s automatickým vyhodnocováním budou informovat městské orgány o aktuální situaci, ať už se týká dopravy, bezpečnosti, požáru atd. Město bude své obyvatele přes mobilní telefony a internet informovat o všech důležitých věcech, které se jich týkají. Pokud se vše podaří zrealizovat a bude fungovat, jak má, pak se Moskva může stát vzorovým chytrým městem.
Své zkušenosti s postupným zaváděním řešení, která směřují k vytvoření chytrého města, představili také zástupci dalších evropských měst – Marseille, Stockholm, Ghent, Valencie, Tampere, Amsterdam a samozřejmě řady anglických měst včetně Londýna.
Doprava, bezpečnost, ale i oboustranná komunikace obyvatel a městských úřadů byla jedním z frekventovaných témat této sekce konference. A závěr? Přes různé názory, jak by chytré město mělo vypadat a fungovat, se na jednom všichni shodli – technika, která může chod chytrého města zajistit, je již dnes dostupná.
Příští konference a výstava Smart Summit se bude konat opět v Londýně ve dnech 19.–20. 9. 2017.