Evropský institut pro pasivní součástky (EPCI) byl založen v červenci 2015 v Lanškrouně s cílem podpořit průmysl pasivních součástek v ČR a v Evropě. Zakladatel a prezident společnosti Ing. Tomáš Zedníček, Ph.D., v této iniciativě navázal na své zkušenosti z dlouholetého působení na pozici celosvětového technického manažera tantalových kondenzátorů ve společnosti AVX, vůdčího dodavatele pasivních součástek, a svých kontaktů v průmyslu, zejména s Evropskou kosmickou agenturou ESA. Kořeny EPCI však sahají již do roku 2009, kdy se v souvislosti se vstupem ČR do ESA konalo v Lanškrouně setkání českých výrobců pasivních součástek a univerzit se zástupci ESA a ministerstva dopravy. Cílem setkání iniciovaného právě T. Zedníčkem bylo představit schopnosti českého průmyslu a akademie v oblasti pasivních součástek technickému vedení ESA a využít tak příležitosti pro české subjekty zapojit se do vesmírných programů ESA. Příjemná neformální setkání, již bez účasti ESA, se od té doby konají pravidelně, nyní pod záštitou EPCI.
V dnešní informační společnosti jsme zahlceni informacemi různé kvality, hloubky a hodnověrnosti, tj. v současné době dá více práce informaci ověřit než ji získat. Povrchní, zavádějící informace přitom mohou mít fatální následky s obrovskými náklady, ztrátou reputace, prestiže firmy apod. Řada HW designerů ztrácí například důvěru v líbivé, přesvědčující prezentace výrobců, které mají větší reklamní hodnotu než technickou, a obrací se často raději na neověřené zdroje z internetu. Evropa byla a stále ještě je technologická velmoc stojící na logice myšlení a hlubokých znalostech. Trend konzumní společnosti zaměřené na povrchní hodnoty a rychlé cíle však už začíná hrozit ztrátou dlouholetých zkušeností předávaných mezi generacemi.
Cílem, vizí a misí EPCI je spojovat odborníky v oblasti pasivních součástek a stát se nezávislým, ověřeným zdrojem informací pro další rozvoj evropské konkurenceschopnosti v tomto oboru.
Za dobu své krátké existence se podařilo EPCI vybudovat respekt u odborné veřejnosti, zvláště pak v souvislosti se spoluprací s ESA a vesmírnými aplikacemi. EPCI byl přizván do programového výboru konference ESA SPCD (Space Passive Components Days), který se konal v říjnu 2016 v sídle ESA ESTEC v Holandsku, a aktivně se podílel na organizaci tohoto největšího sympozia pasivních součástek s účastí přes 220 návštěvníků. V rámci SPCD proběhlo půldenní školení registrovaných zájemců a zaměstnanců ESA v kondenzátorových technologiích lektorované EPCI prezidentem T. Zedníčkem. Poctou ze strany ESA pak bylo svěření moderování a klíčový příspěvek do otevřené diskuse na horké téma využití komerčních součástek ve vesmírných aplikacích. (Příspěvek lze nalézt na stránkách EPCI v menu download.)
EPCI aktivně spolupracuje v oblasti vesmírných aplikací i v rámci českého prostředí s ESA brokerem, zástupci ministerstva dopravy a nabídne své mentorské služby vznikajícímu ESA BIC inkubátoru.
Významným úspěchem je rovněž nominace EPCI na cenu ELEKTRA – „Oscara“ evropského elektroprůmyslu“ v roce 2016 v kategorii „education & support“. Nominační večer s vyhlášením výsledků se konal 1. prosince 2016 v Londýně.
Webové stránky European Passive Components Institute lze zhlédnout na web adrese: www.passive-components.eu, kontaktní e-mail: secretary@passive-components.eu.