česky english Vítejte, dnes je pátek 15. listopad 2024

Konstrukce izolačního krytí sestav LED

DPS 2/2017 | Články
Autor: Lackwerke Peters GmbH, Lenka Novotná INTERCONTI

Vysoká flexibilita, dlouhá životnost, výkonnost a světelná kvalita jsou hlavními výhodami a důvody narůstajícího používání LED systémů. Již při návrhu by se měla řešit problematika vhodné izolační ochrany LED sestavy za účelem zajištění spolehlivého provozu finálního produktu. Kromě účinné ochrany hrají významnou roli při volbě materiálu také optické vlastnosti. Zásadním požadavkem je zachování barevnosti a světelné účinnosti LED diod, a to i při dlouhodobém zatížení. V závislosti na aplikaci, umístění produktu a zátěži jsou k ochraně LED sestav vhodné tenkovrstvé a silnovrstvé krycí laky nebo zalévací hmoty. Tyto materiály se liší především tloušťkou aplikované vrstvy. Povlaky jsou limitovány tloušťkou 50 μm u tenkovrstvých a do 300 μm u silnovrstvých laků. Zalévací hmoty mohou být teoreticky nanášeny v jakékoliv tloušťce, což má za následek mnohem lepší ochranu a umožňuje velmi odlišný rozsah aplikací.

Obr. 1 Výběr typu ochrany LED sestavy dle základních parametrů

Laky ELPEGUARD® zajišťují ochranu i ve velmi nepříznivých povětrnostních podmínkách

Při lakování LED sestavy jsou k dispozici dvě možnosti provedení: buď se transparentním lakem překryje celá sestava (tedy i s ledkami), nebo se překryje podkladová DPS neprůhledným lakem (bez zakrytí ledek).

V případech, kdy je zalakován celý LED panel, je chráněn proti vlhkosti, zároveň lak zajišťuje elektrickou izolaci za různých atmosférických podmínek, zatímco vykazuje minimální tendenci žloutnutí ve stresových situacích. Laky ELPEGUARD®, zejména pak série 1307 a silnovrstvé laky série ELPEGUARD® Twin- -Cure® DSL 1600 FLZ, již mají úspěšnou bilanci u všech typů aplikací, jako jsou zobrazovací panely pro hotely, obchody a stadiony nebo dopravní naváděcí systémy. Při celoplošném lakování LED transparentním povlakem se doporučuje zvolit lak bez fluorescence. Na jedné straně neexistuje kvůli obsahu flourescenční složky nebezpečí vlivu či změny světla emitovaného z LED, na straně druhé tyto látky podléhají rozkladu.

Obr. 2 Test žloutnutí

Mezi základní požadavky na nanesený lak patří snadnost kontroly výsledného lakování. To je zajištěno právě přítomností fluorescenční složky, což lze u laků PETERS snadno identifikovat již z názvu (obsahují zkratku FLZ). Během kontroly je UV světlo (podobné, jakým se kontrolují např. bankovky) transformováno na viditelné světlo. Obzvláště silný účinek je u laků řady ELPEGUARD® SL 1307 FLZ, kdy je povrch viditelný nepatrně modře i při kontaktu se slunečním zářením. Tato UV složka není teplotně ani UV rezistentní, a to tak, že se v průběhu času rozloží. V kolorimetrických měřeních to vede k vysoké odchylce hodnoty dE, takže by se dalo předpokládat silné žloutnutí. Ve skutečnosti ale povlak nežloutne, odchylka je způsobena pouze snížením množství UV složky. Laky bez fluorescenční složky nevykazují žádný rozdíl ve stejném časovém období při stejném zatížení.

Obr. 3 Profil zalitý čirou polyuretanovou zalévací hmotou, jemného rozptylu světla je dosaženo

Druhou možností překrytí sestavy, tentokrát bez ledek, je použití neprůhledného bílého laku. Tímto způsobem lze dosáhnout překrytí tmavých částí na DPS. Při použití bílého laku výrazně vzroste odrazivost. Lak ELPEGUARD® SL 1397 vykazuje vysokou UV a teplotní stabilitu a extrémně vysokou hodnotou odrazivosti, čímž se značně zvyšuje svítivost ledek.

Díky černému matnému laku ELPEGUARD® SL 1347, kterým je možné překrýt oblasti s nepájivou maskou, lze dosáhnout silného nereflexního kontrastu. Ideálně se proto hodí pro různé LED displeje / signalizační tabule, které jsou vystaveny extrémně nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Zalévací hmoty ELPECAST®: nejlepší ochrana LED sestav

Pro aplikace, kde již lakování tenkovrstvým ani silnovrstvým lakem není dostačující, je nejlepší volbou zalití celé sestavy čirými polyuretanovými nebo silikonovými zalévacími hmotami. Stejně jako laky se vyznačují vysokou transparentností a odolností proti žloutnutí. Jsou rezistentní vůči povětrnostním vlivům, vodě, kondenzaci vody, chemikáliím – louhům, kyselinám a olejům. Jsou mimořádně UV a teplotně stabilní.

Nespornou výhodou polyuretanových čirých zalévacích hmot je jejich široké uplatnění díky celé řadě modifikací (mechanicky odolné s vysokým SHORE D, vhodné přímo do ALU profilů, těžce hořlavé s normou UL 94 HB, vysoce elastické atd.). Díky mimořádné odolnosti proti vodě jsou velmi vhodné pro různé aplikace právě pod vodou. Pro vytvoření jemného rozptylu světla lze jako druhou vrstvu použít neprůhlednou „mléčnou“ hmotu ELPECAST® TP 3492 LS. Pro reklamní účely lze přimíchat barevné pigmenty, které při podsvícení vytváří neonové efekty.

Obr. 4, 5

Zalévací hmoty ELPECAST® jsou vhodné i pro flexibilní LED pásky

Pro LED sestavy, které jsou citlivé na teplotu a otřesy, nebo při použití vysoce výkonných ledek se doporučuje aplikace bezbarvé, křišťálově čiré silikonové zalévací hmoty, jejíž teplotní odolnost dosahuje až 200 °C. ELPECAST® WEPESIL® VT 3602 KK chrání osazené jednotky proti korozi vyvolané extrémními podmínkami okolního prostředí a agresivními médii. Silikonová hmota je elastická, odolná proti UV záření, vyznačuje se nízkou srážlivostí. I při aplikaci ve více vrstvách nebo při dlouhodobé námaze vykazuje vysokou průhlednost a odolnost proti žloutnutí.