česky english Vítejte, dnes je sobota 21. prosinec 2024

Ryston Electronics a Macro Weil nyní už jedno jsou...

DPS 2/2017 | Články
Autor: Michal Pavelka - Ryston Macro Weil, Ing. Tomáš Navrátil - Ryston Electronics

Je tomu rok, co firma Ryston Electronics převzala pod svá křídla společnost Macro Weil, a nyní byla tato akvizice dokončena a veškeré aktivity byly přesunuty do společnosti Ryston Electronics.

A s nimi také zastoupení řady firem se zaměřením na bezdrátovou komunikaci, průmyslovou automatizační techniku a satelitní navigaci, mezi které patří v první řadě CML Microcircuits – výrobce integrovaných obvodů pro datovou, signálovou i hlasovou komunikaci.

Společnost CML Microcircuits založená v roce 1968 je světovým lídrem a pýchou britské elektroniky v oblasti návrhu, vývoje a výroby integrovaných obvodů (IO) s nízkou spotřebou, pro zpracování analogových a digitálních signálů se širokým využitím v oblasti elektronických zařízení pro telekomunikační, radiokomunikační a audio techniku.

Telekomunikační aplikace pokrývají generování a příjem (detekci) všech možných druhů audiosignálů, které se dosud v telekomunikacích používají, a to daleko nad běžný rámec přijímačů tónové volby: jedná se o detektory signálu (energie) v pásmu 300–3 400 Hz (call progress) standardu evropského, britského, amerického i japonského, transceivery tónové volby DTMF, generátory a detektory 12–16kHz tarifních impulsů, vokodéry a šifrovací procesory pro veřejné telekomunikace a mnohé další pro vojenské a privátní komunikační systémy.

Radiokomunikační obvody (RF) jsou navrženy pro použití v širokém rozsahu úzkopásmových a širokopásmových aplikací, jako jsou např. širokopásmové modulační systémy až do 50 MHz, námořní AIS systémy, radiotelefonní systémy TETRA, APCO, dPMR, DMR a mnoho dalších.

Rozsah CML RF produktů je ideální pro pokrytí náročných požadavků zaměřených na hlasové a datové aplikace na trzích, které pokrývají úzkopásmové i širokopásmové rádiové systémy. Dále také analogové obousměrné rádio, kde najdeme obvody pro amatérská rádia, obecná obousměrná rádia, analogové PMR/LMR, letecká rádia atd. Obvody jsou velmi flexibilní a zpravidla se předpokládá programové řízení vestavěným mikropočítačem.

Digitální PMR-DPMR – nabízí širokou škálu hlasových, signalizačních a data zpracujících obvodů pro digitální komunikační systémy, DPMR. Blokové schéma populárního systému CMX7x41/ CMX994 je na obr. 1. Mezi jeho hlavní vlastnosti patří podpora vokodéru (analogový hlasový procesor/filtr), 1. a 2. vrstva kódování systému modulátoru, výkonového zesilovače a anténního cirkulátoru (air interface). K dispozici jsou i typová řešení pro datové modemy plus pomocné funkce podporující celkový design rádia, např. FDMA alma na bázi dPMR/PMR/LMR systému.

Obr. 1 Blokové schéma systému

Obvod CMX7241/CMX7341 poskytuje společnou platformu, která je schopna dodávat a zpracovávat digitální modulační signály FDMA, 2-TDMA a též signály I/Q starším analogovým RF přijímačům PMR/LMR s přímým napojením na rozhraní modulátoru.

Bezdrátová data – nejběžnější protokoly pro přenos dat jsou zajišťovány v rozmezí přenosových rychlostí od 1,2 kbps až do 200 kbps. Modulace může být MSK, FFSK, GMSK, 2/4/8/16 FSK a 4/16/32/64 QAM. Radiomodemy nacházejí uplatnění v aplikacích, jako jsou bezdrátový monitoring, řídicí systémy a telemetrie, úzkopásmové radiosystémy, M2M, pásma ISM a další, a to v současnosti zejména tam, kde jsou problémy s dostupností GSM signálu.

Digital voice – DuraTALK je rodina digital voice obvodů zahrnující širokou škálu flexibilních technologií podporujících hlasové datové funkce generování/ kódování/překódování/dekódování zvuku pro digitální komunikaci systémů.

Rodina DuraTALK v současné době sestává z těchto technologií:

  • TWELP™: křišťálově čistý digitální zvuk pro profesionální rádio
  • RALCWI™: low bit-rate Vocoder

Námořní komunikace (Marine Comms) – CML nabízí rostoucí škálu hlasových a datových komunikačních integrovaných obvodů pro námořní bezpečnostní zařízení.

Zajímavým moderním systémem je AIS (Automatic Identification System), VHF systém sdílející informace o poloze, směru a identifikaci plavidla prostřednictvím rádiové výměny dat s blízkými plavidly, pozemními stanicemi nebo satelity. Primárním úkolem systému je zabránit kolizím na moři.

Systém byl primárně vyvinut pro velké lodě, jež ho musí v současné době již povinně mít. Obvykle je jako část námořního navigačního systému napojen na obraz mapy a radaru, takže poskytuje překryvný obraz s informacemi o zobrazených lodích. Informace jsou dále doplňovány/ sdíleny přes satelitní nebo jiné internetové spojení do systému, jenž je poskytuje jiným lodím, a to v podobě kurzu, rychlosti, identifikace lodi a také varování před možnou srážkou.

AIS se stal velmi užitečným nástrojem pro navigační/bezpečnostní vybavení na palubách plachetnic, motorových člunů a obchodních lodí (rybářské, nákladní a osobní). CML AIS produkty obsahují veškeré potřebné signalizační funkce, jako jsou např. AIS třídy A, AIS třídy B, AIS Rx pouze aplikace, AIS-SART, MOB/PLB. CML obecně podporuje všechny námořní VHF hlasové komunikace.

Wireline Telecom Modems – obvody se celosvětově používají v zabezpečených komunikačních aplikacích. Najdeme je třeba u bankovních systémů, dálkových odečtů spotřeby, drátové telemetrie nebo nízkovýkonných modemů.

http://www.cmlmicro.com/

Firma Ryston dále nabízí GNSS (GPS) opakovače signálu od finské společnosti ROGER (obr. 2).

Obr. 2

Tyto opakovače nacházejí své uplatnění všude tam, kam potřebujete dostat GNSS signál přes nepropustnou vrstvu, ať už jsou to železobetonové budovy, tunely, podzemní garáže, sklepy, nebo garáže záchranných složek. Opakovač vlastně svede signál GNSS z antény umístěné venku s viditelností na oblohu. Zařízení potom tento signál vysílá do prostoru skrytého před GNSS signálem. Opakovač umí pracovat jak se signálem GPS a GLONASS, tak i se signálem GALILEO. Opakovač je k dostání i ve verzi splňující krytí IP67 pro náročné zacházení například při provádění stavebních prací. Jednou z aplikací opakovačů je i výrobní testování systémů s GPS přijímačem tak, aby byly zaručeny opakovatelné podmínky příjmu (např. v betonových výrobních halách).

http://www.gps-repeating.com/en/

Do portfolia společnosti Ryston Electronic nyní patří také produkty firmy i.safe MOBILE, která vyrábí mobilní telefony a tablety do výbušného prostředí podléhající normě ATEX. V nabídce jsou telefony a tablety jak do třídy 1/21, tak do třídy 2/22. Telefony jsou k dispozici klasické tlačítkové a také v podobě dotykových smartphonů, které běží pod operačním systémem Android. Jejich uplatnění najdeme v široké škále oborů, a to nejen v důlním průmyslu, plynárenských či petrochemických závodech, ale i všude tam, kde hrozí nebezpečí výbuchu, jako jsou výzkumné ústavy v oboru organické a makromolekulární chemie. Tablety jsou určeny pro diagnostiku zařízení umístěných v těchto typech prostor.

http://www.isafe-mobile.com/en.html

V nabídce firmy Ryston Electronic naleznete také výrobky norské společnosti RADIOCRAFTS Embedded Wireless Solutions, která se zaměřuje na výrobu bezdrátových modulů. Najdeme zde protokoly, jako je Wireless M-Bus v pásmu 169 MHz, který je velice populární např. pro dálkové odečty spotřeby energií. Firma také vyrábí moduly standardu SigFox v pásmu 868 MHz, které můžete využít u stále více populárního a rozšiřujícího se odvětví IoT, a moduly protokolu KNX RF, což je další inteligentní systém pro řízení a ovládání zejména průmyslové elektroinstalace. K dispozici jsou i moduly s protokoly TinyMesh, RC232 nebo ZigBee. Radiocrafts klade velký důraz na kvalitu a pyšní se tím, že každý modul, který vyjde z výrobního pásu, je podroben řetězci testovacích a inicializačních procedur, který eliminuje možnost, že by se k zákazníkovi dostal modul, který není ve 100% funkčním stavu.

Obr. 3

https://radiocrafts.com/

Závěr

Spojením společností Ryston Electronics a Macro Weil vznikl distributor se silnou pozicí na trhu, kvalitním technickým zázemím pro podporu aplikací a s potenciálem vlastního nebo zákaznického vývoje a výroby. Tato aktivita má v Ryston Electronics dlouholetou úspěšnou historii.