česky english Vítejte, dnes je středa 15. leden 2025

Proč jsou k programu PADS dvě kreslení schématu?

DPS 5/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware

Uživatelé programu PADS pro návrh desek plošných spojů mohou používat pro kreslení schematického zapojení dva editory – xDX Designer [1], který je preferovaným schematickým editorem společnosti Mentor a je s návrhovým programem dodáván automaticky, nebo starší PADS Logic, který si lze dodatečně stáhnout. Než se podíváme, jaký je mezi oběma programy rozdíl, neuškodí seznámit se s jejich historií.

Logic je původním programem pro kreslení schémat v návrhovém systému PADS z poloviny 90. let. Po převzetí programu PADS společností Mentor však tento program nedoznal mnoha aktualizací, protože nový vlastník preferoval od počátku vlastní schematický editor xDX Designer, který slouží jako univerzální editor schémat i pro další programy této firmy.

Obr. 1 xDX Designer pro kreslení schémat v programech PADS

Ani xDX Designer však není vlastním produktem Mentor Graphics, ale společnosti Viewlogic, která ho v 90. letech dodávala pod názvem ViewDraw. Na tehdejší dobu se jednalo o velmi vyspělý program pro kreslení schematických diagramů různého typu s výstupy do různých dalších programů pro návrh desek i IC. Viewlogic se v roce 2000 spojil s firmou Summit a vytvořil s ní novou společnost Innoveda, kterou po roce koupila právě firma Mentor Graphics. Možnosti, které program ViewDraw nabízel, byly pro Mentor lákavým soustem.

Jaký je tedy mezi oběma programy rozdíl a proč část uživatelů programu PADS stále ještě používá starý PADS Logic, když je k dispozici nový xDX Designer?

PADS Logic je v porovnání xDX Designerem poměrně jednoduchý program, ale právě v tom je zřejmě jeho výhoda. Jednoduchá instalace a možnost okamžitého zahájení práce jsou pro mnoho uživatelů systému PADS oním impulzem, který rozhoduje při výběru. Jakmile se jednou program naučí, což díky jeho jednoduchosti netrvá dlouho, nevěnují už druhému programu pozornost, a tím ani nemají možnost využít a ocenit jeho mnohé výhody.

Jak to tak bývá, práce s výkonnějším softwarem je obvykle složitější. V případě xDX Designeru to chvíli trvá, než se s ním uživatel seznámí a než provede všechna potřebná nastavení. Počáteční zdržení je ovšem vyváženo celou řadou výhod.

Výběr součástek

Zatímco v PADS Logic se součástky vybírají pouze podle názvu (typu), xDX Designer umožňuje výběr součástek podle atributů a jejich kombinací. Tak lze například vybrat rezistor 4k7 s tolerancí 1 % za požadovanou (nebo vyšší či nižší) cenu. Uživatel přitom vidí schematický symbol a může vidět i pouzdro na desku.

S výběrem součástek souvisí i připojená databáze součástek. Zatímco Logic pracuje vždy s vlastní databází (většinou nazývanou knihovnou), xDX Designer navíc umožňuje i připojení k externí databázi různých formátů, např. MDB, případně získat potřebné informace z různých informačních systémů přes SQL. To je výhodné zejména u větších firem, které používají podnikový informační systém a v něm evidují i objednávané elektronické součástky. K údajům, které takový externí zdroj zahrnuje, se pouze namapují další data, jako jsou odpovídající schematické symboly, pouzdra na desku a potřebné elektrické atributy, např. modely pro simulace. U větších firem rozhoduje o nákupu součástek více lidí než jenom vývojář, protože cena a potřeba dodání určitého množství bývají důležitým aspektem. Pokud je databáze odvozena od podnikového informačního systému, potom vývojář může vybírat pouze schválené součástky, a tím se předchází nežádoucím problémům uvnitř firmy.

Obr. 2 AMS (Analog-Mixed Signal) simulace, Obr. 3 Příklad odstranění součástky ze schématu ve variantě zapojení

Dalo by se říci, že právě možnost precizního výběru součástky z databáze a správa databáze součástek činí hlavní rozdíl mezi programy Logic a xDX Designer.

Simulace

Na rozdíl od PADS Logic, který nemá žádnou návaznost na simulační programy, umožňuje xDX Designer provádět smíšené A/D obvodové simulace v navazujících programech. Všem uživatelům programů PADS je k dispozici cloudový AMS (Analog/Mixed Signal) simulátor zvaný PADS Cloud AMS [2], který zahrnuje i simulace z oblasti mechatroniky. xDX Designer má navíc svůj vlastní analogový simulátor, který je dostupný ve vyšších verzích systémů PADS (PADS Standard Plus a PADS Professional) a který lze rozšířit na PADS AMS simulace pro náročné aplikace.

Navíc lze spoj ze schematického zapojení vytvořeného v xDX Designeru převést do programu HyperLynx LineSim pro analýzu signálové integrity ve stadiu návrhu obvodu ještě před započetím návrhu desky.

Varianty schématu

PADS Logic nepodporuje varianty schematického zapojení, ale xDX Designer ano. Součástka, která není ve variantě použita, je červeně přeškrtnuta, součástky ve variantě zapojení mohou mít jiné typy a hodnoty. Pochopitelně, že provedením změny program potom generuje odpovídajícím způsobem upravený netlist a partlist, který je platný pro danou variantu schématu.

Možnosti kreslení

xDX Designer má oproti Logicu i celou řadu výhod ve způsobu kreslení schématu. Kromě toho, že plně podporuje kreslení hierarchických schémat s neomezenou hloubkou hierarchie, kdy kliknutím na hierarchický blok se otevře navazující výkres zapojení, jsou to na příklad i tyto další možnosti:

  • Vložením symbolu součástky do spoje se spoj automaticky rozestoupí a připojí na symbol.
  • Dotykem dvou vývodů (pinů) symbolů a odtažením se mezi nimi vytvoří poj.
  • Najednou lze připojit více vývodů (pinů).
  • Do schématu lze vkládat symboly součástek ze seznamu již použitých nebo oblíbených součástek.
  • Jednoduchá tvorba hierarchických bloků a jejich ukládání do knihovny.
  • Zarovnání symbolů v kreslicí ploše.