Již brzy bude na mnichovském výstavišti zahájen veletrh productronica. V termínu od 14. do 17. listopadu zde bude přes 1 200 vystavovatelů z více než 40 zemí prezentovat inovace v oblasti vývoje a výroby elektroniky. O novinkách a zajímavostech veletrhu productronica jsme hovořili s panem Falkem Sengerem, výkonným ředitelem výstaviště v Mnichově.
Ve srovnání s posledním veletrhem productronica v roce 2015 objeví návštěvníci první novinku, už když si prohlédnou svou vstupenku. Úplně poprvé bude v tomto roce ve výstavní hale B1 probíhat paralelně veletrh SEMICON Europa. Výhodou pro všechny návštěvníky je, že s jednou vstupenkou budou mít přístup na obě tyto akce.
Díky tomu, že se veletrh SEMICON Europa přesunul do Mnichova, upevňujeme i nadále svou pozici a stáváme se klíčovým místem pro elektronický průmysl. SEMICON jakožto hlavní událost v oboru výroby polovodičů ještě více posiluje pozici mezinárodních veletrhů electronica a productronica. Jsme tedy potěšeni, že se veletrh SEMICON Europa bude nyní v Mnichově konat každý rok.
Mnichov se z pohledu návštěvníků stává klíčovým místem pro celý elektronický průmysl. V budoucnu tak naleznou inovace a trendy ve výrobě elektroniky a polovodičů, ale i nejnovější komponenty a aplikace každý rok na jednom místě. Návštěvníci veletrhu tak získají pod jednou střechou veškeré důležité informace a jistě zde také naleznou příležitosti k budování dlouhodobých obchodních vztahů.
Zmínil jste inovace. Bude na letošním veletrhu vyhlášen nový ročník ocenění, které bylo poprvé uděleno v roce 2015?
Ocenění za inovace na veletrhu productronica zaznamenalo před dvěma lety obrovský úspěch. Při prvním ročníku jsme obdrželi více než 70 žádostí o účast v soutěži. Novinkou je, že jsme k původním pěti kategoriím přidali ještě kategorii šestou – Inspekce a kvalita. Registrovaní vystavovatelé mohou zasílat své výrobky do soutěže již od května. Už teď jsem zvědavý, které firmy a jaká řešení během prvního dne veletrhu productronica oceníme.
Obecně vzato jsou veletrhy odrazem stavu příslušných průmyslových odvětví. Na základě aktuálních tržních čísel a četných diskuzí s našimi vystavovateli jsem velice optimistický a věřím, že productronica bude letos úspěšná jak pro vystavovatele, tak i pro návštěvníky.
Výroba elektroniky se ubírá cestou digitalizace a miniaturizace. Stále větší roli navíc hrají i tzv. smart data a čtvrtá průmyslová revoluce (Průmysl 4.0). Ve spolupráci s VDMA (Německá asociace strojního inženýrství) připravujeme na téma smart dat speciální, prakticky zaměřenou akci, na které se návštěvníci dozvědí, jak jsou tato data sbírána, analyzována, interpretována a zároveň užívána pro tvorbu nových obchodních modelů.
Tato akce má název Smart data – budoucnost výroby a skládá se ze tří sekcí. První sekce je věnovaná sběru data. Tedy jinými slovy tzv. big datům. Návštěvníci zde budou přímo zapojeni do procesu sběru dat, a to například tak, že jim bude pomocí senzorů, okolo nichž projdou, měřena tělesná teplota. Zpracování dat – Smart data – je ústředním tématem druhé sekce. Pomocí videoanimací budou představeny například možnosti monitorování stavu strojního zařízení a jeho prediktivní údržby. Třetí sekce představí nové obchodní modely vytvořené interakcí člověka a stroje. Společnost Lufthansa Industry Solutions zde představí svou případovou studii.
Kromě zmíněné speciální akce nabízíme návštěvníkům celou řadu různých fór. SMT Speakers Corner proběhne v hale A1 a bude se mimo jiné věnovat problematice Průmyslu 4.0, Fórum inovací v hale B2 představí řešení smart podniků, nositelných zařízení a technologií budoucnosti. Sekce Clean Room bude rovněž probíhat v hale B2. Témata jako např. RFID v SMT jsou součástí programu PCB & EMS Speakers‘ Corner v hale B3. A nesmím také zapomenout zmínit otevřenou konferenci, která bude probíhat paralelně na IT2Industry v hale B2 a zaměří se na Internet věcí v průmyslovém sektoru. Osobně se velmi těším na mistrovství světa IPC v ručním pájení, které se bude konat v hale A1. Sledování této akce je skutečný zážitek.