Struktury, pro které budeme používat zkratku MSDI – Multi-Switch Detection Interface, bychom neměli jen tak přehlédnout. Jejich pouzdra typu TSSOP sice měří celých 9,7 × 4,4 mm, svou vnitřní výbavou však dokáží nahradit až 120 diskrétních součástek, včetně plochy, kterou by tak na desce zabíraly. A nejen to. Pokud budeme hovořit o spotřebě, dostáváme se ve výsledku až na dvě procenta.
Dvě novinky, které ve firmě Texas Instruments představili v říjnu [1], ponesou označení TIC12400, resp. TIC12400-Q1, celým jménem „Automotive 24-Input Multiple-Switch Detection With SPI Interface“ [2]. Z principu své činnosti monitorují přímo vstupy a dekódují též odporové trasy celkem až 54 spínačů, takže procesoru jinými slovy „zjednodušují život“ a podporují jeho setrvání v nízkopříkonových režimech. Základní zapojení vidíme na obr. 2.
Nabízí zapracovanou diagnostiku pro 24 kanálů (vstupy zde na rozdíl od dalších prvků TIC10024-Q1 máme analogové i digitální), možnosti testovacích sekvencí, sdílení vstupů nebo např. maticový režim, kdy se dostáváme až ke zmiňovaným 54 senzorům a spínačům. Definujeme proudy, časování, prahové úrovně a počítat můžeme též s vlastními redundantními obvody pro zajištění ještě větší spolehlivosti, které nahrává i přítomná ESD ochrana. Vstupy zde pro případ odlehčení zátěže ustojí až 40 V, po přepólování až –24 V. Výrobce nabízí vývojovou desku, přidává referenční návrh Automotive Multi-Switch Detection Interface Reference Design z obr. 3 a také informaci o ceně, která se při odběru 1 000 kusů obvodů MSDI pohybuje od 1,1 dolaru.
Řídicí jednotky v autech a jako typická ukázka ovládací páčky např. pro stěrače nebo světla − tak přesně sem míří posledně zmiňovaný návrh TIDA-01237 od TI monitorující za přispění „pouhých“ 12 vstupních pinů celkem 36 vstupů s vyšším napětím v konfiguraci matice 6×6 [3]. Systém zpracuje více prahových úrovní odlišených velikostí svého odporu, vstupy slučuje a o stavu informuje mikrokontrolér číslicovým rozhraním s pěti vývody – čtyřmi pro SPI plus přerušení. Pamatuje na vlastní 10bitový a 6V A/D převodník struktury MSDI nebo též vnější stabilizátor dodávající mikrokontroléru 3,3 V. Ve výsledku se tak zbavíme nejen spousty rezistorů, kondenzátorů i diod, ale též komplikovaného definování parametrů s aktivním vytěžováním procesoru a společně s rozměry snížíme i vlastní spotřebu.
[1] Tisková zpráva, http://newscenter.ti.com/2017-10-10-Slash-system-powerusage-with-TIs-new-fully-integratedswitch-and-sensor-monitors
[2] Obvody TIC12400-Q1, www.ti.com/TIC12400Q1-pr
[3] Referenční návrh, www.ti.com/tool/tida-01237