česky english Vítejte, dnes je středa 15. leden 2025

Technologie Piezo reproduktorů, řešení pro vaše aplikace...

Piezo Audio Reproduktory & Zesilovače jsou perfektním řešením pro audio zvuk, hlasové zprávy a komplexní zvukové informace do přenosných zařízení. Když není místo, „piezo reproduktor vyhoví“. „Precizní tenké provedení“ – to jsou slova, která můžete přidat do svého designu. Již žádné starosti ohledně kapek vody, které mohou poškodit přední stranu vašeho reproduktoru. Piezoelektrické reproduktory Sonitron potlačily tyto problémy a komplikace s EMC/EMI jsou minulostí.

Technologie Piezo reproduktorů, řešení pro vaše aplikace...

Patentovaná vícevrstvá technologie

Před několika lety byly piezoelektrické reproduktory známé pouze jako piezo bzučáky. Reproduktor mohl vytvářet vysoké zvukové frekvence, typicky od 2 kHz do 20 kHz. Sonitron, založený v roce 1977, díky intenzivnímu výzkumu a vývoji dokáže vyrábět širokopásmové audio reproduktory, které reprodukují frekvenční pásmo od 1 kHz. Je evropskou jedničkou v piezoelektrických zvukových komponentech.

Sonitron vyvinul a patentoval kompletní nový princip piezokeramiky a kombinace polymero/kovové membrány. Kompozitní polymero/kovová membrána snižuje nežádoucí rezonanční špičky a poskytuje rovnoměrnější kmitočtovou odezvu, než jaké lze dosáhnout běžnými konstrukcemi. Vysoká kvalita zvuku a nízké zkreslení zaručují perfektní reprodukci zvuku a řeči.

Základní čtyři plus piezoelektrických zvukových reproduktorů

Piezolektrické reproduktory mají úplně jiný pracovní princip než elektrodynamické reproduktory. Nejsou zde cívky, magnetické pole a velká proudová spotřeba.

Žádné elektromagnetické pole (EMC/EMI)

Srdcem každého piezoelektrického reproduktoru je keramický disk a membrána, které reagují na napěťové impulsy.

Zvýšení amplitudy signálu Vpp (Voltage peak to peak) vede k většímu průhybu a výsledkem je silnější zvuk.

1

Reaguje na změnu napětí

Napětí vytváří zvuk

Piezoelektrické reproduktory mají spletitý elektronický ekvivalentní obvod, ale lze je hlavně považovat za kapacitní zátěž s hodnotou mezi 10 nF a 1 μF.

2

Kapacitní hodnota reproduktoru je důležitá veličina pro návrh zesilovače.

Piezoelektrická znamená kapacitní zátěž

Většina integrovaných zesilovačů byla vyvinuta pro elektrodynamické reproduktory. Můžou dodat vysoké proudové rozsahy, ale jsou limitovány úrovní napětí ± 10 Vpp.

Piezokeramické reproduktory požadují velké rozsahy napětí. Proudová spotřeba je extrémně malá a špičkové napětí stoupá až na 60 Vpp.

3

Piezo audio zesilovače jsou nezbytné

  • Kapacitní zátěž – Protože reproduktory fungují hlavně jako kapacitní zátěž, komplexní impedance se sníží se zvýšením frekvence. Kapacitní reaktance je asymptotická funkce.
  • Konfigurace zesilovače – Konstrukce piezo audio zesilovače se skládají ze dvou základních elektronických obvodů. Koncový zesilovač pak může pracovat ve třídách AB, D, G, …

Kombinace a výkonnost použitých DC/DC měničů a třídy zesilovače určují celkovou spotřebu. Aby nebylo zapotřebí vysokého napájecího napětí, obvykle se používá můstkového zapojení zesilovače. Audio signál 60 Vpp může být tvořen DC napětím 30 V. Piezoelektrický reproduktor je zapojen mezi dvěma zesilovači. Vlevo je signál 30 Vpp, zatímco vpravo je stejný signál 30 Vpp obráceně (180° fázový posun). Výsledné napětí na reproduktoru je audio signál 60 Vpp, např. PAA-StepUpBTL-01.

Pokračování článku najdete na webu: www.atd-elektronik.cz.