česky english Vítejte, dnes je středa 15. leden 2025

Čidla, spojte se a ukažte, v čem žijeme

DPS 3/2018 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Prostředí, ve kterém se pohybujeme, bude zásadním způsobem ovlivňovat nejen naše zdraví, pohodu, ale také produktivitu. Parametry, s nimiž vše řádně zdokumentujeme, naštěstí dokážeme přesně stanovit a v okamžiku, kdy do akce zapojíme obvody od společnosti Sensirion, ušetříme při zkoumání vlhkosti, teploty, VOC, PM2.5 nebo např. CO2 ještě i spoustu místa [1].

A pokud se rozhodneme pro novou vývojovou sadu, půjde to ještě rychleji. Tvořit chytřejší zařízení a skloňovat přitom energetickou náročnost prostě znamená měřit všude, kam se jen podíváme.

Mnoho senzorů, jedno PC

Novou generací vývojové sady z obr. 1 a v detailu pak i obr. 2 nesoucí označení „SEK-Environmental Sensing“ se v Sensirionu pochlubili v únoru [2]. Kit zahrnuje hardware řešený na způsob „plug-and-play“ společně se snadno použitelným softwarovým řešením Control- Center umožňujícím důkladné posouzení možností veškerých senzorů okolního prostředí z nabídky výrobce. Součástí každé sady je rovněž SensorBridge, kompletní kabeláž a potěší též vzorky různých čidel.

Čidla, spojte se a ukažte, v čem žijeme

SensorBridge zahrnuje dva nezávislé kanály I²C a umožňuje tak souběžnou práci s dvojicí senzorů. Díky obslužnému softwaru ControlCenter, který si stáhneme přímo ze stránek, dokážeme zobrazit a také zaznamenávat signály pocházející z ještě většího počtu čidel připojených v rámci stejného počítače i k několika krabičkám SensorBridge [3]. Výrobce se aktuálně neomezuje pouze na jednu verzi kitu a slibuje, že v podobném duchu do budoucna podpoří i nově vznikající řešení. Senzory připojíme s konektory RJ45 a z rozhraní pak využijeme buď USB, nebo v případě chybějících konektorů na PC omezených možností napájení či delších vzdáleností také RS485. V takovém případě však již nepočítejme s podporou ze strany SW ControlCenter.

Pestrá drobotina

Od společnosti Sensirion dostáváme na výběr mezi variantami SEK-SHTxx/ SGP30 a SEK-SGPC3. Přiřazení konkrétních čidel pak zachycuje přehledná tabulka v [4]. V případě senzorů SHTC1 prozkoumáme vlhkost a teplotu s typickou přesností ±3,0 % RH, resp. ±0,3 °C, to vše v pouzdrech o rozměrech 2 × 2 × 0,75 mm, zatímco u prvků SHTW2 z obr. 3 zůstávají měřicí rozsah i přesnost zachovány, ale klesají nám rozměry pouzder typu WLCSP, a to až na úctyhodných 1,3 × 0,7 × 0,5 mm.

Třetí ze zástupců číslicového měření RH/T, obvody SHT31, nabídnou zase o něco lepší přesnost měření a vše ještě podpoří větším rozsahem napájecího napětí od 2,4 až do 5,5 V.

Standardní teplotní čidla STS31 pak už jen přes I²C dodají informaci o teplotě s přesností ±0,2 % (0 až +90 °C) a víceprvkové plně kalibrované struktury SGP30, resp. SGPC3, doplní poznatky o kvalitě vzduchu – TVOC v ppb. Se šesti vývody a 1,8V I²C zde zaberou jen 2,45 × 2,45 × 0,9 mm.

Další podrobnosti najdete na stránkách výrobce [5] nebo v nedávných článcích na webu DPS.