Pro stavbu jednoúčelového stroje, výrobní linky či jakéhokoliv jiného zařízení je třeba vždy na začátku stanovit, jaké komponenty budeme používat. Motory má výborné firma XY, programovatelné automaty dodá jiná a senzoriku koupíme „tam a tam“. Zkuste na to jít opačně. Zvolte si celosvětově silného partnera, který zastřeší kompletní dodávku automatizační techniky. Vše vám dodá jedna společnost. Veškerý vývoj v rámci společnosti Panasonic probíhá interně, a tak je zaručeno, že pohony, PLC, dotykové displeje, bezpečnostní brány, popisovací lasery a další produkty mají jednotný systém komunikace. Zapomeňte na nepřehlednou změť protokolů a pojďte s námi projít krátkou ochutnávku produktů, které si vzájemně „rozumí“.
Průmysl zaznamenal v posledních letech několik významných změn v oblasti pohonů. Splnit bezpečnostní požadavky je dnes pro pohony náročnější než kdy jindy.
Pro naplnění bezpečnostních funkcí musí pohony splňovat zvláštní požadavky, zejména pokud mají vyhovovat normě EN61800-5-2.
Klasické bezpečnostní PLC je limitováno sadou logických funkcí a má omezeno množství procesních dat. S těmito jednotkami často není bezpečné sledování pohonů podle požadavků evropské směrnice o strojních zařízeních možné.
Samozřejmě, že možnost vypínat stroje elektronicky nabízí řadu výhod. Např. krátká reakční doba, menší opotřebení v důsledku odstranění mechanických částí nebo menší rozměry. To vše má přímý vliv na dostupnost a cenu strojů a zařízení. Při návrhu strojů bývá nejvyšší prioritou bezpečnost obsluhy. Optimální návrh však může vést k vyšším nákladům nebo potřebě většího prostoru. Panasonic čelí oběma výzvám řadou inteligentních řešení, která zaručují minimální náklady a požadavky na prostor v kombinaci s maximální bezpečností obsluhy, stroje a nástrojů.
Základní verze servopohonu Panasonic je vybavena 17 bezpečnostními funkcemi a 9 bezpečnými vstupy/výstupy.
Nové FP-XH je kombinací kompaktního odolného programovatelného automatu (PLC) a systému pro řízení pohybu. CPU má 16 digitálních vstupů/ výstupů + 4 vysokorychlostní vstupy navíc. PLC lze rozšířit o jednotky Panasonic z řady FP0R a FP-X. FP-XH je dodáváno s elektronickou spojkou, vačkou a převodovkou, stejně jako s funkcemi pro lineární a kruhovou interpolaci.
Polohovací parametry lze nastavit v programu PMX Configurator pomocí profilů vaček. PMX Configurator je součástí programovacího softwaru FPWIN Pro 7.
FP-XH využívá sběrnici pro řízení v reálném čase − prověřenou sběrnici RTEX (Realtime Express).
Díky své vysoké přenosové a vzorkovací rychlosti je tato rychlá ethernet sběrnice zvlášť vhodná pro vysoce dynamické úlohy řízení polohy jedné a více os.
Komunikace mezi Master a Slave prvky se pak děje v reálném čase. Montáž a připojení zařízení FP-XH je velmi snadné, smyčková kabeláž pak zajišťuje bezporuchový chod. Pro kabeláž pak bez problému postačí standardní kabely ethernet (Cat 5e, vzdálenost až 100 m mezi jednotkami).
Díky tomuto sběrnicovému systému se tak výrazně zvyšuje výkon a produktivita v aplikacích, které byly dosud řešeny pomocí tradičních programovatelných digitálních a analogových řadičů.
Spolu s řadami servomotorů MINAS A6N/A5N funguje FP-XH jako technologický upgrade pro aplikace s až osmi osami.
Řada MINAS A6 vyniká díky vysoce dynamickým servomotorům s nejmodernějšími technologiemi a velkým výkonem, přičemž si zachovává lehké a kompaktní provedení. Díky inovativní elektronice umožňuje řízení pohybu MINAS A6N přesné polohování. Speciální funkce a šířka pásma 3,2 kHz pomáhají redukovat vibrace. Standardní parametry jsou až 6 500 otáček za minutu a zpětná vazba je zajištěna 23bitovým přírůstkovým nebo absolutním enkodérem.
Při řízení pohybu může dojít krátkodobě k dosažení 350% jmenovitého krouticího momentu.
Vysoký výkon je nyní k dispozici i pro napájecí napětí 24 nebo 48 V DC. Panasonic rozšiřuje svou řadu servomotorů MINAS A6 o nový typ MINAS A6V. Energetická účinnost, dlouhá životnost, vysoký výkon, odolnost proti přepětí − společnost Panasonic dokázala převést výhody servomotorů s permanentními magnety i do světa 24/48V napětí. Bateriové stejnosměrné motory se běžně používají pro řešení pohonů všude tam, kde není k dispozici žádná jedno- či třífázová napájecí síť. Ve většině případů mohou být tyto motory přizpůsobeny speciálnímu napětí. Zvláště v oblasti automobilového průmyslu a zdravotnictví je poptávka po motorech s bateriovým napětím stále větší. Tyto motory vhodně doplňují široké portfolio servomotorů společnosti Panasonic.
Nový pasivní infračervený senzor společnosti Panasonic se vyznačuje svou neuvěřitelně malou optikou a dosahem až 17 metrů. Pokud je senzor instalován v této výšce, dosáhne detekční oblast průměru 23,5 metru. Speciální konstrukce objektivu s rozšířeným okrajem umožňuje rychlou integraci do aplikací vyžadujících určitý standard IP (například použitím o-kroužku). Minimální průměr objektivu je 19,3 mm.
Pyroelektrický snímač doplňuje rodinu PaPIR EKMC (spotřeba v pohotovostním režimu 170 μA) pro bezbateriová zařízení a rodinu EKMB (spotřeba v pohotovostním režimu 1 μA, 2 μA a 6 μA) pro zařízení s baterií.
Čtyřnásobný snímač s velmi vysokou hustotou 128 detekčních zón zaručuje spolehlivou odezvu i na velké vzdálenosti.
Detekční oblast je kruhová a symetrická, což zjednodušuje integraci senzorů díky nezávislosti orientace čidel v konečném produktu.
Pasivní infračervené senzory firmy Panasonic jsou vhodné pro širokou škálu aplikací řízení osvětlení. Typickými oblastmi použití jsou např. svítidla ve velkoplošných skladech, detektory pohybu ve veřejných a průmyslových budovách, bezpečnostní kamery a pouliční osvětlení.