Po převzetí společnosti Mentor Graphics před dvěma lety se firma Siemens stala významným dodavatelem softwaru pro elektroniku. Její portfolio nyní zahrnuje více než sto programů pro návrh integrovaných obvodů, desek plošných spojů, výrobu, návrh kabelových svazků a CFD software pro termální analýzy zaměřené jak obecně, tak i speciálně na elektroniku. Firma Mentor Graphics se stala součástí skupiny Siemens PLM software a pod názvem Mentor [1] se i nadále věnuje vývoji EDA (Electronic Design Automation) softwaru. Digitalizace představuje strategické směřování společnosti Siemens a její akvizice Mentoru byla poměrně nákladnou investicí. A tak se dalo očekávat, že si bude Siemens vydobytou pozici v elektronice průběžně ještě více upevňovat. Dokladem toho jsou i dvě následující zprávy.
Start-up společnost Austemper Design Systems Inc. [2] z Texasu nabízela vlastní software pro analýzy, automatické opravy a simulace potřebné při testování návrhu integrovaných obvodů (IO) z pohledu funkční bezpečnosti, která je spolu se spolehlivostí vyžadována v průmyslových, leteckých a lékařských elektronických systémech, a zejména pak také v automobilech (ISO 26262).
Převzetím této mladé, dynamické firmy získala společnost Siemens verifikační technologii, která jí umožní provádět simulace návrhu IO zaměřené na nalezení možných problémů souvisejících s funkční bezpečností, navíc podstatně rychleji než její konkurence.
IO v kritických aplikacích, jako jsou například autonomní vozidla, vyžadují ověření funkční bezpečnosti pro chyby označované jako systemic faults, malicious faults a random hardware faults. Firma Mentor, jako přední dodavatel programů pro návrh IO, již má pro funkční ověření systemic a malicious faults vlastní software Questa. Nové programy získané od Austemper Design Systems umožní navíc provádět bezpečnostní analýzy, automatické opravy a simulace zaměřené právě na náhodné selhání hardwaru.
Společnosti Siemens PLM Software a Synopsys, Inc., oznámily záměr více spolupracovat v oblasti vzájemné provázanosti svých EDA programů, z čehož by profitovali uživatelé obou těchto firem. Užší návaznost jejich programů by pokrývala široké spektrum práce − od návrhu až po verifikaci.
Podle vyjádření představitelů obou společností je zajištění návaznosti mezi jejich EDA programy nutné pro uspokojení rostoucích nároků jejich zákazníků při řešení stále náročnějších úloh spojených s umělou inteligencí, elektronikou v automotive průmyslu i dalších oborech.
Synopsys a Siemens se rovněž dohodly na vyřešení patentových sporů, které byly vedeny mezi společnostmi Synopsys a Mentor Graphics. Součástí tohoto vypořádání je i dohoda o sedmiletém období vzájemné výměny patentů souvisejících s EDA softwarem.