Generický bezdrátový řídicí systém je vhodný k dálkovému ovládání jakýchkoli uživatelských zařízení. Je plně uživatelsky programovatelný.
Komunikační brány IQRF s rozhraním Ethernet (např. GW-ETH-01) umožňují bezdrátové propojení uživatelského systému s lokální sítí LAN (a tedy i připojení k Internetu). Na straně uživatelského systému využívají rozhraní IQRF realizované inteligentním bezdrátovým modulem transceiveru (TR) s operačním systémem (OS) a s podporou sítě IQMESH. Lze jej naprogramovat podle potřeb konkrétní aplikace. Na straně LAN komunikace probíhá zabezpečeným protokolem HTTPS.
Interní datalogger ukládá data přijatá od modulu TR v nezměněné podobě do bufferu GW. Umožňuje je zpřístupnit nadřízenému systému, např. databázi nebo webové aplikaci, připojené protokolem HTTPS (přes Internet či intranet) pomocí web serveru. Lze k němu přistupovat běžnými webovými prohlížeči. Výhodou databáze je i to, že veškerá další práce s daty probíhá na výkonných HW i SW prostředcích a GW jí nadále není zatěžován. Tento přístup umožňuje vytvořit výkonný bezdrátový řídicí systém. GW v režimu Datalogger přímo zabezpečuje doplnění časových údajů a přenosy dat z TR do bufferu. Ostatní činnosti (další přenosy a zpracování dat a příkazů) závisí na webové aplikaci. Pro její tvorbu je k dispozici sada funkcí PHP.
Předpoklady:
Pro webovou aplikaci je vhodná třívrstvá struktura. Jejím základem je databázová vrstva, kterou tvoří databázový systém. Nad ní aplikační vrstva, realizující vlastní funkčnost včetně administračního i uživatelského rozhraní a zajišťující komunikaci mezi ostatními vrstvami. Poslední, prezentační vrstvu tvoří software webového prohlížeče pro vlastní interaktivní komunikaci uživatele s aplikací. Třívrstvá architektura je vhodná především pro svou flexibilitu. Změnu aplikační logiky či změny v databázovém schématu lze provést bez nutnosti zásahu do prezentační vrstvy, čili bez zásahu do klientské části aplikace.
Uvedený generický systém je možné snadno využít k libovolnému bezdrátovému řízení. Požadované funkčnosti se dosáhne jednoduchým naprogramováním TR v jazyce C pomocí funkcí OS a webové aplikace ve skriptovacím jazyce PHP pomocí sady funkcí PHP. Aplikace nemusí být hostována na serveru uživatele, lze využít i server k tomu účelu poskytovaný v rámci platformy IQRF.