Celé řadě digitálních multimetrů budou ještě dlouho vévodit otočné přepínače. Najdou se však i modely, které s nimi rychle „zatočí“.
Jeden cíl a hned několik způsobů, jak se k němu dostat? Určitě. Pouze tak mohou někteří volit okliku a jiní se pro změnu vydat pohodlnou zkratkou. Třeba s multimetrem Pentype Voltcraft VC-86. Cesta je dobře značená, nechybí hezký výhled, a pokud si vystačíte s proudy v řádu nižších stovek miliampérů, netřeba řešit ani pojistku. Jen to musíte s německým průvodcem stihnout do setmění, protože pak už neuvidíte zhola nic.
Na první zastávce posuvného voliče zkoumáme to nejdůležitější – napětí, další je vyhrazena měření odporu, testu vodivosti nebo P-N přechodům a závěr konečně patří toku elektronů. Ačkoli jednotlivé polohy od sebe dělí pouhých pár milimetrů, pokaždé spolehlivě vybereme tu správnou. Přepínač klade přiměřený odpor, působí solidním dojmem a snadno jej ovládneme palcem pravé ruky. Dokud stačí automatické rozsahy měření stejnosměrného napětí, odporu či DC proudu, obejdeme se bez jakéhokoli dalšího ovládacího prvku. Skromnost však není na místě, a proto ještě rádi sáhneme po trojici tlačítek S, RH a DH. Pomohou totiž rozšířit záběr o střídavé veličiny, výše zmiňovanou kontrolu průchodnosti, mimochodem s rychlou odezvou, a také ověřování diod. Umožňují rovněž postupnou volbu vlastních rozsahů a hodit se může i funkce Hold. Výčet prvků završuje červené tlačítko na pravé straně displeje pro ošetření vstupní impedance.
Přístroj VC-86 napájí dvě knoflíkové baterie typu LR44. Výrobce však neponechal nic náhodě a jako bonus přibalil ještě jednu dvojici náhradních článků. Po odšroubování průchodky a vytažení boční části krytu je rovnou vložíte do předem připravených otvorů a záložní zdroj energie tak máte neustále po ruce. Skvělý nápad. Závit ostatně provází i jednoduchou výměnu obou hrotů – krátké verze nebo též prodloužené varianty se špičkou v délce 7 cm. Zároveň tak bude možné zkontrolovat i trubičkovou pojistku. Potřebujete bezpečně odložit ochrannou čepičku hrotu? Speciální otvor čeká přímo pod závitem.
Ovládání většího zařízení jednou rukou si každopádně žádá trochu cviku. Dokonce i v případě, že jste praváci. Navzdory svému límci může sonda díky hladkému povrchu stále snadno vyklouznout a třeba u tlačítek chvíli váháte, zda použít palec, nebo raději druhou ruku, abyste si nezakryli část displeje. Potěší alespoň jednoduchá brašna s kapsou, kterou si snadno připevníte k boku. Pozor však na ostré špičky.
Ať již bude displej velký, nebo malý, měl by v prvé řadě zřetelně zobrazovat číslice. Přístroj Voltcraft VC-86 si na nich dává záležet. Rozumí, že potřebujeme odečítat pod různými úhly, segmenty nyní zasahují až k samotnému hornímu okraji, a pokud jde o sloupcové zobrazení, výrobce mu vyhrazuje celou šířku panelu. Škoda jen těch nepatrných symbolů, veškerých doplňujících informací a paradoxně též i jednotek měřených veličin, které musely ustoupit do pozadí. LCD rovněž nezná podsvícení a poplatně omezené kapacitě baterií se nemusíme vyhnout ani o něco pomalejším reakcím.
Ale ruku na srdce, k jakým účelům si Pentype primárně pořizujete a jakou přesnost od multimetru tohoto druhu očekáváte? Hledáte jednoduchý, ale přesto praktický nástroj k základnímu měření a testování? V tom případě jste na správné adrese. Sonda s řadou užitečných funkcí a navíc i prodlouženou zárukou sídlí na „Robustní 86“.