česky english Vítejte, dnes je pátek 15. listopad 2024

Tektronix v RF oblasti

DPS 2/2019 | Články
Autor: Testovací technika

V posledních několika letech rozvíjí Tektronix USB řešení pro oblast rádiových kmitočtů. Už dvě desetiletí je inovátorem v oblasti real-time spektrální analýzy a po roce 2015 začala firma rozvíjet USB řešení jako cenově příznivější variantu pro oblast do 20 GHz. Navzorkovaná data z RF části jsou přenášena přes USB 3.0 do počítače, kde probíhají veškeré výpočty spektra a další analýzy v dodávaném SW SignalVu. Výsledné obrázky a tabulky jsou prezentovány na obrazovce počítače. Uživatelské rozhraní je shodné pro všechny přístroje a základní parametry jsou dané použitým USB přístrojem. SW lze ze základních funkcionalit rozšířit o předcertifikační EMC testování nebo o specifické analýzy např. pulzů, OFDM, WiFi, Bluetooth, LTE, digitální demodulace. S ohledem na požadovaný výkon PC je doporučen procesor i7, 8 GB RAM. Aktuálně jsou přístroje nabízeny ve třech řadách RSA300, RSA500 a RSA600 s maximální frekvencí do 18 GHz, k dispozici je model s tracking generátorem i přístroj s vlastní baterií. U Tektronixu známé zobrazení DPX, tedy velmi rychlé zobrazování, kdy je zaznamenána historie signálu v 3D, je pro všechny modely k dispozici. 100% pravděpodobnost zachycení signálu v real- -time režimu je u nejlepšího modelu 15 mikrosekund. Přístroje jsou určené i pro vyhledávání zdroje signálu triangulační metodou ve volném prostoru, kdy lze spolupracovat s podkladovými mapami a GPS. Lze v daném místě kontrolovat, jak vypadá spektrum, a porovnávat ho s historickými záznamy. Se zachycováním časově náhodných signálů, pro které jsou RTSA určené, souvisí i SW DataVu, specializovaný SW pro monitoring ve vybraném pásmu dle parametrů hledaného vysílání v delším časovém horizontu. Podporuje až dva připojené RSA v paralelním módu. Protože režim realtime je omezen šířkou pásma pro tyto přístroje 40 MHz, je možné celé požadované frekvenční pásmo skenovat po částech.

Tektronix v RF oblasti

V nabídce RF USB přístrojů je i obvodový analyzátor TTR500 nabízející analýzu pasivních i aktivních součástek do 3 GHz nebo do 6 GHz. Uživatelské rozhraní je opět řešeno transferem dat do PC, nicméně nároky zde nejsou vzhledem k menším požadavkům na výpočetní výkon i rychlost přenosu dat tak velké. U obvodových analyzátorů je důležitá i „vnější část“. K přístrojům je k dispozici poměrně široká nabídka sad kalibračních kitů, kabelů a adaptérů.

USB přístroje nabízejí parametry pro běžné použití, mají nízké pořizovací náklady a jsou tak i dobrým řešením pro školství. Díky ovládání přes PC a možnosti použít PC jako archiv dat se pro některé oblasti použití stávají nejlepší variantou.

Bližší informace získáte u autorizovaného partnera TEKTRONIX pro ČR a SR, firmy TESTOVACÍ TECHNIKA s. r. o., nebo na webu výrobce www.tektronix.com.