Následující příspěvek je úvodem do terminologie z oblasti optických pamětí, tj. pamětí, kde se pro záznam dat i pro čtení těchto dat používá optické záření (viz obr. 1). Záznamové médium má obvykle formu optického disku nebo identifikační karty s vrstvou pro optický záznam. Článek navazuje na předchozí terminologická témata: Optoelektronické komponenty; Aplikace laserů atp. Text vychází z dokumentů technických komisí IEC TC 100, ISO/IEC JTC 1 SC 17 a SC 23 a z článků české a anglické wikipedie.
Optické disky (optical disc) jsou ploché, kruhové disky, na kterých se zaznamenávají binární data ve formě:
- prohlubní (binárně 0) a výstupků (binárně 1),
- magnetooptického zápisu (magnetooptic recording),
- hologramu o průměru cca 1 mm (1 mm diameter hologram).
Historie optických (diskových) pamětí (history of optical storages):
- CD (Compact Disc), 1982;
- CD-ROM (CD Read Only Memory), 1985;
- CD-R (recordable);
- CD-RW (rewritable), 1988;
- CD-WORM (write-once, read many)
- DVD (Digital Video Disc, později Digital Versatile Disc), 1996;
- DVD-R (recordable), 1997;
- HD DVD (High Density DVD), do 2008;
- BD (Blue-ray Disk), od 2007.
Identifikační karty (identification cards) s optickou pamětí používají záznam:
- lineární,
- holografický (viz obr. 2 a 3).
Identifikační karty s optickou pamětí (Identification cards – Optical memory cards) jsou mj. předmětem publikací subkomise ISO/IEC JTC 1/SC 17, Karty a bezpečnostní zařízení pro osobní identifikaci (Cards and security devices for personal identification), např:
- ISO/IEC 11693 Identification cards – Optical memory cards
- ISO/IEC 11694 --- Linear recording method
- ISO/IEC 11695 --- Holographic recording method
- ISO/IEC 10373-5 Identification cards – Test methods – Part 5: Optical memory cards
- ISO/IEC 10373-9 --- – Part 9: Optical memory cards – Holographic recording method
Dokument ISO/IEC 11693-3:1015 se zabývá kartami s optickou pamětí a definuje techniky autentizace (authentication techniques), tj. způsoby ověřování identity.
Holografická média lze rozdělit na:
- média pro jednorázový zápis (write once, irreversible change),
- média přepisovatelná (rewritable, reversible change).
Vyjímatelná digitální paměťová média (removable digital storage media), která používají optický, holografický, magnetický záznam, jsou mj. předmětem publikací subkomise ISO/IEC JTC 1/SC 23, Média pro digitální záznam, výměnu informací a paměti (Digitally recorded media for information interchange and storage), která vydala např:
ISO/IEC 29121, která specifikuje metodu migrace dat pro diskové paměti DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, +R, +RW, CD-R, CD-RW, BD zapisovatelné (recordable) a BD disky přepisovatelné (rewritable) pro dlouhodobé ukládání dat (long-term data storage).
Audio archivní systémy (Audio Archive Systems) jsou předmětem publikací komise IEC TC 100, Paměťová média, struktury ukládaných dat, paměťové systémy a zařízení (Storage media, storage data structures, storage systems and equipment), která vydala mj. soubor:
- ČSN EN 62702-1-1 Zvukový archivní systém – Část 1-1: DVD a migrace dat pro dlouhodobé uchovávání zvukových dat (Audio Archive System – Part 1-1: DVD disk and data migration for long term audio data storage)
- IEC 62702-1-2 Audio Archive System – Part 1-2: Blue-ray disk and data migration for long term audio data storage
- IEC 62702-2 Audio Archive System – Part 2: Audio data preservation
Vysvětlivky k souvisejícím termínům
Definice z dokumentů IEC a ISO jsou volně dostupné na stránkách:
Autentizace (authentication) je technika ověřování identity (entity A pro entitu B)
- Disk CD (compact disc) je optický disk, jehož informační vrstva je umístěna blízko jednoho povrchu substrátu. Data lze pak číst optickým svazkem s vlnovou dékou 780 nm.
- Disk BD (Blu-ray Disc) je optický disk s vnější vrstvou 0,1 mm a substrátem cca 1,1 mm, se zapsanými a čtenými daty pomocí laserové diody s vlnovou délkou 405 nm.
- Disk HD DVD (high definition digital versatile disc) je optický disk, jehož jedna nebo více informačních vrstev (information layers) je umístěno mezi dvěma substráty. Data lze číst optickým svazkem s vlnovou délkou 405 nm.
- Disk MODS (Multiplexed Optical Data Storage disc) je optické paměťové médium (ve vývoji), jehož jeden disk má kapacitu 1 terabajt.
- Fourierovy hologramy generované počítačem ( computer-generated Fourier holograms) využívají výpočet diskrétní Fourierovy transformace pro zakódování 2D binárních stránek dat v holografické paměťové sestavě [Applied Optics].
- Kopírovaný disk (replicated disc) je disk vyráběný injekčním odléváním (injection moulding process) a data jsou tak vlisována do polykarbonátu (pressed into the polycarbonate).
Optické záření (optical radiation) je část elektromagnetického spektra (viz obr. 1), které se obvykle rozděluje na:
- ultrafialové záření (ultraviolet radiation),
- viditelné záření/světlo (visible radiation/light),
- infračervené záření (infrared radiation).
- Víceúčelová holografická karta (Holographic versatile card) o velikosti kreditní karty zahrnuje holografickou paměť (30 GB), jejíž čtení ve srovnání s optickým diskem vyžaduje drahou čtečku, avšak neobsahuje pohyblivé části.
- Víceúčelový holografický disk (Holographic versatile disc, HVD) byl vyvíjen od roku 2004 a může zaznamenat až několik terabajtů na 10cm optický disk. Používá techniku kolineární holografie se zeleným a červeným laserovým svazkem. Zelený laser čte interferenční obrazec v holografické vrstvě. Červený laser čte servoinformace ze spodní hliníkové vrstvy.
Literatura
[Applied Optics] Betin a Yu et al.: Holographic memory optical system based on computer-generated Fourier holograms, App. Optics, Vol. 52, p. 8142
[csWiki] csWikipedia:
– Holografie
– Optická mechanika
– Blu-ray
[DPS-AZ]
– Optoelektronické komponenty – Terminologie, DPS-AZ, č. 3/2019
– Aplikace laserů – Terminologie, DPS-AZ, č.1/2016
[enWiki] enWikipedia:
– History of optical storage media
– Holographic data storage
– Holographic versatile disc
– MODS Disc
– Optical disc drive
[WikiComm] Wikimedia Commons: (obr. 1, 2 a 3)
– Hologram maken (1).svg; autor: Van Haerenborg Dirk
– Hologram lezen.svg; autor: Van Haerenborg Dirk
– Spectre.svg, autor: Mattias Campe