Taky by se vám hodil ještě jeden pár očí? Nejste sami. Záchranáři to vidí úplně stejně. Potřebují se totiž spolehlivě orientovat navzdory kouři, vodě a mnohdy i v naprosté tmě. Podobně jako vyšetřovatelé, kteří na jejich práci záhy navážou a podají o všem ucelenou zprávu.
Aby celá mise znovu „nepohořela“, bude zapotřebí nejen profesionálů, ale také profi nástrojů. Jeden takový letos v dubnu představila i firma FLIR Systems [1]. Příruční kamera pro teplotní zobrazování, zkráceně TIC, nese jednoduché označení K1 a výměnou za bezmála 600 dolarů ji bude možné pořídit již během léta.
Systém z obr. 2 staví na nejmenší teplotní mikrokameře FLIR Lepton® s rozlišením 160 × 120 bodů a výhledem FOV popsaným úhly 57° × 44°. Ve viditelné části spektra pak celý náhled vhodně doplňuje matice obrazového snímače pracující již s 320 × 240 pixely. Poplatně technologii multispektrálního dynamického zobrazování s chráněným označením MSX® [2] lze nakonec oba záběry prolnout a zřetelně zobrazit spoustu detailů, které by jinak zůstaly skryté. Třeba jako na ilustračním obr. 3. Pro účely dalšího rozboru, hlášení či k zajištění důkazů výrobce osazuje vnitřní paměť o velikosti 3,9 GB, do které ukládáme zhruba deset tisíc obrazových souborů. O přítomnosti vestavěné svítilny (300 lm) netřeba pochybovat.
Ostřílené vyšetřovatele jen tak něco nerozhází a určitá výdrž se očekává rovněž od nástrojů, které je budou v terénu doprovázet. Termokameru K1 [3] vybavenou LCD panelem s úhlopříčkou 2,4 palce a třeba i rozhraním USB proto neohrožuje pád na betonovou podlahu z výšky dvou metrů, mráz –10 °C a díky krytí IP67 ani samotná voda. Výsledné rozměry zařízení činí 208 × 85 × 65 mm a zase tolik nepřitíží ani celková hmotnost, která i s baterií lehce přesahuje 0,4 kg. Li-ion akumulátor o kapacitě 3 000 mAh pak v režimu MSX zajistí přísun energie po dobu více než pěti hodin. Jeho plné nabití uvnitř kamery však potrvá ještě déle.
Při uvážení okolní teploty +10 až +35 °C výrobce stanovuje přesnost, která v módu s vysokým ziskem, tj. do +140 °C, činí ±5 °C nebo ±5 %. Za předpokladu měření teploty předmětů v pásmu od –10 °C až do +400 °C, tentokrát již ale s nízkým zesílením, si však můžeme pohoršit až na dvojnásobnou hodnotu. Citlivost (NETD) vyčíslíme pod 100 mK a za registraci se vám na oplátku FLIR u svého detektoru ještě zaručí po dobu deseti let.
[1] Tisková zpráva, http://investors.flir.com/news-releases/news-release-details/flirannounces-its-most-affordable-thermalimaging-camera-first
[2] Technologie MSX®, https://www.flir.com/instruments/multi-spectral-dynamicimaging/
[3] Termokamera FLIR K1, https://www.flir.com/products/k1