česky english Vítejte, dnes je středa 25. prosinec 2024

Analog Devices představuje první zapouzdření digitálních oddělovačů splňující bezpečnostní požadavky lékařských a průmyslových aplikací

Firma Analog Devices představila první technologii pouzdření digitálních oddělovačů, které splňuje požadavek minimální – 8mm povrchové bezpečnostní vzdálenosti (creepage distance) požadované světovými normami k zajištění bezpečného provozu ve vysokonapěťových lékařských a průmyslových aplikacích. Použité certifikované pouzdro dosahuje hodnoty 8,3 mm a je určeno pro použití v pokročilých lékařských diagnostických, měřicích, monitorovacích, průmyslových a přístrojových zařízeních napájených ze zdroje 220 až 250 Vstř . Nové pouzdro umožňuje konstruktérům nahradit optočleny s horšími přenosovými vlastnostmi digitálními oddělovači Analog Devices při dodržení požadavků minimální povrchové bezpečnostní vzdálenosti.

Bez názvu

„Creepage“ je nejkratší vzdálenost měřená po povrchu izolantu, jakým je např. pouzdro IO, mezi dvěma galvanicky oddělenými vodiči. Aby byla zajištěna odpovídající izolace, napájecí napětí 125 V vyžaduje hodnotu 6 mm, zatímco při napájecím napětí 220–250 V je požadovaná hodnota 8 mm. 16vývodové pouzdro podle normy JEDEC má „creepage“ 7,6 mm, měřeno podél okraje pouzdra, a nesplňuje tudíž požadavky pro bezpečný provoz vysokonapěťových lékařských a průmyslových aplikací. Zvětšením délky pouzdra o 2,5 mm bylo dosaženo zvětšení hodnoty „creepage“ na 8,3 mm. Výsledné pouzdro si zachovává slučitelnost s původním pouzdrem JEDEC s minimálním nárůstem prostorových požadavků na desce. Krátké video představující nový způsob zapouzdření digitálních oddělovačů iCoupler lze zhlédnout na www.analog.com/8mmpackaging.

Osvědčená technologie Analog Devices iCoupler využívá oddělovacího transformátoru na úrovni čipu na rozdíl od diody LED a fotodiody, jež jsou obsaženy v optočlenu. Transformátory jsou schopny přenášet data vyšší rychlostí, mají nižší energetickou spotřebu i vyšší dlouhodobou stabilitu parametrů ve srovnání s LED a fotodiodami. Díky tomu, že jsou transformátory vytvářeny přímo na čipu ve stadiu zpracování substrátového disku, lze integrovat více kanálů iCoupler dohromady i s dalšími funkcemi při nízkých nákladech. Transformátory iCoupler jsou rovinné struktury vytvářené z vrstev CMOS a zlata.

Silná vrstva polyimidu s vysokou elektrickou pevností pod vrstvou zlata izoluje horní cívku transformátoru od cívky spodní. Výsledkem je nejspolehlivější galvanické oddělení digitálních obvodů jakého lze dosáhnout. Obvody CMOS připojené k horní a dolní cívce vytvářejí rozhraní mezi každým z transformátorů a jeho vnějšími signály. Již s více než půl miliardou realizovaných oddělených kanálů byla technologie galvanického oddělení digitálních signálů zakomponována do stovek nejrůznějších aplikací jakou je např. galvanické oddělení rozhraní USB v monitorech pacienta. Tato technologie umožňuje nemocnicím a lékařům využít nejnovější počítačové techniky ke sledování zdravotního stavu pacienta a bezdrátově přenášet lékařské záznamy bez kompromisu, pokud jde o jeho bezpečnost.

Tabulka

Více informací poskytne Amtek spol. s r. o.

Vídeňská 125, 619 00 Brno tel. 547 125 560 fax 547 125 556

Borského 989/1, 152 00 Praha 5 tel. 251 681 111–13 fax 251 681 114

www.amtek.cz