Na deskách plošných spojů dostanou prostor nejrůznější napájecí zdroje. Výkonné, souměrné, lineární a třeba i s galvanickým oddělením. Jindy máme zase dovoleno spínat a šetřit u toho snad na všech frontách. Univerzální zdroje proto nemusí být vůbec složité, a to ani při požadavku na síťové napájení. To si pak vystačíme jen s několika málo součástkami a jediným integrovaným obvodem. Třeba v pouzdrech typu SO. Z jeho celkových sedmi vývodů budou ještě dva společné a další dvojici pro změnu nezapojíme vůbec.
Zmiňovanou skupinu univerzálně řešených, snižujících AC/DC struktur pro nízkopříkonové aplikace bez požadavku na galvanické oddělení, které mají být napájeny rovnou ze sítě, představili v srpnu ve firmě Diodes [1]. Součástky ponesou označení AP3917 a kromě pouzder je může spojovat i klidová spotřeba, která bez zatížení nepřekračuje 30 mW.
Podmínkou se však stává externě řešené předpětí. V typickém zapojení s obvody AP3917D [2] by tak na obr. 2 stačilo jedním rezistorem propojit opačné vývody kondenzátorů C2 a C3.
Řešení s blokovým diagramem na obr. 3 převádí celovlnně usměrněná střídavá napětí v rozsahu od 85 VAC až do 265 VAC na jmenovitou výstupní hladinu 8,0 VDC. V přímém zapojení se obejdeme bez transformátoru, takže stačí jen obsloužit vývody interních výkonových MOSFETů, Drain a Source, zapojit kapacitu pro vnitřně řešené napájení řídicích obvodů (BP), zavést zpětnou vazbu (FB) a máme hotovo. Pokud jde o potřebnou bezpečnost a spolehlivost, výrobce pamatoval na možné překročení teploty (OTP), funkci podpěťového zámku, ochranu pro případ zkratu na výstupu (SCP), stejně tak i situace, kdy zde dochází k přetížení (OLP), a nakonec řeší rovněž otázky spojené s přerušením obvodu. Interní MOSFETy zvládají v případě nejvyšší varianty snižujícího zdroje 700 V (BVDSS), vykazují odpor v sepnutém stavu 10,5 Ω, nabízí kmitočtovou modulaci potlačující elektromagnetické interference a napěťovou regulaci zajišťují v mezích ±5 %. Podporovány jsou jak režimy DCM, tak též CCM.
Všechny, kdo rádi dostávají na výběr, společnost Diodes potěší třemi variantami standardně navržených, vzájemně kompatibilních produktů. Jejich koncovka pak odráží jmenovitou proudovou zatížitelnost výstupu od 170 mA přes 270 až po 370 mA. Tomu rovněž odpovídají výstupní výkony dva, čtyři nebo šest wattů, přesně jak bude zapotřebí. Ať již tedy máme s naší technikou za úkol vařit, prát nebo třeba vysávat, součástky díky jejich minimálnímu odběru upotřebíme v celé řadě síťově napájených spotřebičů, které dlouhodobě setrvávají v režimu standby. Pro své menší fyzické rozměry vhodně nahrávají též zařízením internetu věcí, která jsou sice neustále připojená, ale už zdaleka ne vždy aktivní.