česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Tektronixu se vyplatilo ubrat. Pro některé byl až příliš dobrý

DPS 6/2019 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Svou bohatou historii začala psát společnost Tektronix rok po skončení druhé světové války. 70 let je vskutku dlouhá doba a stejně tak bude i 70 GHz úctyhodná šířka pásma. Přesně takových výsledků totiž dosahují jejich osciloskopy DPO70000SX s nízkošumovou architekturou ATI (Asynchronous Time Interleaving), které patří k tomu nejlepšímu, co americký výrobce v tuto chvíli nabízí.

Snížil se až k 13 GHz

Když společnost prvního července oznámila další rozšiřování nabídky v řadách svých špičkových osciloskopů řady 70000SX [1], byly v zásadě možné dvě varianty. A Tektronix prozřetelně zvolil tu druhou. Modelů již měl přinejmenším sedm, nabízely vzorkovací rychlosti do 200 GS/s, zápisy v délce až jedné miliardy bodů, a pokud jde o šířku pásma, uživatelé se rozhodovali mezi 23, 33, 50 a také výše zmiňovanými, velkorysými 70 GHz. Když se od vás očekává návrh takovéto precizní techniky na způsob DPO (Digital Phosphor Oscilloscopes), musíte se smysluplně vypořádat s celou řadou problémů. Výrobci však přinejmenším jeden stále zůstával. Existovala zde totiž skupina vývojářů, kteří sice oceňují vysoké rychlosti vzorkování umocněné nízkým šumovým pozadím, nicméně celou šířku pásma prostě nevyužijí a nehodlají za ni proto ani připlácet.

Tektronixu se vyplatilo ubrat. Pro některé byl až příliš dobrý

Skvělé hardwarové předpoklady se tak v Tektronixu rozhodli společně se softwarovými nástroji pro analýzu zpřístupnit ještě širší obci techniků. Světlo světa tedy musely spatřit modely DPO71604SX a také DPO71304SX velebící parametr „Analog Bandwidth“ již přímo ve svém názvu. Nabídka tak aktuálně začíná na 16 GHz, resp. „pouhých“ 13 GHz [2], nové modely nabízí hned čtyři vstupy se vzorkovací rychlostí 50 GS/s a nechybí zde ani jedinečná schopnost synchronizovat dohromady až čtyři zařízení. Z takto vzniklého spojení lze tedy vytěžit celkem 16 vstupních kanálů. Smysl proto může dávat i cesta směrem dolů, zvláště když v případě dvou vstupů bude stále možné počítat s rychlostí 100 GS/s. Na vertikální ose lze jinak rozlišovat s osmi bity.

Nejen rozsahy, ale i rozhraní

Modely v řadách DPO70000SX byly původně navržené pro testování těch nejrychlejších, jak sériových, tak též optických rozhraní. Platforma se ale rozrůstá a výrobce hodlá zmiňované předpoklady podporovat i v případě rozhraní typu USB, Display Port, HDMI, LPDDR, MIPI C-PHY nebo D-PHY, případně též u PCI Express Gen 3 či SATA. Samotné přístroje sice mohou vážit 19 kg a rozvodnou síť zatěžovat příkonem do 1 kW, ve stojanu si však mají vystačit s výškou 3U, a pokud postavíme dva na sebe, může to být stále srovnatelné s jedním běžným stolním osciloskopem.

Co by to ale bylo za precizní měřicí techniku bez odpovídajícího zdroje signálu? Odpovědi s logem Tektronixu ponesou kupříkladu označení BERTScope série BSX (Bit Error Rate Tester) či AWG v řadách 70000B nebo 5200 (Arbitrary Waveform Generator). Posledně zmiňované přístroje mohou třeba nabídnout 16bitové vertikální rozlišení, šířku pásma 2 GHz, dva, čtyři nebo až osm nezávisle řízených analogových kanálů na jednotku spolu s pamětí průběhů 2 GS/kanál a také nejvyšší rychlosti dosahující až 10 GS/s. To modely generátorů v řadách 70000B zase dosahují šířky pásma až 15 GHz, rozlišení do 10 bitů a pochlubit se mohou i maximální rychlostí 50 GS/s. V době uvedení na trh jsme obojí blíže představili na našich webových stránkách.

odkazy

[1] Tisková zpráva, http://news.tektronix.com/DPO70000SX0

[2] Osciloskopy řady DPO70000SX, https://www.tek.com/oscilloscope/dpo70000sx