Měď na desce netvoří jen pájecí body a spojové čáry o konstantní šířce. Následující stručný výčet podává přehled postupů, které lze při práci s měděnými plochami užívat v systému Formica:
- Šířku spojové čáry můžete měnit i segment od segmentu v průběhu jejich kreslení, nejpohodlněji klávesami <+ > a <- > .
- Často (např. na napájecích vodičích) je nejsnazší vytvořit plochy, kde to okolí dovoluje, pouhým rozkreslením (např. zdvojením) spojové čáry (viz obr. 1 uprostřed).
- Šířku již vytvořené spojové čáry lze změnit (typicky ji zúžit při jejím průchodu mezi vývody) prostým překreslením čarou jiné šířky (viz obr. 1 vpravo).
- Orientaci v takovýchto vodičích podporuje možnost zobrazit si jejich vnitřní strukturu (viz obr. 1).
- Pro rozlévání mědi neexistuje plocha jakožto primitiva, užívá se šrafování spojovou čarou. Je vhodné pro něj zvolit samostatný logický typ čáry; ta díky koncepci logických typů čar může mít stejnou šířku jako další logický typ čáry, užité k běžným účelům.
- Rozlitou měď pak můžete v případě potřeby jednoduše smazat množinovou operací s tímto typem, např. v kombinaci s označením některého vodiče nebo vodičů.
- Pro ohraničení, kam až má měď „zatéci“, se výborně hodí spojová čára šířky nula nakreslená přímo v příslušné vrstvě; ta je totiž zobrazována (vždy v šířce 1 px), ale nevyrobí se, ve všech výstupních generátorech je potlačena (viz červená čára na obr. 2).
- Prokovky v mědi je vhodné propojit, např. opět čarou šířky nula, a připojit na vývod o příslušném potenciálu (viz modré čáry na obr. 2). Díky tomu nebudou při případném novém rozlévání považovány za překážku.
- Označené pájecí body měď standardně nezalije, může od nich (konfigurovatelně) zůstat v isolační vzdálenosti, i když jsou na stejném potenciálu. Toho lze využít při vytváření „thermalů“ (viz obr. 2).
- Spoje k „thermalům“ je vhodné kreslit opět zvláštním logickým typem čáry, což usnadní jejich označení před rozléváním mědi.
- Pouzdra v knihovnách mohou obsahovat v principu vše, co obsahuje deska, tedy i měď a měděné plochy.
- Popsané operace s rozléváním mědi si můžete podstatně urychlit a usnadnit pomocí maker.
Obr. 1 Rozšíření a zúžení vodičů, zobrazení jejich vnitřní struktury
Obr. 2 Propojení prokovek (modrá čára) a ohraničení vylévané mědi (červená čára); stav před rozléváním mědi (vlevo) a po jejím rozlití v červené vrstvě (vpravo)
Tiskový prostor ovšem nedovoluje zacházet do podrobností, tím méně vyjmenovávat jednotlivé užité příkazy.
Bližší informace najdete na www.formica.cz.