Protože je v tomto čísle časopisu uveden přehled výroby DPS v České republice a na Slovensku, bude jistě zajímavé podívat se na výrobu desek plošných spojů i v evropském měřítku. Zdrojem informací byl zákaznický seminář firmy ATOTECH, který proběhl v květnu 2012 v Bratislavě, kde byla i prezentace na téma „Vývoj evropského trhu s plošnými spoji v roce 2012“ (Dieter Walz, European Business Manager Electronics).
V tab. 1 je vidět přehled výroby DPS v různých částech světa od roku 2009, přičemž údaje za léta 2012 až 2014 jsou prognózy (F). Zajímavé jsou výsledky porovnání předpokládané výroby v roce 2014 s rokem 2010 (poslední sloupec tabulky), ze kterého je vidět nejenom neustále vzrůstající výroba (přes 28 % ve světě), ale i vyšší přírůstek výroby v Evropě v porovnání s USA (13 % vs 6 %).
Na obr. 1 je vidět rozdělení světové výroby DPS podle základních typů desek – neprokovených (ndk), dvoustranných (dk), vícevrstvých (ML), HDI (HDI) a ohebných s flex-rigid (flex). Je zde patrná jasná převaha vícevrstvých a HDI desek nad zbývajícími typy DPS.
Obr. 1 Přehled vyrobených typů DPS ve světě v roce 2011 (Zdroj – IPC)
Na dalším obrázku (obr. 2), který znázorňuje jednotlivé oblasti použití vyrobených desek v roce 2011 v celosvětovém měřítku, je dobré si všimnout podílu spotřební elektroniky (Konsum) a počítačů (Computer), který dohromady činí téměř 43 % z celkové výroby desek.
Obr. 2 Použití DPS ve světě podle oborů (Zdroj – Prismark)
V porovnání s tím je použití DPS v Evropě ve stejných oborech podstatně nižší – necelých 6 % (obr. 3). To potvrzuje skutečnost, že většina desek plošných spojů pro spotřební elektroniku a počítače se vyrábí v Asii, zejména v Číně.
Obr. 3 Použití DPS v Evropě podle oborů (Zdroj – ZVEI, Gash)
Na druhé straně je potřeba si také všimnout jiného zajímavého rozdílu. Z obr. 2 je patrné, že celosvětově je pouze 17 % DPS použito v automobilovém průmyslu (Auto), v průmyslové a medicínské technice (Ind/Med) a vojenské elektronice (Militar), zatímco v Evropě představuje podíl použití desek v těchto oborech 70 % (obr. 3).
Z těchto porovnání je zřejmé, že průmyslová, vojenská, medicínská a automobilová elektronika má v Evropě vedoucí pozici. Jaký by tedy mohl být závěr?
Globální trh medicínské elektroniky očekává růst z 4,355 miliónů dolarů na 9,957 miliónů v roce 2015 a Evropa má největší šanci této situace využít.
Očekává se zvýšená globální poptávka po elektronice ve všech segmentech výroby automobilů, přičemž hodnota elektroniky umístěné v automobilech se zvyšuje.
Letectví a obrana jsou stabilními evropskými odvětvími elektronického průmyslu.
Největší poptávka po deskách plošných spojů v Evropě bude tedy přicházet z oborů průmyslu, které se vyznačují vysokými nároky.
Jak ale dodává autor prezentace na závěr, vše bude záležet na dalším ekonomickém vývoji v Evropě.