česky english Vítejte, dnes je sobota 11. leden 2025

Výkonu na rozdávání může být i při měření výkonu

DPS 6/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Pokud se rozhodnete důkladně prozkoumat vše okolo výkonů, mělo by se to dát poznat nejen z použitých jednotek, ale třeba i celkového řešení zvolené laboratorní techniky. Jinak to nevidí ani ve společnosti GW Instek. Vlastnosti a parametry dosahované u předchozího modelu digitálního „wattmetru“ však nemusely pokaždé stačit. Výrobce proto nyní přichází s další novinkou [1], která toho zvládá mnohem více. Důvod? Bude totiž „výkonnější“.

Pět palců, pět míst

Základní představu o poměrech v jednofázové síti (1 P / 2 W) nám sice rádi zprostředkují obyčejný voltmetr s ampérmetrem, do širších souvislostí již ale výsledky zasadit neumí. Střídavá měření parametrů se proto budou mnohem lépe vyjímat na stolních zařízeních typu „Digital Power Meter“, např. nových měřidlech GPM-8310, které po bezmála třech letech navazují tam, kde předchozí modely GW Instek GPM-8213 skončily [2] – na stránkách DPS Elektronika od A do Z viz také [3]. I když se vstupní svorky tentokrát kompletně přestěhovaly až na zadní panel a úhlopříčka TFT LCD vzrostla ze čtyř na současných pět palců, celkových změn zde bude mnohem více. A nepůjde jen o kosmetické záležitosti.

Výkonu na rozdávání může být i při měření výkonu

Předně se dostává na kmitočtový rozsah pětimístného přístroje, který již není omezován 45 Hz a 6 kHz, ale startuje na 0,1 Hz, jen aby dále pokračoval až do běžně uvažovaných 100 kHz. Vstupní rozsah se pro napětí zvyšuje z 600 V na jeden kilovolt, zatímco silovými obvody může místo 20 A aktuálně protékat o dalších 10 A navíc. Základní přesnost měření zůstává pro napětí, proud či výkon zachována na úrovni ±0,1 % ze čtené hodnoty, pouze v následujícím součtu místo jedné desetiny procenta z rozsahu výsledku „přitížíme“ jen s 0,05 %. Změn také doznala rychlost vzorkování u 16bitového A/D převodníku pro souběžné zpracování napěťových a proudových signálů (96 kHz vs. cca 300 kHz ve prospěch novinky).

OO „V, I, P“ ve smyslu veličin a jejich průběhů

Celkové harmonické zkreslení, tedy parametry THDV a THDI, zvládají obě verze stolního měřiče výkonu. Novinka GPM- 8310 však přidává harmonickou analýzu až do padesátého řádu, zatímco výsledky zprostředkuje nejen formou tabulkového výpisu, ale názorně je zobrazí i v grafu – jako např. na obr. 3. Nově si rovněž můžete nechat ve speciálním režimu vykreslit samotné průběhy napětí, proudu a výkonu. Potěší též rostoucí množství podporovaných měření, které se zastavuje až na počtu 25 parametrů.

Výkonu na rozdávání může být i při měření výkonu 1

Změny se také dotýkají standardních rozhraní RS-232, USB device / host, LAN či GPIB, která lze dále rozšířit o možnosti Digital I/O (DA4). Přibyly i dva vstupy určené pro vnější proudové čidlo, vnitřní paměť nebo např. možnost zachytávání snímků obrazovky přes USB. Pětimístný způsob zobrazování výsledků pak rozlišuje dva režimy – zjednodušený se čtyřmi souběžnými údaji nebo univerzální mód se dvěma hlavními parametry doplněnými o dalších osm sekundárních měření.

odkazy

[1] Digital Power Meter, GPM-8310, https://www.gwinstek.com/englobal/products/detail/GPM-8310

[2] Digital Power Meter, GPM-8213, https://www.gwinstek.com/englobal/products/detail/GPM-8213

[3] Jednu fázi při měření výkonu zachrání 19 parametrů, https://www.dps-az.cz/mereni/id:54177/jednu-fazi-pri-mereni-vykonuzachrani-19-parametru